Grupacija proizvođača piva Hrvatske gospodarske komore (HGK) pokrenula je, uoči svjetskog prvenstva u nogometu, treće izdanje inicijative ‘Vrati me’, ovoga puta pod sloganom ‘Vrati me u igru’, kako bi naglasila važnost povrata pivskih boca, koje se mogu upotrijebiti i do 20 puta.
I male svakodnevne navike mogu imati dugoročno pozitivan učinak na okoliš, ističe HGK-ova grupacija uoči svjetskog nogometnog prvenstva, za vrijeme kojega se pivo pojačano pije.
“Slogan ‘Vrati me u igru’ simbolično ističe važnost ponovne upotrebe staklene ambalaže i njezinu ulogu u kružnom gospodarstvu”, piše u priopćenju Grupacije proizvođača piva HGK.
“Vjerujemo da zajedničkim djelovanjem možemo potaknuti naviku povrata ambalaže i osnažiti principe kružnoga gospodarstva u Hrvatskoj”, rekao je predsjednik grupacije Miroslav Holjevac.
Grupacija upućuje na istraživanje Francuske agencije za zaštitu okoliša (ADEME), prema kojemu višekratno upotrebljiva staklena ambalaža ostvaruje sustavnu okolišnu prednost u odnosu na jednokratnu staklenu ambalažu već nakon dva do četiri ciklusa uporabe, neovisno o transportnim udaljenostima u rasponu od 25 do 600 kilometara.
Istraživanje organizacije Zero Waste Europe u suradnji sa Sveučilištem u Utrechtu, pokazalo je da se zbog sustava povrata i ponovne upotrebe, ista boca može upotrijebiti i do 20 puta, čime se smanjuje potreba za proizvodnjom nove ili jednokratne ambalaže, a smanjuje se i količina otpada. Ujedno se smanjuju i emisije stakleničkih plinova, koje mogu biti i do 85 posto manje u usporedbi s jednokratnim alternativama.
Kada je riječ o higijeni i pouzdanosti, grupacija ističe da se vraćene boce temeljito industrijski dezinficiraju i prolaze detaljnu kontrolu kvalitete uz pomoć suvremene tehnologije, uključujući kamere i infracrvene zrake. Provjeravaju se dimenzije boce, grlo, dno i stijenke, a tek nakon što zadovolji sve sigurnosne standarde boca se ponovno puni i vraća u trgovine ili lokale, prenosi Hina.
Pročitajte još:
Uporabom povratne staklene ambalaže smanjuje se i potreba za sirovinama potrebnima za proizvodnju novih boca čime se dodatno pridonosi očuvanju prirodnih resursa poput kvarcnog pijeska i sode.
Više informacija o kampanji i prednostima povratne pivske staklene ambalaže dostupno je na službenoj internetskoj stranici kampanje www.vratime.hr.













12 Odgovora
Super
U potpunosti se slažem s njima u svakom pogledu ako ne i šire!
Bilo bi lijepo kad bi svi reciklirali
Mene zanima sadržaj
Sve ih vraćam ili recikliram.
Podržavam ovu kampanju i sve što ima veze s očuvanjem okoliša,bravo. 👏🔝🤩
Ne da mi se
Slazem se!
Naravno da bi trebalo .
A samo se baca nitko to vise ne vraca.
Vraćanje povratnih boca jednostavna je navika koja donosi konkretne koristi za okoliš, a istovremeno pokazuje da održivost ne mora uvijek zahtijevati velika odricanja ni velike investicije.
Dobro da su se oglasili