Urarstvo između tradicije i novih tehnologija: Rast prihoda i promjene na tržištu

Pixabay.com/sakibmia24
Popravljanje sata, Foto: Pixabay.com/sakibmia24

Tržište popravka i održavanja satova i nakita prolazi kroz promjene koje utječu na način poslovanja tvrtki, navike potrošača i potražnju za servisnim uslugama.

Dok su se nekada kvarovi na satovima i nakitu uglavnom rješavali popravkom, danas se potrošači sve češće suočavaju s pitanjem isplati li se određeni predmet popravljati ili ga je jednostavnije zamijeniti novim. Ipak, kod luksuznih satova, vrijednog nakita i predmeta koji imaju sentimentalnu važnost popravak i dalje ima značajnu ulogu.

Upravo zato zanimljivo je istražiti kako se ova djelatnost razvija na globalnoj razini i kakvi se trendovi mogu uočiti na hrvatskom tržištu.

Globalno tržište usluga popravka satova procijenjeno je na 1,49 milijardi dolara, odnosno približno 1,33 milijarde eura, u 2023. godini, a predviđa se da će do 2030. godine dosegnuti vrijednost od 2,37 milijardi dolara, prema stranici 24marketreports.com.

Istodobno, tržište satova u posljednjih je dvadesetak godina prošlo kroz značajnu premiumizaciju, odnosno sve veću usmjerenost prema skupljim i luksuznijim proizvodima.

Prema izvješću tvrtke Strategic Gears, koje prenosi portal Consultancy.eu, švicarski proizvođači satova od 2000. godine prepolovili su proizvodnju, dok su prihodi od izvoza porasli s 12 milijardi na 31 milijardu dolara. Broj satova koje je Švicarska izvezla smanjio se s približno 29,7 milijuna u 2000. na 14,6 milijuna u 2025. godini.

Švicarski satovi desetljećima zauzimaju istaknuto mjesto na svjetskom tržištu, a prepoznatljivi su po preciznosti, kvaliteti izrade, pouzdanosti i dugoj tradiciji urarstva. Njihova vrijednost često nadilazi samu funkciju mjerenja vremena pa vlasnici luksuznih modela nerijetko ulažu u njihovo održavanje i popravak kako bi sačuvali njihovu funkcionalnost i vrijednost.

Pixabay.com/w0nty
Pametni sat, Foto: Pixabay.com/w0nty

Međutim, situacija nije jednaka za sve vrste satova. Dok se popravak skupocjenih ili sentimentalno važnih primjeraka često smatra opravdanim ulaganjem, kod jeftinijih modela troškovi servisa mogu premašiti cijenu kupnje novog proizvoda.

Dodatne promjene donio je razvoj pametnih satova, čije održavanje zahtijeva drukčija tehnička znanja od tradicionalnog urarstva. Zbog složenije elektronike, načina izrade i dostupnosti rezervnih dijelova, pojedini kvarovi mogu otežati ili učiniti popravak ekonomski neisplativim. Sve to utječe na poslovanje servisera, koji se moraju prilagođavati novim tehnologijama i promjenjivim potrebama kupaca. Unatoč tim izazovima, stručnost, kvaliteta usluge i sposobnost popravka vrijednih predmeta i dalje predstavljaju važne čimbenike u ovoj djelatnosti.

Zanimljivo je vidjeti kako se navedeni trendovi odražavaju na poslovne subjekte u Hrvatskoj. Prema podacima CompanyWalla, u Hrvatskoj su tijekom 2025. godine u djelatnosti popravka i održavanja satova i nakita bila registrirana 54 poslovna subjekta, jednako kao i u 2024. godini. U 2023. godini bilo ih je 53.

Iako se broj registriranih poslovnih subjekata gotovo nije mijenjao, njihovi ukupni prihodi bilježe rast. U 2023. godini iznosili su 1.396.149,07 eura, u 2024. porasli su na 1.531.128,06 eura, dok su u 2025. dosegnuli 1.928.062,60 eura. To predstavlja rast ukupnih prihoda od približno 38 posto u dvije godine.

Važno je napomenuti da navedeni podaci obuhvaćaju poslovne subjekte registrirane u djelatnosti popravka i održavanja satova i nakita te ne moraju predstavljati cjelokupno tržište u Hrvatskoj. Dio urara i zlatara može poslovati u okviru drugih registriranih djelatnosti.

Popravak i održavanje satova i nakita
Naziv tvrtkeGradPrihod 2023.Prihod 2024.Prihod 2025.Dobit 2023.Dobit 2024.Dobit 2025.
ZLATAR – URAR – OPTIČAR “BABIĆ”Valpovo846.138842.7381.096.450110.131107.389185.577
RTX d.o.o.Zagreb29.012148.803-86.90370.062
KAZALJKA j.d.o.o.Zagreb39.30246.39254.7633.3676.8089.456
SREBRO d.o.o.Bjelovar31.55636.75042.7853.2397.4843.640
SATOVI I NAKIT MRKUŠIĆ j.d.o.o.Split30.02531.76838.3419989043.388
DOMIKA j.d.o.o.Rijeka3.8741.60511.084-6.395-8.8362.577
BALANS d.o.o.Zagreb12.49022.11115.0297.6089.8141.302
TRINITAS d.o.o. u likvidacijiZagreb000-1-310
ZRILIĆ j.d.o.o.Pula000-274-251-274
Aeterna Consulting d.o.o.Zagreb99.928155.653133.754-19.5471.794-988
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u EUR

Prema ostvarenom iznosu dobiti u 2025. godini, među promatranim poslovnim subjektima, prvi je ZLATAR – URAR – OPTIČAR “BABIĆ”, a slijede RTX d.o.o. i Kazaljka j.d.o.o. Njihovi poslovni rezultati pokazuju različite trendove, od dugogodišnjeg poslovanja i stabilne prisutnosti na tržištu do značajnih promjena prihoda i dobiti u kratkom razdoblju.

ZLATAR – URAR – OPTIČAR “BABIĆ”, osnovan 1967. godine, ostvario je najveće prihode i dobit među promatranim poslovnim subjektima u 2025. godini. Njegovi prihodi iznosili su 1.096.449,54 eura lani, što je veliki rast u odnosu na 2024. i 2023. godinu kada su iznosili 842.738,31 euro odnosno 846.138,32. Nakon blagog smanjenja prihoda u 2024. godini, u 2025. zabilježen je snažniji rast, pri čemu su prihodi na godišnjoj razini porasli za približno 30 posto.

Pozitivno kretanje vidljivo je i kod dobiti. U 2023. godini je ostvareno 110.130,79 eura dobiti, dok je u 2024. taj iznos iznosio 107.388,61 euro. U 2025. godini dobit je porasla na 185.576,87 eura, što predstavlja povećanje od približno 73 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Usporedba pokazuje da mu je 2025. bila posebno uspješna godina, s rastom prihoda i još izraženijim povećanjem dobiti. Dugogodišnje poslovanje, koje traje od 1967. godine, svrstava ga među etablirane sudionike ove djelatnosti.

Pixabay.com
Rolex sat, Foto: Pixabay.com

Drugo mjesto prema dobiti u 2025. godini zauzima RTX d.o.o., čiji se poslovni rezultati u kratkom razdoblju znatno razlikuju. Tvrtka je u 2025. ostvarila prihode od 148.802,73 eura, što je znatno više od 29.011,63 eura zabilježenih u 2024. godini, prema bonitetnoj kući CompanyWall. Budući da je osnovana 2023. godine, podaci za tu godinu nisu dostupni.

Posebno je zanimljivo kretanje dobiti. RTX d.o.o. u 2024. godini poslovao je s gubitkom od 86.902,63 eura, dok je u 2025. ostvario dobit od 70.061,95 eura. Time je u samo godinu dana zabilježen značajan preokret u financijskom rezultatu.

Treće mjesto prema dobiti u 2025. godini zauzima Kazaljka j.d.o.o., osnovana 2019. godine. Njezini su prihodi u promatranom razdoblju postupno rasli. U 2023. godini iznosili su 39.301,52 eura, u 2024. godini 46.392,18 eura, a u 2025. godini dosegnuli su 54.762,99 eura. Rast prihoda pratio je i rast dobiti.

Kazaljka je u 2023. godini ostvarila dobit od 3.366,92 eura, u 2024. godini 6.808,29 eura, a u 2025. godini 9.456,19 eura. Iako su ti iznosi znatno manji nego kod vodećih tvrtki u ovoj djelatnosti, kontinuirani rast prihoda i dobiti pokazuje pozitivno kretanje poslovnih rezultata tijekom tri uzastopne godine.

Rezultati izdvojenih poslovnih subjekata pokazuju da se poslovanje unutar ove djelatnosti može znatno razlikovati. No, zajedničko im je poslovanje na tržištu na kojem stručnost, povjerenje kupaca i sposobnost prilagodbe promjenama mogu imati važnu ulogu.

Unatoč rastu ukupnih prihoda, poslovanje u ovoj djelatnosti ostaje izazovno, osobito za manje poslovne subjekte koji se teško mogu osloniti na velike količine posla ili visoke marže. Rast prihoda na razini cijele djelatnosti ne znači nužno i veću profitabilnost pojedinačnih poslovnih subjekata, budući da na konačne rezultate utječu troškovi rada, nabave materijala, najma poslovnih prostora i drugih poslovnih obveza.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama