Hrvatski Telekom povećao neto dobit 8,6 posto: U devet mjeseci ostvario 121,5 milijuna eura

https://www.t.ht.hr/press-centar/multimedia
5G mreža, Foto: HT/Media

Hrvatski Telekom (HT) ostvario je u prvih devet mjeseci 2026. godine prihode od 874,8 milijuna eura, što je 3,5 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Neto dobit nakon nekontrolirajućih udjela porasla je 8,6 posto, na 121,5 milijuna eura, dok su kapitalna ulaganja povećana za 7,2 posto, na 194,7 milijuna eura.

Rast prihoda potaknuli su mobilne i fiksne usluge te snažniji rezultati u segmentu sistemskih rješenja, dok je bolja operativna izvedba pridonijela povećanju dobiti.

Prihodi od mobilnih usluga u prvih devet mjeseci iznosili su 343,5 milijuna eura, što je 4,1 posto više nego godinu ranije. Prihodi od fiksnih usluga porasli su 1,6 posto, na 272,6 milijuna eura.

HT ističe da je u trećem tromjesečju dodatno ubrzao rast, čemu su pridonijeli prihodi od usluga i snažni rezultati u segmentu sistemskih rješenja. Taj je segment ostvario prihode od 70,3 milijuna eura, odnosno 14 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.

Prilagođena EBITDA nakon najmova porasla je 2,8 posto. Rast prihoda i transformacijske inicijative djelomično su ublažili inflatorne pritiske na troškove, dok je povećanje neto dobiti odraz bolje operativne izvedbe i nižih jednokratnih stavki.

„Učinkovitim upravljanjem troškovima ublažavali smo učinak poskupljenja i inflatornih pritisaka te istodobno nastavili povećavati kapitalna ulaganja”, poručila je predsjednica Uprave HT-a Nataša Rapaić.

Prema podacima CompanyWalla, Hrvatski Telekom je u 2025. godini ostvario ukupne prihode od 1,01 milijardu eura, što je rast od 4 posto u odnosu na godinu ranije. Dobit je porasla s 136,8 milijuna eura u 2024. na 139,1 milijun eura u 2025., dok su ukupna sredstva dosegnula 2,12 milijardi eura. Broj zaposlenih povećao se s 4.155 na 4.817, a prosječna neto plaća po zaposlenom porasla je s 1.696 na 1.827 eura. Kapital je istodobno blago smanjen, s 1,62 milijarde na 1,60 milijardi eura.

Podaci za Hrvatski Telekom
202320242025
Ukupni prihodi883.269.559.00975.961.138.001.014.667.448.66
Ukupni rashodi729.785.182.00811.653.321.00847.199.260.91
Dobit/gubitak125.161.198.00136.827.114.00139.108.924.33
Kapital1.670.870.718.001.620.523.720.001.600.453.696.29
Sredstva1.978.098.441.001.972.858.969.002.117.238.448.41
Broj zaposlenih3.843.004.155.004.817.00
Prosječna neto plaća po zaposlenom01.695.751.827.23
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u eurima

Ulaganja u optičku i mobilnu infrastrukturu

HT je u prvih devet mjeseci povećao kapitalna ulaganja na 194,7 milijuna eura, što je 7,2 posto više nego godinu ranije. Kompanija navodi da se ulaganja nastavljaju usmjeravati u razvoj optičke i mobilne infrastrukture diljem Hrvatske.

Poseban naglasak stavljen je na širenje optičke FTTH mreže, čime je pokrivenost povećana za 20 posto, uz daljnje širenje dostupnosti gigabitne infrastrukture.

Među važnijim poslovnim događajima HT izdvaja i 20. obljetnicu pokretanja usluge MAXtv, koja je predstavljena 2006. godine, a danas objedinjuje televizijske, filmske, serijske i sportske sadržaje dostupne na različitim uređajima. U rujnu 2026. pokrenuta je i usluga T-Travel, globalna eSIM usluga Deutsche Telekom Grupe koja omogućuje pristup mobilnom internetu u više od 200 destinacija, neovisno o matičnom mobilnom operatoru korisnika. U njezinu razvoju ključnu su ulogu imali stručnjaci HT-a.

Kompanija je krajem srpnja dovršila i akviziciju 100-postotnog udjela u tvrtki Pro-Ping, regionalnom pružatelju širokopojasnih usluga. Nastavila je i s edukacijama o umjetnoj inteligenciji kroz projekt AIMO!, koji je dosad dosegnuo oko 900.000 ljudi, odnosno više od 23 posto stanovništva Hrvatske.

HT očekuje stabilna ili blago veća kapitalna ulaganja

Hrvatski Telekom revidirao je izglede za kapitalna ulaganja u 2026. godini. Umjesto ranije očekivanog niskog jednoznamenkastog pada, sada očekuje da će ulaganja ostati stabilna ili porasti za približno jedan posto na godišnjoj razini.

Kako navode, promjena prognoze odražava nastavak ulaganja u mrežu te stratešku nabavu opreme zbog rasta cijena memorije, servera i druge tehnološke opreme.

Izgledi za prihode i prilagođenu EBITDA ostaju nepromijenjeni. HT i dalje očekuje njihov niski jednoznamenkasti rast u 2026. godini, a nastavlja pratiti i potencijalne prilike za spajanja i preuzimanja.

„U razdoblju pred nama očekujemo nastavak zahtjevnih uvjeta poslovanja, uz daljnje inflatorne pritiske na naše troškove i ulaganja. Poslovanje ćemo i dalje prilagođavati promjenama u okruženju, uz jasan fokus na kvalitetu mreže i usluga, unaprjeđenje korisničkog iskustva te povećanje operativne učinkovitosti i odgovornu primjenu naprednih tehnologija”, poručila je Rapaić.

HT je u srpnju 2026. isplatio i dividendu od 1,69 eura po dionici za poslovnu 2025. godinu. Bila je to najveća isplata od 2013. godine, uz povećanje od tri posto u odnosu na prethodnu godinu.

Jedan odgovor

  1. Hrvatski telekom (HT) Deutsche Telekomu je prodala Republika Hrvatska kroz proces privatizacije koji je vodila vlada, a ključnu ulogu u pregovorima imao je tadašnji ministar financija Borislav Škegro , čestitam bivšem ministru na uspješnom poslu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama