Austability iz BiH povezuje domaće stručnjake s međunarodnim projektima

Privatni arhiv
Austability d.o.o., Foto: Privatni arhiv

Tvrtka Austability d.o.o., osnovana 2022. godine u Lukavcu u Bosni i Hercegovini, dio je međunarodne grupacije Austability Group, usmjerene na razvoj poslovanja u BiH te pružanje stručne podrške projektima diljem Europe i na drugim međunarodnim tržištima.

Njezin je nastanak dio šire strategije europskog rasta Grupe, ali i vizije stvaranja okruženja u kojem domaći stručnjaci mogu svojim znanjem i iskustvom sudjelovati u zahtjevnim međunarodnim projektima, razvijati profesionalne vještine i graditi uspješne karijere bez potrebe za odlaskom iz svoje zemlje.

Kako ističe direktor tvrtke Edin Šiljegović od samog je početka cilj bio izgraditi stabilnu i perspektivnu kompaniju koja povezuje lokalne stručne potencijale s međunarodnim poslovnim prilikama. Austability tako predstavlja spoj domaćeg znanja, međunarodnog iskustva i dugoročne vizije razvoja, s naglaskom na stvaranje novih mogućnosti za stručnjake iz BiH.

“Naše poslovanje prvenstveno je usmjereno na poslovno savjetovanje, upravljanje i projektnu podršku, no aktivnosti našeg tima danas obuhvaćaju znatno širi spektar stručnih usluga. Uz upravljanje projektima, planiranje i praćenje njihove realizacije, pružamo operativnu i administrativnu podršku, usluge nabave i ugovaranja, kao i podršku u području informacijskih tehnologija, razvoja IT mreža i sustava te implementacije i održavanja ERP poslovnih sustava. Naš rad obuhvaća i financijsku te poslovnu administraciju, tehničku podršku korisnicima te pripremu ponuda i podršku međunarodnim projektima. Upravo nam takva širina stručnosti omogućuje da unutar jednog tima objedinimo različita znanja i iskustva te pružimo cjelovitu podršku projektima, od početnog planiranja do njihove uspješne realizacije”, ističe Šiljegović za Financije.hr.

Značajan dio poslovanja tvrtke odnosi se na međunarodne poslovne aktivnosti i podršku projektima Austability Groupa, kao i na suradnju s međunarodnim organizacijama, kompanijama i institucionalnim klijentima. Zato njihov tim u BiH nije ograničen isključivo na domaće tržište.

Trenutačna veličina njihovog tima odgovara potrebama i zahtjevima klijenata. No, kao i mnoge druge tvrtke u BiH, suočavaju se s nedostatkom radne snage i izazovima u pronalaženju odgovarajućih kvalificiranih stručnjaka. Ipak, uspijevaju pronaći potreban kadar i prilagoditi se zahtjevima tržišta.

“Od osnivanja tvrtke bilježimo rast broja zaposlenih. Prema stanju na kraju godine, broj zaposlenih povećan je za približno 88 posto u 2023. u odnosu na 2022. godinu, za 13 posto u 2024. u odnosu na 2023. godinu i za 71 posto u 2025. u odnosu na 2024. godinu. Ukupno, to predstavlja rast od približno 263 posto između kraja 2022. i kraja 2025. godine”, otkrio nam je Šiljegović.

“Naš cilj nije samo povećavati broj zaposlenih, već privlačiti stručnjake s odgovarajućim znanjem, profesionalnim pristupom radu i spremnošću za učenje i rad u međunarodnom okruženju. Stručnjacima iz BiH nudimo prilike za profesionalni razvoj i rad na međunarodnim projektima, uz mogućnost da karijeru nastave graditi u vlastitoj zemlji”, dodao je.

Od osnivanja, tvrtka bilježi kontinuiran razvoj i značajan rast obima poslovanja. Prihodi su joj u 2024. godini povećani za približno 61 posto u odnosu na prethodnu godinu. U prošloj godini ostvaren je dodatni rast od približno 46 posto u odnosu na 2024. Ukupno, to predstavlja povećanje od približno 136 posto od 2023. do 2025. godine i jasno pokazuje tempo razvoja kompanije u relativno kratkom razdoblju.

Privatni arhiv
Austability tim, Foto: Privatni arhiv

“Uspjeh tvrtke ne mjerimo isključivo financijskim rezultatima. Jednako važnim smatramo profesionalni razvoj naših zaposlenika, jačanje internih kapaciteta, stjecanje međunarodnog iskustva te sposobnost našeg tima u BiH da preuzima sve složenije i odgovornije zadatke”, rekao je Šiljegović.

Kaže da im je jedan od najvećih izazova bio izgraditi kvalitetan i pouzdan tim sposoban odgovoriti zahtjevima međunarodnog poslovnog okruženja.

Rad na različitim tržištima i suradnja s različitim klijentima i projektima zahtijevaju visoku razinu profesionalnosti, prilagodljivosti i kontinuiranog učenja. Šiljegović ističe da su očekivanja međunarodnih klijenata često visoka, ali da su to prepoznali kao priliku za daljnji razvoj tima.

“Najviše smo ponosni na ljude koji čine Austability u Bosni i Hercegovini. U relativno kratkom razdoblju izgradili smo tim u Lukavcu koji pruža podršku međunarodnim poslovnim operacijama i projektima. Želimo stvarati prilike da naši ljudi ovdje grade karijere, stječu međunarodno iskustvo te surađuju s kolegama i klijentima širom svijeta”, kazao je direktor tvrtke.

“Istodobno, nastojimo biti aktivan i odgovoran član lokalne zajednice. Posebno nas raduje kada možemo podržati mlade ljude i njihove aktivnosti. Jedan primjer takve posvećenosti bila je donacija sportske opreme juniorskom nogometnom timu koji je predstavljao našu lokalnu zajednicu na međunarodnom turniru u Berlinu. Za nas ovakva podrška nije samo sponzorstvo, to je način da doprinesemo mladima, sportu te pozitivnoj promociji naše lokalne zajednice i Bosne i Hercegovine u međunarodnom okruženju. Ponosni smo što razvoj kompanije možemo povezati ne samo s poslovnim rezultatima nego i s podrškom zajednici u kojoj živimo i radimo”, naglasio je.

Jedna od glavnih prednosti tvrtke Austability d.o.o., kako tvrdi direktor, je spoj lokalnog znanja i međunarodnog iskustva. Dobro poznavanje tržišta i poslovnog okruženja u Bosni i Hercegovini nadopunjuje se iskustvom stečenim radom na međunarodnim projektima unutar Austability Groupa. Takva povezanost omogućuje timu da lokalne specifičnosti i potrebe klijenata uspješno povezuje sa standardima i praksama međunarodnog poslovnog okruženja te razvija rješenja prilagođena konkretnim poslovnim izazovima.

Dugoročna suradnja s klijentima jedan je od važnih ciljeva tvrtke, koja se nastoji pozicionirati kao pouzdan partner, a ne samo kao pružatelj pojedinačnih usluga. Takav pristup temelji se na stručnosti, odgovornosti, pouzdanosti i fleksibilnosti, uz naglasak na razumijevanju potreba svakog klijenta i pronalaženju praktičnih i učinkovitih rješenja.

“Naš primarni cilj je nastaviti održivi razvoj Austabilityja u Bosni i Hercegovini, pri čemu daljnji razvoj našeg tima ostaje jedan od ključnih prioriteta. Nastavit ćemo ulagati u postojeće zaposlenike i privlačiti nove stručnjake kako bismo dodatno proširili kapacitete za podršku domaćim i međunarodnim projektima. Također želimo ojačati svoju prisutnost na tržištu Bosne i Hercegovine i šire regije, zadržavajući pritom snažnu međunarodnu orijentaciju”, rekao nam je Šiljegović.

“Dugoročno želimo da Austability bude prepoznat kao pouzdan partner međunarodnim klijentima, koji može pružiti visokokvalitetnu poslovnu, projektnu, tehničku i operativnu podršku. Jednako nam je važno biti prepoznati kao kvalitetan poslodavac koji svojim zaposlenicima pruža prilike za profesionalni razvoj i dugoročnu karijeru. Uz rast poslovanja, nastavit ćemo jačati i svoj angažman u lokalnoj zajednici, osobito kroz podršku mladima, obrazovanju, sportu i inicijativama koje pridonose razvoju sredine u kojoj poslujemo”, dodao je.

Austability d.o.o. na našoj je listi 99 najuspješnijih poduzeća u svojoj djelatnosti u BiH, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall.

Najuspješnije male tvrtke u Bosni i Hercegovini u djelatnosti savjetovanja u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem, po prihodima u 2025. godini
PozicijaNaziv tvrtkeUkupni prihodiNeto dobitak
1.FINISH LINE d.o.o. Sarajevo12.996.863,0079.215,00
2.MET Consulting d.o.o.7.873.963,004.160.030,00
3.“GEOS-DB” d.o.o. Sarajevo7.298.845,00273.156,00
4.MDC NEKRETNINE d.o.o. Sarajevo6.494.066,005.848.414,00
5.Rolla d.o.o.5.810.057,00700.710,00
6.SEC ONE d.o.o.5.632.769,001.260.497,00
7.SILOS d.o.o. Ljubuški5.496.535,001.047.269,00
8.D.o.o. “NEOVISTA” Bijeljina4.645.402,00748.184,00
9.SEIC Hospitality d.o.o. Sarajevo4.324.954,00707.287,00
10.Finit Consulting d.o.o. Sarajevo4.233.446,00369.070,00
11.AA SPORT d.o.o.4.173.377,00288.945,00
12.“The Headhunter” d.o.o.3.988.458,0091.520,00
13.Prevent Holding d.o.o.3.972.451,00331.648,00
14.CNC Corner d.o.o. Gradačac3.695.619,00551.756,00
15.ATIA d.o.o.3.606.312,001.678.821,00
16.“TQM” d.o.o.3.399.989,00556.583,00
17.FinanceTeams d.o.o.3.380.461,0073.923,00
18.“Deloitte Advisory” d.o.o.2.742.243,00756.958,00
19.BOLDEMING d.o.o.2.727.157,001.406.151,00
20.“BH ZOO”” d.o.o.Cazin2.572.798,00176.414,00
21.ENDODENT d.o.o.2.539.864,00682.416,00
22.“A&K Konsalting” d.o.o. Banja Luka2.513.619,002.101.935,00
23.“Marlo Medic” d.o.o.2.495.590,00457.737,00
24.“CORIS ASSISTANCE” d.o.o. Banja Luka2.486.805,001.191.472,00
25.HD Razvoj d.o.o.2.386.270,00357.108,00
26.BS Sistemi d.o.o Vitez2.317.345,0030.126,00
27.“METROMEDIA” d.o.o. Banja Luka2.250.475,00606.184,00
28.SMART AGENCY d.o.o. Sarajevo2.188.160,00392.767,00
29.SF PHARM d.o.o. Sarajevo2.121.937,00404.832,00
30.CLINRES FARMACIJA d.o.o.2.052.639,0022.829,00
31.KEY PROCESSING d.o.o.1.980.796,00534.050,00
32.Austability d.o.o. Lukavac1.950.529,0058.424,00
33.d.o.o.”EMT SOLAR” Bosanska Krupa1.800.986,0083.745,00
34.Asian Sourcing Link d.o.o. Sarajevo1.716.724,00147.707,00
35.MESUT d.o.o. Sarajevo1.715.335,001.365.703,00
36.EY Consulting d.o.o. Sarajevo1.697.443,0049.286,00
37.“SONEX” d.o.o. SARAJEVO1.670.465,00997.005,00
38.“Copal” d.o.o. Sarajevo1.662.377,0045.726,00
39.Administrator d.o.o.1.630.280,001.590.175,00
40.EUROENERGETIKA d.o.o. Tuzla1.604.585,00465.743,00
41.“Madisson K. Consulting” d.o.o.1.316.160,001.313.648,00
42.Drakensberg Equity d.o.o.1.308.833,001.198.696,00
43.Smart Energy-Solar d.o.o. Živinice1.253.952,00119.246,00
44.“UPLIFT” d.o.o.1.221.905,001.197.477,00
45.PROGRESS GROUP d.o.o. Sarajevo1.220.027,00235.730,00
46.MAXX INŽINJERING d.o.o. Sarajevo1.219.493,00237.496,00
47.“TOP SPORTS CONSULTING” Zoran Lemić s.p. Banja Luka1.187.583,001.140.865,00
48.Elite Football Management d.o.o.1.170.295,0046.654,00
49.OMNITASK d.o.o. Sarajevo1.133.395,00428.343,00
50.“INFINLE CONSULTING” D.O.O.1.099.070,00461.884,00
51.PnP d.o.o. Sarajevo1.097.165,006.372,00
52.“CGF PROJEKT” d.o.o. Laktaši1.088.765,00102.225,00
53.“ZEDA” d.o.o.1.083.098,0024.710,00
54.“PEVA” d.o.o. Gradiška1.062.291,00954.840,00
55.“KRON CORP” d.o.o. Srebrenik1.045.485,00201.991,00
56.TIS d.o.o.1.042.031,00775.465,00
57.PAGE d.o.o. Istočno Sarajevo969.969,00289.218,00
58.M Capital d.o.o.955.214,00765.269,00
59.S TRADING d.o.o.941.048,0087.513,00
60.Uma muller Group d.o.o. Sarajevo928.176,00122.204,00
61.“AL JAZEERA NETWORK” d.o.o. Sarajevo906.776,0068.949,00
62.MAD Group d.o.o.898.564,00105.898,00
63.T & E d.o.o.898.121,0091.954,00
64.Olympia Capital Partners d.o.o. Sarajevo889.621,0026.418,00
65.“RE Systems” d.o.o.858.777,00202.311,00
66.“MSG konsalting” (“MSG consulting”) d.o.o., Brčko distrikt BiH826.328,00228.403,00
67.LaPharma d.o.o.805.633,00577.732,00
68.Kala Stars d.o.o.801.841,00466.091,00
69.In Continuo d.o.o.798.827,0022.440,00
70.S.C.A. BH d.o.o. Tuzla794.694,00109.315,00
71.“Union games” d.o.o. (prevod naziva: “Unijske igre” d.o.o.)776.252,00122.551,00
72.BAAB International d.o.o.773.975,00169.212,00
73.POSLOVNE NOVINE d.o.o. Sarajevo769.286,0058.724,00
74.RAISE STUDIO D.O.O.765.665,0070.962,00
75.“E TIM” d.o.o. Sarajevo755.251,0050.654,00
76.“AE-Consulting” d.o.o.744.395,00667.097,00
77.“SERTIFIKACIJA” d.o.o. Banja Luka710.349,00374.559,00
78.CBC Company d.o.o.521.985,0012.776,00
79.“Smart Solution” d.o.o. Banja Luka467.883,0016.672,00
80.“SERDA” d.o.o. Sarajevo322.858,0032.612,00
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2025. godinu

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama