Samsung priprema otkup dionica vrijedan gotovo 59 milijardi dolara

Ljudi prolaze pored velikog elektroničkog ekrana s logotipom Samsunga na željezničkoj stanici u Seulu. Južnokorejski tehnološki div Samsung Electronics objavio je rekordnu kvartalnu dobit 30. travnja, potaknutu snažnom prodajom čipova ključnih za umjetnu inteligenciju. (Fotografija: Jung Yeon-je / AFP)

Samsung Electronics planira program otkupa vlastitih dionica vrijedan oko 90 bilijuna wona, odnosno približno 58,6 milijardi dolara, nakon što je u pregovorima o plaćama dogovorio isplatu dijela bonusa zaposlenicima u dionicama.

Prema pisanju južnokorejske agencije Yonhap, proizvođač memorijskih čipova uskoro bi mogao objaviti detalje plana. Vijest je snažno podigla cijenu Samsungove dionice, koja je porasla više od šest posto.

Samsungov menadžment i sindikat prošlog su mjeseca postigli dogovor o plaćama prema kojem bi kompanija trebala izdvojiti oko 10,5 posto godišnje operativne dobiti za posebne bonuse zaposlenicima u odjelu čipova, i to u obliku dionica. Taj je dogovor otvorio i pitanja o mogućoj nejednakosti unutar kompanije, s obzirom na to da bi najviše koristi imali zaposlenici u najprofitabilnijem dijelu poslovanja.

Prema dogovoru, zaposlenici Samsunga moći će odmah prodati trećinu trezorskih dionica koje dobiju kao bonus. Drugu trećinu moći će prodati nakon godinu dana, a preostali dio nakon dodatne godine.

Yonhap navodi i da bi Samsung mogao morati otkupiti dodatne dionice za potrebe zasebnog programa nagrađivanja zaposlenika, nazvanog Performance Stock Unit. Taj je program uveden prošlog listopada kako bi se nagrade zaposlenicima bolje povezale s dugoročnim kretanjem cijene dionice.

Samsung i njegov rival SK Hynix očekuju rekordne profite ove i iduće godine, jer je procvat umjetne inteligencije stvorio snažnu potražnju za memorijskim čipovima. Tehnološke kompanije ubrzano grade podatkovne centre, što povećava potražnju za čipovima potrebnima za treniranje i pokretanje AI modela te podiže njihove cijene.

Samsungova dionica skočila je 6,3 posto, nadmašivši rast dionice SK Hynixa od 1,6 posto. Time je Samsung ponovno preuzeo prvo mjesto u Južnoj Koreji prema tržišnoj kapitalizaciji običnih dionica.

Planirani otkup dionica pokazuje kako se Samsung pokušava istodobno nositi s dva pritiska: nagraditi zaposlenike u ključnom odjelu čipova i zadržati povjerenje ulagača u trenutku kada AI boom ponovno snažno podiže očekivanja od memorijskog sektora.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama