Prihodi deset tvrtki u obrazovanju premašili 18 milijuna eura, dobit rasla još brže

Pixabay.com/StockSnap
Obrazovanje, ilustracija, Foto: Pixabay.com/StockSnap

Tržište obrazovanja izvan formalnog sustava obuhvaća širok raspon usluga, od škola stranih jezika i priprema za državnu maturu do stručnih tečajeva i programa cjeloživotnog učenja. Riječ je o segmentu obrazovanja koji odgovara na potrebe pojedinaca za stjecanjem novih znanja i vještina, bilo radi napredovanja u karijeri, lakšeg pronalaska posla ili osobnog razvoja.

Analiza poduzetnika razvrstanih u djelatnost ostalog obrazovanja i poučavanja zato daje uvid u šire tržište obrazovnih usluga Upravo ta raznolikost otvara pitanje koliko je sektor razvijen, kakve rezultate ostvaruju poduzetnici koji u njemu posluju i koji segmenti tržišta imaju najveću poslovnu težinu.

Iako se dodatno obrazovanje često promatra prvenstveno kroz njegovu ulogu u razvoju znanja i vještina, riječ je i o tržištu na kojem posluju tvrtke s različitim poslovnim modelima. Dok se jedni specijaliziraju za učenje stranih jezika i pripreme za ispite, drugi nude programe stručnog usavršavanja, poslovne edukacije ili druge oblike neformalnog obrazovanja.

Takva raznolikost znači da ukupni rezultati djelatnosti ovise o poslovanju različitih tvrtki, čije se ciljne skupine, izvori prihoda i struktura troškova mogu znatno razlikovati.

Uvid u poslovanje deset najuspješnijih tvrtki iz djelatnosti ostalog obrazovanja i poučavanja pokazuje da su njihovi ukupni prihodi, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, prošle godine iznosili 18,4 milijuna eura, što je 12,1 posto više nego 2024. Neto dobit rasla je još snažnije, povećavši se s 2,53 milijuna eura u 2024. na 3,32 milijuna eura u 2025. godini, odnosno za 31,1 posto.

Ukupna neto marža promatrane skupine tako je porasla s približno 15,4 na 18 posto. Drugim riječima, na svakih 100 eura prihoda u 2025. godini ostalo je oko 18 eura neto dobiti. Ipak, rezultati se znatno razlikuju među pojedinim poduzetnicima, a ukupne pokazatelje u velikoj mjeri oblikuje nekoliko većih poslovnih subjekata.

Najveće prihode ostvario je Love Carpe Diem d.o.o., koji je uprihodio 8,54 milijuna eura, odnosno oko 46 posto ukupnih prihoda svih deset promatranih poduzetnika. U odnosu na 2024. godinu prihodi te tvrtke porasli su za 9,1 posto, dok je neto dobit povećana s približno 193 tisuće na 405 tisuća eura.

Love Carpe Diem, koji u svojoj ponudi povezuje edukacijske i turističke programe, izdvaja se i prema broju zaposlenih. Njihov broj porastao je sa 178 u 2024. na 317 u 2025. godini, što je povećanje od 139 zaposlenih ili približno 78 posto. Taj rast ujedno objašnjava najveći dio povećanja ukupnog broja zaposlenih u promatranoj skupini, koji je prema dostavljenim podacima porastao s 248 na 392.

Unatoč najvećim prihodima, Love Carpe Diem nije ostvario i najveću dobit. Na vrhu ljestvice prema tom pokazatelju nalazi se Trinom d.o.o., s neto dobiti od približno 511.000 eura. Prihodi Trinoma porasli su s 1,53 milijuna eura u 2024. na 1,74 milijuna eura u 2025., dok je dobit povećana s 365.000 na 511.000 eura. Neto marža tvrtke tako je dosegnula oko 29,3 posto.

Najuspješnije tvrtke u ostalom obrazovanju i poučavanju
Prihod u 2024.Prihod u 2025.Dobit u 2024.Dobit u 2025.Zaposleni u 2024.Zaposleni u 2025.
TRINOM d.o.o.1.528.9371.743.959365.105511.026810
LOVE CARPE DIEM d.o.o.7.825.3618.537.488192.719405.392178317
Učilište Brod560.0321.286.913119.288403.113910
UČILIŠTE VOZAČ ustanova752.320832.566348.697384.08477
POSLOVNO UČILIŠTE EXPERTA888.477758.811361.017340.71445
GRUPA VERN d.o.o.1.479.3741.329.565447.130292.47322
USTANOVA CTZ701.410877.464156.269261.55987
PAPPAGALLO d.o.o.826.615837.676346.762247.234811
UČILIŠTE LAURA259.798390.548134.530237.16355
LAKA SPIKA d.o.o.1.607.3591.819.88159.163234.0431918
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u eurima

Trinom je obrazovni centar poznat po pripremama za državnu maturu i prijamne ispite za fakultete, kao i po instrukcijama iz različitih školskih predmeta.

Visoku profitabilnost ostvarilo je i Učilište Brod, čiji su prihodi u godinu dana porasli s 560.000 na 1,29 milijuna eura, što je povećanje od približno 130 posto. Dobit te ustanove povećana je sa 119.000 na 403.000 eura. Učilište Brod tako je zabilježilo najveću stopu rasta prihoda među deset promatranih subjekata, uz neto maržu od oko 31,3 posto.

To učilište bavi se obrazovanjem odraslih, uključujući programe stjecanja kvalifikacija, stručnog osposobljavanja i usavršavanja te tečajeve stranih jezika.

Značajan rast dobiti zabilježen je i kod Lake Spike d.o.o. Prihodi te tvrtke povećani su sa 1,61 milijun eura u 2024. na 1,82 milijuna eura u 2025. godini, dok je neto dobit porasla s približno 59.000 na 234.000 eura. Riječ je o jednom od najupečatljivijih poboljšanja profitabilnosti u promatranoj skupini.

Laka Spika povezana je s franšizom Helen Doron English, čiji su programi usmjereni na učenje engleskog jezika za djecu i mlade.

Nisu sve uvrštene tvrtke ostvarile bolje rezultate. Grupa VERN d.o.o. zabilježila je pad prihoda s 1,48 milijuna na 1,33 milijuna eura, dok je neto dobit smanjena s 447.000 na 292.000 eura. Grupa VERN povezana je sa Sveučilištem VERN, no riječ je o zasebnim pravnim subjektima, pa rezultate tvrtke ne treba automatski poistovjećivati s ukupnim poslovanjem sveučilišta i njegovih obrazovnih programa.

Rezultati deset najuspješnijh pokazuju da se tržište ostalog obrazovanja i poučavanja ne razvija jednako u svim svojim segmentima. Dok pojedini subjekti bilježe snažan rast prihoda i dobiti, drugi se suočavaju sa smanjenjem poslovnih rezultata.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama