Plodine i Adria Oil najuspješnije su tvrtke Primorsko-goranske županije

Rijeka, Foto: Pixabay

Primorsko-goranska županija već godinama spada među nekoliko najuspješnijih u Hrvatskoj. To dokazuju i podaci bonitetne kuće CompanyWall prema kojima je stotinu najuspješnijih tvrtki te županije prošle godine ostvarilo 4,2 milijarde eura prihoda.

Gledano po godinama, primjetan je stalan rast njihovih prihoda koji je godinu ranije iznosio 3,8 milijardi, a u 2021. 2,9 milijardi eura.

Jedini pad u odnosu na prethodnu godinu dogodio se tijekom pandemijske 2020. godine, kada su sa 2,5 milijardi u 2019. najuspješnije tvrtke “pale“ na 2,3 milijarde eura prihoda.   

Na vrhu su se ponovno našle Plodine d.o.o. koje su se mogle pohvaliti s 889.9 milijuna eura prihoda. Taj je trgovački lanac sa sjedištem u Rijeci u istom razdoblju imao i najveću dobit od 52,2 milijuna eura, a predvodnici su i po broju zaposlenih kojih je bilo 4.751.

Rast u svim kategorijama zabilježili su i u usporedbi s 2022. godinom, kada su, primjerice, imali 100 milijuna eura prihoda manje.

Najuspješnije kompanije u Primorsko-goranskoj županiji
Naziv kompanijeUkupna dobit u EURUkupni prihodi u EURBroj zaposlenih
PLODINE d. d.52.238.116,36889.978.356,224751
ADRIA OIL d. o. o.381.932,55187.493.103,80310
TRGOVINA KRK d. d.5.988.412,76175.049.912,391827
JADROLINIJA3.946.786,83166.867.325,861847
JGL d. d.13.084.736,12133.681.591,38738
EUROSPIN HRVATSKA d.   o. o.-7.772.720,49110.419.651,40372
GP KRK d. d.2.733.476,15107.701.267,04747
Imperial Riviera d.   d.11.841.420,9091.701.710,561067
LOGISTA d. o. o.1.471.701,8689.495.147,49167
BRODOGRADILIŠTE   VIKTOR LENAC d. d.4.716.185,0086.836.169,00321
JADRANKA TURIZAM d. o. o.3.359.598,6159.732.056,89762
MICK d. o. o.2.676.130,2759.528.171,79169
LIBURNIA RIVIERA HOTELI d. d.1.401.462,3058.944.075,51760
MKM Yachts d.o.o.309.484,3657.916.035,562
AUTOTRANS d. d.289.736,0547.769.372,99830
MANŠPED d. o. o.2.748.920,8847.265.102,73331
RB – AUTO d. o. o.780.667,1443.718.342,7256
TIA PARTNER d. o. o.1.002,6643.439.838,82129
3. MAJ Brodogradilište d. d.-12.590.612,1143.158.644,36658
METIS d. d.889.554,7140.414.393,27202
CompanyWall Financijski Asistent *svi podaci su za 2023. godinu, u eurima

Lanac benzinskih postaja Adria Oil, otkrivaju podaci CompanyWalla, se sa 187,7 milijuna eura prihoda nalazi na drugom mjestu iako treba spomenuti kako je u 2022. godini imao 12 milijuna veće prihode.

Njihova dobit prema istoj bonitetnoj kući lani je iznosila 381.932 eura, a imaju 310 zaposlenih.

Treće mjesto na listi drži Trgovina Krk d.d., pri čemu se u 10 najuspješnijih našla još jedna tvrtka s tog otoka, GP Krk koja je sedma.

Baška, otok Krk, Foto: Peter Fazekas/Pexels

Trgovina Krk, registrirana u Malinskoj s dućanima i u drugim mjestima na otoku, u prošloj je godini imala 175 milijuna eura prihoda, dobit od 5,9 milijuna te 1.827 zaposlenih.

U GP Krk, građevinskoj tvrtki osnovanoj prije više od 60 godina, lani je radilo 747 ljudi, pri čemu su bilježili rast prihoda od nešto preko četiri milijuna eura u odnosu na 2022. godinu.

Ukupno su ostvarili 107 milijuna eura prihoda i dobit od 2,7 milijuna.

Na visokom, četvrtom mjestu liste najuspješnijih nalazi se Jadrolinija. To društvo za linijski pomorski prijevoz putnika i tereta u 2023. je godini imalo 1.847 zaposlenih, dobit od 3,9 milijuna i prihode od 166,8 milijuna eura, oko šest milijuna više nego 2022. Godišnje prevezu više od 12 milijuna putnika i 3,5 milijuna vozila.

U njihovoj floti je i “Dalmacija“, novonabavljeni trajekt koji je zaplovio početkom lipnja isplovio iz brodogradilišta Viktor Lenac, posljednjeplasirane tvrtke među 10 najuspješnijih.

To brodogradilište sa 120 godina tradicije lani je prema CompanyWallu imalo prihode od 86,8 milijuna eura, nešto preko milijun eura više u odnosu na 2022., 4,7 milijuna eura dobiti i 321 zaposlenog.

Vrijedi svakako spomenuti i Mkm Yachts Ltd, predstavništvo Scenic Groupa, globalnog lidera u luksuznim krstarenjima i jahtama.

Podaci CompanyWalla otkrivaju da su u prošloj godini imali samo dva zaposlena, ali i 57,9 milijuna eura prihoda, zbog čega se nalaze na trinaestom mjestu ove liste.

12 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari