Grad Sveta Nedelja – sjedište preko 200 hrvatskih tvrtki, Rimac Group tek na 20. mjestu po prihodima

Grad Sveta Nedelja
Grad Sveta Nedelja, Foto: Gradska uprava

Sveta Nedelja je grad smješten uz autocestu A3, Slovenija-Bregana-Zagreb-Lipovac, na šest kilometara istočno od Samobora i 17 kilometara zapadno od centra Zagreba. Iznimno povoljan geoprometni i geostrateški položaj, učinili su ovaj grad u Zagrebačkoj županiji, u kojem živi 19.000 stanovnika, interesantnim za gospodarstvenike.

Jedan od značajnijih resursa svetonedeljskog gospodarstva su četiri radne zone, utvrđene prostornim i urbanističkim dokumentima – Sveta Nedelja, Novaki, Rakitje i Top Kerestinec, dok su ostale, manje radne zone, raspoređene po naseljima.

Popunjenost zona kreće se od 60 do 70 posto, što otvara mogućnost za smještaj mnogih tvrtki na području grada Svete Nedelje. Za radne zone, kako se navodi na službenoj stranici grada, postoje urbanistički i prostorni planovi uređenja prostora, koji omogućuju ishođenje potrebne dokumentacije za brzi početak izgradnje novih poslovnih prostora.

Najveća radna zona je Sveta Nedelja, površine 120 hektara. Udaljena je svega pola kilometra od autoceste Bregana –Zagreb – Lipovac, odnosno desetak kilometara od međunarodne željezničke pruge M101, smjer Zagreb – Ljubljana. Čvorište gdje se križaju paneuropski prometni koridori 10 i 5B, odnosno autoceste A3 i A1, udaljeno je devet kilometara od područja zone. Zona je od centra Zagreba udaljena deset, a od granice s Republikom Slovenijom pet kilometara.

Na istoku grada nalazi se radna zona Novaki i druga je radna zona po veličini. Prometna mreža koja je postavljena za omogućavanje nove izgradnje povezana je sa županijskom cestom – Ž3063. Gradnja industrijske proizvodnje predviđena je isključivo u zonama izvan naselja – industrijskoj zoni Rakitje, smještenoj na istoku grada, uz županijsku cestu – Ž3064, te radna zona Top Kerestinec, smještena na jugoistoku grada.

Sveta Nedelja nema prirez, komunalni doprinos, porez na potrošnju, naknadu za taksi dozvole, komunalnu naknadu za hotele i kampove a smanjili su i  komunalnu naknadu za oko 90 posto građana kao i paušalni porez za privatne iznajmljivače.

Stoga ni ne čudi broj tvrtki koje djeluju na području ovog grada. Prema podacima bonitetne tvrtke CompanyWall, u ovom gradu je u 2023. godini registrirano 224 tvrtke. Među trima najvećima izdvajaju se Medical Intertrade d.o.o, Sancta Domenica d.o.o te Havi Logistics d.o.o..

Medical Intertrade d.o.o. je tvrtka registrirana za trgovinu neprehrambenim proizvodima te njihovu veleprodaju i maloprodaju, a osnovna joj je djelatnost promet lijekovima, medicinskim proizvodima i opremom, za što je ovlaštena rješenjem Agencije za lijekove i medicinske proizvode RH.

Freepik.com
Lijekovi, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Ova tvrtka postoji 34 godine i šesta su najveća tvrtka u sektoru trgovine na veliko u Hrvatskoj a 33 po ukupnom prometu svih tvrtki u Hrvatskoj. Posluju i na područjima Slovenije i Bosne i Hercegovine, a u Hrvatskoj, prema podacima CompanyWalla, u 2023. godini zapošljavali su 510 radnika.

Ukupni prihodi ove tvrtke u 2023. godini iznosili su 339.766.424,07 eura dok je dobit za istu godinu iznosila 7.476.076,42 eura.

U poređenju s 2021., prihodi u 2023. godini veći su za 20.742.813,97 eura dok su u poređenju s 2022. godinom, veći za 12.843.177,8 eura. Prosječna bruto plaća po zaposlenom u 2023. godini iznosila je, prema podacima CompanyWalla, 1.967,80 eura.

Na drugom mjestu, po ukupnim ostvarenim prihodima na području grada Sveta Nedelja, je i Sancta Domenica d.o.o., koja je i dio slovenske Big Bang Grupe od 2022. godine.

Prepoznati od strane Sony Computer Entertainment Europe Ltd. kao pouzdan i kvalitetan partner, od 2012. godine Sancta Domenica je ovlašteni uvoznik PlayStation asortimana za Hrvatsku te Bosnu i Hercegovinu. Tvrtka posluje od 2000. godine i od tada svake godine bilježi rast, kako u veleprodaji tako i u maloprodaji.

Tržištu nude kompletan asortiman vodećih svjetskih proizvođača potrošačke elektronike kroz lanac fizičkih specijaliziranih trgovina, takozvanih Brand Store trgovina, kao i kroz Sancta Domenica web trgovinu. Od 2013. godine ulažu i u razvoj SD multibrand poslovnica, gdje je moguće pronaći sve brendove koje zastupaju na jednom mjestu.

Freepik.com
Playstation, Foto: Freepik.com

Prema podacima CompanyWalla, ukupni prihod u 2023. godini iznose 163.613.062,92 eura dok je dobit za istu godinu 5.763.575,75 eura. Ova tvrtka u 2023. godini zapošljavala je 175 radnika a prosječna bruto plaća po zaposlenom iznosila je 2.038,19 eura.

U poređenju s 2021. godinom, ukupni prihodi u 2023., prema podacima CompanyWalla, veći su za 42.574.765,45 eura dok su u poređenju s 2022. godinom, veći za 29.589.327,04 eura.

Najuspješnije kompanije u Svetoj Nedelji u 2023. godini
Naziv kompanijeUkupna dobit u EURUkupni prihodi u EUR
MEDICAL INTERTRADE d.o.o.7.476.076,42339.766.424,07
SANCTA DOMENICA d.o.o.5.763.575,75163.613.062,92
HAVI Logistics d.o.o.307.113,70104.890.993,67
TESLA KABELI d.o.o.694.430,0743.529.777,62
LINKS d.o.o.988.381,4942.376.874,49
Ljekarne JOUKHADAR1.594.352,9341.163.764,54
GEBRÜDER WEISS d.o.o.2.474.504,2436.350.481,44
EUROPA 92 d.o.o.4.231.475,8434.000.409,65
RADIN d.o.o.191.245,1631.237.437,72
RADIN PRINT d.o.o.64.037,7230.914.269,85
Specijalna bolnica RADIOCHIRURGIA ZAGREB6.052.942,8324.802.765,11
MILŠPED d.o.o.15.376,7921.740.349,82
METUS d.o.o.-71.764,1721.586.378,91
ROTOPLAST d.o.o.997.095,9719.680.229,99
ADRIATEH d.o.o.980.257,0217.419.500,81
TEKTON CONSTRUCTION d.o.o.331.833,1616.020.519,08
RS METALI d.d.1.272.072,6911.192.728,23
PAP-PROMET d.o.o.684.130,169.822.054,40
DHL Freight d.o.o.315.589,259.818.221,94
Rimac Group d.o.o.-12.782.106,009.666.336,00
CompanyWall Financijski Asistent *svi podaci su za 2023. godinu, u eurima

Treća tvrtka s najvećim ostvarenim prihodima u 2023. godini registrirana na području Svete Nedelje, jeste Havi Logistics, čiji su ukupni prihodi prema podacima CompanyWalla iznosili 104.890.993,67 eura, dok je ukupna dobit iznosila 307.113,70 eura.

Havi je globalna tvrtka u privatnom vlasništvu koja povezuje ljude s idejama, podatke s uvidima, ponudu s potražnjom, restorane s dostavama i, u konačnici, ljude s proizvodima koje vole. Posluju 49 godina i djeluju diljem svijeta. U Hrvatskoj su registrirani od 1995. godine i u 2023. godini zapošljavali su 56 radnika, s prosječnom bruto plaćom po zaposlenom od 2.056,68 eura.

U poređenju s 2021. godinom, prihodi ove tvrtke veći su za 49.113.564,81 euro dok su u poređenju s 2022. godinom veći za 21.228.932,61 eura.

Na području grada Sveta Nedelja registrirana je i tvrtka Rimac Group d.o.o, koja se prema ukupnim prihodima od 9.666.336 eura i gubitkom od 12.782.106 eura nalazi na dvadesetom mjestu. Prosječna bruto plaća po zaposlenom u ovoj tvrtki u 2023. godini, iznosila je 6.663,23 eura dok je zapošljavala 27 radnika.

Ukupna dobit svih 224 tvrtke koje djeluju u Svetoj Nedjelji je 1.232.833.252,54 eura dok je njihova ukupna dobit u 2023. godini, prema podacima CompanyWalla, 38.015.661,34 eura.

39 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari