Gradonačelnici 41 svjetskog grada žele staviti podatkovne centre pod kontrolu

Pixabay.com
Podatkovni centar, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Gradonačelnici četrdesetak svjetskih gradova objavili su u utorak da udružuju snage kako bi ublažili štetne posljedice ubrzane gradnje podatkovnih centara, upozorivši da građani strahuju od viših cijena energije, opterećenja za opskrbu vodom i viših temperatura.

Ulagači, piše Hina, izdvajaju bilijune dolara u gradnju podatkovnih centara koji bi trebali odgovoriti na val potražnje za računalnom snagom u razdoblju procvata umjetne inteligencije.

Razvoj infrastrukture za umjetnu inteligenciju pojačava pritisak na elektroenergetske mreže i vodne resurse, a građani strahuju i od viših temperatura u urbanim sredinama pa su projekti u brojnim zemljama izazvali prosvjede.

Skupina gradova C40 broji danas više od 1.700 podatkovnih centara, a njihov broj raste i dalje, iz mjeseca u mjesec, upozorili su u priopćenju čelnici 41 grada “sa šest kontinenata, koji predstavljaju više od 90 milijuna ljudi”.

Inicijativu su pokrenuli gradovi poput Barcelone, Johannesburga, Londona, Miamija, Rio de Janeira, Phoenixa i Melbournea, ističe se u priopćenju.

Cilj je inicijative utvrditi jedinstvene standarde koji bi osigurali korištenje čišćih izvora energije, učinkovitije upravljanje resursima i bolje uklapanje podatkovnih centara u gradsko planiranje.

Gradonačelnici Phoenixa i Melbournea istaknuli su da se standardi neće primjenjivati u svim sredinama jednako, već će se prilagođavati lokalnim uvjetima, i služit će kao okvir pri izdavanju dozvola, donošenju prostornih planova te pregovorima s kompanijama i državnim tijelima.

Tempo gradnje podatkovnih centara iznimno je brz i uvelike nadmašuje prilagodbu postojećih sustava, upozorio je gradonačelnik Melbournea Nicholas Reece.

I Phoenix strahuje od naglog razvoja, uz napomenu gradonačelnice Kate Gallego da u gradu i okolici već postoji ili se tek planira izgraditi ukupno 225 podatkovnih centara.

Londonski gradonačelnik Sadiq Khan istaknuo je da će umjetna inteligencija i digitalna infrastruktura igrati važnu ulogu u budućem razvoju gradova, ali građani s pravom očekuju odgovorno upravljanje njihovim širenjem.

Globalni pakt za podatkovne centre u urbanim sredinama potpisali su, među ostalima, i gradonačelnici Atene, Bologne, Kopenhagena, Heidelberga, Milana, Nairobija, Mumbaija, Abidžana, libanonskog Baaklinea, te kolumbijskog Medellina.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama