Vodeće tiskare zapošljavaju više, a dobit im je pala 15 posto

Foto: Pixabay.com

Deset najprofitabilnijih poslovnih subjekata iz djelatnosti „Ostalo tiskanje” u 2025. ostvarilo je 153,4 milijuna eura prihoda, tek 0,9 posto više nego godinu ranije. Njihova zajednička neto dobit smanjena je s 22,2 na 18,9 milijuna eura, odnosno za 14,9 posto, dok je broj zaposlenih porastao s 1.275 na 1.356.

Podaci bonitetne kuće CompanyWall tako pokazuju poslovnu godinu u kojoj se više zapošljavalo, ali se od gotovo jednakog prometa zadržavalo manje zarade. Zajednička neto marža promatranih deset subjekata spustila se s 14,6 na 12,3 posto.

Iza tih brojki nalaze se vrlo različiti poslovi. Sigurnosni dokumenti i digitalni identiteti, etikete za industriju, knjige, bankovni izvodi i personalizirani nogometni dresovi dijele istu statističku djelatnost.

Među prvih deset prema dobiti nalazi se čak i tvrtka koja se danas predstavlja kroz poslovnu analitiku. Zbog toga rezultati tiskarskog vrha govore i o tome koliko je posao prerastao klasičnu predodžbu stroja koji otiskuje tekst na papir.

Od sigurnosnih dokumenata do dresova iz bivšeg outleta

Najveći utjecaj na zajednički rezultat ima AKD. Kompanija je 2025. ostvarila 62,3 milijuna eura prihoda, 4,2 posto manje nego prethodne godine, dok je neto dobit pala približno 19 posto, na 11,5 milijuna eura. Broj zaposlenih povećan je s 431 na 435.

AKD je ostvario gotovo 61 posto ukupne dobiti promatrane desetorke. Istodobno, njegovo smanjenje dobiti od približno 2,7 milijuna eura objašnjava oko 81 posto ukupnog pada zarade te skupine. To je važan podatak za čitanje rezultata. Promjena u jednoj velikoj kompaniji snažno utječe na ukupnu sliku, dok se u ostatku skupine istodobno odvijaju i rast proizvodnje i oporavak profitabilnosti.

AKD-ov poslovni profil već dugo obuhvaća razvoj vlastitih informatičkih rješenja uz proizvodnju sigurnosnih dokumenata. U ponudi su digitalna identifikacija i elektroničko potpisivanje kroz Certiliju, a u području sljedivosti kompanija surađuje s ENSESO-om na digitalnim putovnicama proizvoda. Takva rješenja povezuju fizički proizvod s podacima o njegovu nastanku i kretanju kroz opskrbni lanac.

Drugi kraj priče nalazi se u Svetoj Heleni. Ondje je nekadašnji outlet pretvoren u proizvodni prostor u kojem sportska oprema dobiva grbove, brojeve, imena igrača i oznake sponzora. Prema Tportalovoj reportaži iz rujna 2025., u projekt je uloženo oko deset milijuna eura, a poslovni kompleks obuhvaća približno 14.000 četvornih metara.

Upravo je 11teamsports Helena ostvario najveći rast zaposlenosti među promatranih deset subjekata. Broj zaposlenih povećan je sa 158 na 207. Tih 49 dodatnih radnih mjesta predstavlja oko 60 posto ukupnog povećanja zaposlenosti cijele skupine.

Foto: Pixabay

Prihodi su porasli 17,3 posto, na 8,88 milijuna eura, dok je neto dobit povećana s približno 40.000 na gotovo 370.000 eura. Dobit je tako bila više od devet puta veća, iako je neto marža, zbog niske prethodne osnovice, dosegnula razmjerno umjerenih 4,2 posto.

Slična povezanost podataka i fizičke isporuke postoji i kod poslovne dokumentacije. Print Centar Krapina uz tisak nudi personalizirani ispis, kuvertiranje, obradu podataka i pripremu otpreme za banke, telekome, osiguravatelje i druge naručitelje.

Tvrtka je 2025. ostvarila 7,59 milijuna eura prihoda, pet posto manje nego godinu ranije, dok je dobit smanjena gotovo 28 posto, na 1,81 milijun eura. Unatoč padu, omjer neto dobiti i ukupnih prihoda ostao je visokih 23,9 posto.

U istom segmentu posluje zagrebačka podružnica EPPS-a, člana skupine Pošta Slovenije. Njezina ponuda obuhvaća varijabilni ispis, kuvertiranje, praćenje produkcije i elektroničku arhivu, a među korisnicima su banke, osiguravatelji te energetska i komunalna poduzeća.

EPPS je uz nepromijenjenih 13 zaposlenih povećao prihode 17,3 posto, na 1,98 milijuna eura. Dobit je rasla još brže, 40,2 posto, na približno 405.000 eura. Neto marža premašila je 20 posto, što ga svrstava među profitabilnije subjekte u promatranom obuhvatu.

Ambalaža traži ulaganja, proizvodnja kvalificirane radnike

U industrijskom tisku posebno se izdvojila Tiskara Reprint iz Sesveta. Prihodi su joj porasli 8,9 posto, na 19,09 milijuna eura, dok je neto dobit povećana gotovo 82 posto, na 1,29 milijuna eura. Broj zaposlenih porastao je sa 103 na 111.

Devet analiziranih tvrtki iz djelatnosti tiskanja u 2025. ostvarilo je ukupno 152,9 milijuna eura prihoda, tek 0,9 posto više nego godinu prije. Njihova ukupna neto dobit istodobno je pala 15 posto, na 18,5 milijuna eura, pokazujući da blagi rast prodaje nije bio dovoljan za očuvanje profitabilnosti.

Broj zaposlenih povećao se za 80, na 1.352, pa su tvrtke gotovo nepromijenjene prihode ostvarile uz 6,3 posto više radnika.

Poslovanje tiskara u hrvatskoj
Ime kompanijePrihod 2024Prihod 025Dobit 2024Dobit 2025Zaposleni 2024Zaposleni 2025
AKD d.o.o.65049226.2662304145.5914203857.6311507053.49431435
PRINT CENTAR KRAPINA d.o.o.7989491.087590606.652512510.141810568.236869
ZNANJE d.o.o.16824790.4416823785.951862329.221319191.55158163
TISKARA REPRINT d.o.o.17526715.9419087054.18707511.781287266.83103111
RECOM d.o.o.8751757.88954802.211049011.64615529.229496
HON-ING d.o.o.12533728.0212563232.25763446.59610645.5111116
KERSCHOFFSET d.o.o.13600321.0814683531.65369886.92604706.4136142
EPPS Elektronsko pismo Pošte Slovenije, d.o.o. za usluge, Podružnica Zagreb1690556.531983358288711.62404664.271313
11teamsports Helena d.o.o.7566111.068876861.1940251.61369720.85158207
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u eurima

Reprint je usmjeren na etikete i komercijalnu ambalažu, među ostalim za prehrambene, farmaceutske, kozmetičke i druge proizvode. Takvi poslovi uključuju zahtjeve za ponovljivošću boje, doradom i ujednačenošću svake isporučene serije. Ambalaža pritom ostaje fizički dio proizvoda koji se prodaje, pa se njezina uloga razlikuje od tiskanih sadržaja koji se mogu preseliti na ekran.

U istom širem tržištu etiketa posluje HON-ING iz Svetog Križa Začretja, ali s drukčijim financijskim ishodom. Prihodi su ostali gotovo nepromijenjeni, na 12,56 milijuna eura, dok je dobit pala 20 posto, na približno 611.000 eura. Broj zaposlenih povećan je sa 111 na 116.

Ulaganja u učinkovitost važna su u skupini kojoj broj zaposlenih raste znatno brže od prihoda. Promatranih deset subjekata povećalo je zaposlenost 6,4 posto, uz rast prihoda manji od jedan posto.

Koliko je pritom zahtjevno osigurati ljude za proizvodnju pokazuje Kerschoffset. Tvrtka je 2025. povećala prihode osam posto, na 14,68 milijuna eura, a dobit 63,5 posto, na približno 605.000 eura. Zaposlenih je bilo 142, šest više nego prethodne godine.

U tiskarskom vrhu tako se susreću sigurnosna tehnologija, industrijska ambalaža, poslovna dokumentacija i personalizacija tekstila. Različiti proizvodi nose različite potrebe za kapitalom i radnicima, ali zajednički rezultat desetorke ostaje jasan: prihod je gotovo zadržan, zaposlenost je povećana, a dobit smanjena za 3,3 milijuna eura.

Sljedeći poslovni test bit će pretvaranje proširenih timova i novih kapaciteta u veću prodaju i bolju zaradu po narudžbi.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama