Na Wall Streetu su burzovni indeksi pali i u utorak, drugi dan zaredom, jer je tehnološki sektor i dalje pod pritiskom.
Dow Jones indeks pao je 0,09 posto, na 51.665 bodova, S&P 500 1,44 posto, na 7.365 bodova, a Nasdaq 2,21 posto, na 25.587 bodova.
I jučer su, kao i dan prije, najviše pale cijene dionica u tehnološkom sektoru, u prosjeku 3,7 posto. Pritom su pod najvećim pritiskom bile dionice proizvođača čipova, pa je PHLX indeks tog sektora potonuo gotovo osam posto.
Cijena dionice Nvidije pala je više od četiri posto, dok su cijene Intela, Marvell Technologya, AMD-a, Microna i SanDiska potonule između 5,8 i 13 posto.
Tehnološki sektor, posebice onaj proizvođača čipova, dugo je vremena snažno rastao, zahvaljujući euforiji oko razvoja umjetne inteligencije. No, posljednjih tjedana cijene tih dionica znatno osciliraju jer dio analitičara smatra da je taj sektor precijenjen, a drugi da još ima prostora za rast cijena.
“Neke vijesti u posljednje vrijeme otvaraju pitanja o svoj toj potrošnji, golemim kapitalnim ulaganjima i povećanju kapaciteta za proizvodnju čipova”, objašnjava Thomas Martin, portfelj menadžer u tvrtki Globalt.
Ulagači su oprezni i zbog toga što postupno rastu procjene da bi američka središnja banka ove godine mogla povećati kamatne stope u dva navrata.
Ponajviše zbog rasta cijena energenata, u SAD-u je inflacija dosegnula najviše razine u tri godine, a ako se taj trend nastavi, Fed će morati povećati kamate znatnije nego što se dosad očekivalo, možda i za 0,50 postotnih bodova. A to bi, piše Hina, usporilo rast gospodarstva.
Na azijskim se burzama u srijedu trguje oprezno, nakon jučerašnjeg oštrog pada Wall Streeta.
Pročitajte još:
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u sedam sati u plusu 0,2 posto, nadoknadivši dio jučerašnjeg gubitka.
Pritom su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu i Japanu pale između 0,1 i 1 posto, dok su u Australiji, Indiji i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 2,4 posto.













