Od pekarskog carstva do hotelijerstva: Kako je splitska obiteljska tvrtka transformirala poslovanje

Studio Ali/Privatni arhiv/Canva
Hotel As i direktorica Tina Bikić Miljak, Foto: Studio Ali/Privatni arhiv/Canva

Više od tri desetljeća uspješnog poslovanja, hrabrost u donošenju strateških odluka i sposobnost prilagodbe tržišnim promjenama obilježili su poslovni put tvrtke Bimita Commerce d.o.o. Osnovana je 1993. godine u Splitu kao obiteljski pekarski biznis i već je u svojim počecima ostavila značajan trag na domaćem tržištu, među ostalim i uvođenjem koncepta prve mini pekarnice unutar prodavaonice u Hrvatskoj.

Danas su njene primarne usluge fokusirane na hotelijerstvo, smještaj i ugostiteljstvo. O poslovanju, izazovima i planovima za budućnost razgovarali smo s direktoricom Tinом Bikić Miljak.

“Na svom vrhuncu u pekarskom sektoru upravljali smo s čak 38 trgovina, dvije mini pekarnice, caffe barovima i velikim proizvodnim pogonom u Dalmaciji. U toj smo fazi zapošljavali 250 djelatnika, na što smo iznimno ponosni. Iako su naši korijeni u pekarstvu, 2006. godine donijeli smo veliku stratešku odluku i napravili potpunu prekretnicu diversifikacijom poslovanja i ulaskom u turistički sektor. Glavna poluga našeg poslovanja danas je Hotel As u Splitu”, ispričala je za Financije.hr.

Riječ je o hotelu s tri zvjezdice smještenom u poduzetničkoj zoni Kopilica. Hotel raspolaže s 38 moderno opremljenih soba, restoranom i popratnim sadržajima koji su u potpunosti prilagođeni potrebama poslovnih ljudi, ali i turista koji traže mir i kvalitetnu uslugu.

Bikić Miljak ističe da kroz rad hotelskog restorana i organizaciju popratnih sadržaja i dalje zadržavaju i njeguju dio svoje izvorne ugostiteljske i gastronomske tradicije.

“Od samog osnivanja pa sve do danas, održali smo stabilan kontinuitet poslovanja. Uspješno smo prebrodili nekoliko ekonomskih kriza, kao i globalne izazove u turizmu koji su obilježili protekle godine, uključujući i razdoblje pandemije. Naši financijski pokazatelji danas govore sami za sebe – ostvarujemo stabilne godišnje prihode koji se kreću oko milijun eura, uz kontinuirano pozitivan i profitabilan rezultat. Posebno bismo istaknuli našu visoku bonitetnu ocjenu A+ i činjenicu da računi tvrtke nikada u povijesti nisu bili u blokadi, niti imamo evidentiranih poreznih dugovanja. To nas svrstava u red iznimno sigurnih i pouzdanih poslovnih subjekata na domaćem tržištu”, rekla nam je direktorica.

Studio Ali
Hotel As, Foto: Studio Ali

Otkrila nam je i da su se kroz više od tri desetljeća poslovanja suočili s dva ključna izazova. Prvi je bio strateška tranzicija, odnosno potpuni zaokret iz proizvodno-trgovačkog sektora pekarstva u uslužni sektor hotelijerstva. To je zahtijevalo kompletnu reorganizaciju rada, učenje novih standarda i iznimno visoka kapitalna ulaganja.

Drugi izazov bila je mikrolokacija, budući da je zona Kopilica u Splitu dugo bila isključivo industrijsko-poduzetnička zona. Pozicioniranje hotela s tri zvjezdice na toj lokaciji zahtijevalo je dodatan trud, viziju i kvalitetu kako bi se privukli poslovni gosti i turisti koji traže odmak od prenapučene i bučne gradske jezgre.

“Danas se ta lokacija, zbog osiguranog parkinga i prometne pristupačnosti, pokazala kao naša velika prednost”, istaknula je Bikić Miljak.

Dodala je da se Hotel As, u odnosu na ostale hotele na tržištu, ističe po svom obiteljskom i tradicijskom pristupu. Naime, tvrtkom od samog početka upravlja obitelj Bikić.

Ta stabilnost unutar uže uprave omogućuje im brzo donošenje odluka i iznimnu fleksibilnost u odnosu prema gostima – što je vrlina koju veliki hotelski lanci često gube. Oni svojim gostima nude personaliziranu uslugu, obiteljsku atmosferu i mir, uz vrhunski komfor.

Studio Ali
Hotel As, Foto: Studio Ali

Trenutačno imaju 30 djelatnika, a posebno naglašavaju da u svom timu nemaju stranih radnika.

“S obzirom na to da cijeli hrvatski turistički i ugostiteljski sektor već godinama pati od kroničnog nedostatka radne snage, s iznimnim ponosom možemo istaknuti da do danas nismo uvezli niti jednog stranog radnika. Naš tim čine isključivo domaći ljudi. Činjenica da poslujemo bez potresa, da redovito isplaćujemo stimulativne plaće i održavamo stabilan broj zaposlenih iz godine u godinu dokaz je da kroz stabilne radne uvjete i obiteljsku atmosferu uspješno zadržavamo jezgru naših vjernih radnika”, kazala je Tina Bikić Miljak.

Kao ključne točke ponosa u poslovanju svoje tvrtke izdvojila je pionirski status na tržištu, jer tvrdi da su bili prva tvrtka koja je uvela koncept mini pekarnica u trgovine u Hrvatskoj.

“Izuzetno smo ponosni i na uspješnu transformaciju biznisa, odnosno na hrabrost i mudrost da se naporan pekarski sustav na vrijeme i u potpunosti preusmjeri u stabilan i dugovječan hotelijerski posao. Na koncu, ponosni smo na našu odanost domaćem radniku i tradiciji, jer smo uspjeli opstati više od 30 godina na dinamičnom tržištu uz zadržavanje vrhunskog boniteta”.

U budućnosti žele održati visoku kvalitetu usluge, stabilnost prihoda i digitalizaciju poslovanja.

“Kao stabilno mikro poduzeće, ne težimo agresivnom ili masovnom širenju koje bi moglo narušiti naš prepoznatljivi obiteljski duh. Glavni fokus nam je daljnja optimizacija postojećih kapaciteta Hotela As, zadržavanje visoke lojalnosti naših stalnih gostiju te stalno prilagođavanje modernim standardima zelenog i održivog poslovanja u turizmu”, objasnila je Bikić Miljak.

Tvrtka Bimita Commerce d.o.o. na našoj je listi najuspješnijih mikro poduzeća u Hrvatskoj u svojoj djelatnosti, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall.

99 najuspješnijih mikro tvrtki u djelatnosti hotela i ostalog smještaja, po prihodima u 2025. godini
PozicijaNaziv tvrtkeUkupni prihodiNeto dobitak
1.LIOQA RESORT d.o.o.26.349.259,001.822.755,40
2.GRUPA JADRANSKI LUKSUZNI HOTELI d. o. o.8.065.820,785.154.249,81
3.F.I.N.M.A.V.I. d.o.o.5.069.924,786.810,53
4.Dvadeset Osam d.o.o.3.598.577,073.554.216,27
5.Triumphus hoteli d.o.o.3.553.783,54176.693,08
6.HOTEL BONACA d.o.o.2.309.365,7948.508,06
7.KANOVELE, d. o. o.2.149.910,92281.237,80
8.AQUALUX d.o.o.1.776.923,341.466.787,91
9.AGRO LINE d.o.o.1.364.486,13311.555,14
10.GS-DOM d.o.o.1.359.141,4863.774,75
11.CINDRO RIVIERA d.o.o.1.183.945,9218.183,24
12.PAPAGAJ 2 j.d.o.o.1.133.432,1522.432,37
13.TRAJBAR TEAM d.o.o.1.132.193,5025.217,96
14.MIKONOS HOTELI d.o.o.1.077.264,77212.862,87
15.RIVER SPA d.o.o.1.040.490,2917.145,91
16.PHOENIX GORICA d.o.o.1.017.753,8126.172,34
17.HOTEL GARNY PLESO d.o.o.999.186,25477.159,69
18.Barbariga Hospitality d.o.o.992.997,684.211,18
19.BIMITA COMMERCE d.o.o.957.943,4675.534,21
20.ZLATNA DOB d.o.o.956.144,17163.398,88
21.KIŠUR d.o.o.953.698,01778.055,96
22.Kruc d.o.o.947.673,51127.474,07
23.CACAO d.o.o.940.076,3466.233,37
24.FALA, OBRT ZA AUTO USLUGE I HOTELJERSTVO, vl. MARKO ŠOŠTARIĆ, Zagreb, II Trnjanske ledine 18936.138,35124.212,93
25.TI SABLE d.o.o.885.473,69104.185,31
26.SEKVOJA PROJEKT d.o.o.863.200,65163.171,66
27.TETEX d.o.o.858.043,26147.881,46
28.BLUE FLASH d.o.o.844.746,1740.469,27
29.HOTEL SOL d.o.o.842.509,16113.805,95
30.QUOD EST FUTURUM d.o.o.840.845,10150.105,46
31.PONOĆNA LOGISTIKA d.o.o.821.831,13453.382,00
32.KREDENCA d.o.o.805.723,0857.721,73
33.MOSLAVKA d.o.o.802.157,79180.845,81
34.NOVADRIA d.o.o.788.337,0445.135,16
35.TUDOR, obrt za usluge, vl. Marino Tudor, Milna, Milna 27780.136,5548.733,30
36.First Hotel on the Sea in Europe – Millenium Deluxe d.o.o.777.780,246.930,34
37.HOTEL PARK d.o.o.776.541,4857.868,81
38.ŠAKOTA MAKARSKA d.o.o.774.109,7413.524,51
39.VELARIS d.o.o.763.742,8295.520,09
40.ADRIA LUX PROJEKT d.o.o.761.911,80345.746,47
41.ANTON d.o.o.733.000,5228.250,63
42.PS d. o. o.727.792,0048.945,00
43.PROVIDUS d. o. o.717.803,23106.876,59
44.HOTEL MILAN d.o.o.717.563,3159.659,01
45.URSUS MAGNUS d. o. o.716.061,0850.311,92
46.M.T. HOSNI d.o.o.709.678,9939.978,10
47.CITTAR, obrt za ugostiteljstvo, vl. Katjuša Cittar, Novigrad, Prolaz Venecije 1708.615,4057.392,96
48.PLITVICE d. o. o.700.595,2692.989,89
49.ROOROOMS d.o.o.680.658,72166.340,74
50.FUNTANA NEKRETNINE d.o.o.678.453,3168.077,80
51.VELA VRATA TRAVEL d.o.o.676.221,463.516,49
52.KAMINSKY d.o.o.675.732,5687.709,15
53.MATTHAEUS d.o.o.671.965,34113.659,26
54.REPUJ TURIZAM d.o.o.670.750,2141.575,73
55.ANDRIJAŠEVIĆ, d.o.o.669.393,4928.933,58
56.TU DOMA d.o.o.662.709,94603.802,15
57.SLAVONKA d.d.660.490,9412.275,83
58.UGOSTITELJSKI OBRT “MARITIME” KRK, VL.JOSIP BRUSIĆ, BRAĆE LINARDIĆA 10656.879,2538.228,76
59.HOTEL VILLA DVOR, obrt za ugostiteljstvo, građevinarstvo i proizvodnju vl. Matej Ćurlin, Omiš, Mosorska 13655.977,79211.053,58
60.Admiranda Plus d.o.o.655.688,09130.568,73
61.CLUBHOUSE ADRIA d.o.o.655.342,4084.315,24
62.TU DOMA TRGOVINA d.o.o.650.000,76581.770,70
63.TU DOMA TURIZAM d.o.o.650.000,54582.275,63
64.SREBRO d.o.o.644.164,3796.031,73
65.POLO TRAVEL d.o.o.644.154,7733.989,69
66.CENTRAL SQUARE d.o.o.642.996,5771.730,81
67.SUNTURIST HOTEL d.o.o.639.838,11131.563,05
68.KOMA-MARAS, d.o.o.637.281,6740.751,49
69.MODO d.o.o.637.029,4110.986,22
70.BK INVEST j.d.o.o.635.808,6246.802,68
71.ZAGORA PROMET-ROTONDO d.o.o.631.407,9815.778,64
72.PRIMORSKI HOTELI d.o.o.629.927,947.926,45
73.COGITA MAGNUM d.o.o.625.330,783.375,66
74.OBNOVLJIVA ENERGIJA d.o.o.621.855,15228.131,57
75.JUMP, d.o.o.616.344,8377.519,86
76.TATAMI PLUS d.o.o.615.152,57104.339,84
77.CRV RIVIERA d.o.o.612.875,20193.806,13
78.SKRADINSKI BUK d.o.o.611.107,8734.723,38
79.F. S. W. d. o. o.610.770,9342.773,70
80.HOTEL KORAL d.o.o.610.498,57215.176,82
81.Dante Hospitality d.o.o.606.678,21375.985,41
82.Robotic Innovative Manufacturing d.o.o.600.448,6523.634,76
83.ZIBON d.o.o.600.422,19433.449,88
84.ARGOSY, d.o.o.600.404,93406,85
85.DF AGENCIJA d.o.o.599.934,1144.987,43
86.PRIMO MONTE d.o.o.587.900,6163.877,77
87.ONE HOUSE d.o.o.586.827,8956.069,85
88.UGOSTITELJSKO-TURISTIČKI OBRT “HANI”, VL. HANI DODIG, DRVENIK, GORNJA VALA 6582.449,9081.585,66
89.M & T d. o. o.569.530,9620.579,52
90.Titus Verus d.o.o.569.087,0051.189,00
91.NJIVICE MIRAMARE d.o.o.568.822,17108.444,55
92.MATKOVIĆ HVAR d.o.o.560.302,4978.851,37
93.Adria Yachting d. o. o.555.259,5045.627,20
94.Sun Gardens Residences d.o.o.554.627,92128.685,37
95.PALUTE, d.o.o.554.382,7220.738,60
96.ANGOLO PROMET d.o.o.554.151,9436.120,11
97.PARK HILL RESIDENCES d.o.o.551.041,241.899,77
98.LOLU STUDIO 3 d.o.o.549.371,0391.663,93
99.BIO MARE d. o. o.544.508,7023.910,42
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2025. godinu

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama