Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić rekao je u petak kako su digitalna imovina, digitalni novac i nove financijske tehnologije jedna od ključnih tema sadašnjosti i budućnosti financijskog svijeta.
“Razvoj digitalnog novca nezaustavljiv je na različite načine od kriptovaluta koje su prvenstveno špekulativnog karaktera i služe za neke transakcije, ponekad čak i u nelegalnog svijetu, do stablecoina koji su vezani uz vrijednost neke stabilne valute poput američkog dolara te bilježe porast, ali i dalje čine vrlo mali dio svijeta novaca odnosno ukupne imovine”, rekao je Vujčić po završetku susreta guvernera regije.
Taj skup u organizaciji Fakulteta ekonomije i turizma dr. Mijo Mirković u suradnji s Hrvatskom narodnom bankom, okupio je guvernere središnjih banaka zemalja jugoistočne Europe, predstavnike akademske zajednice, gospodarstva i javnog sektora.
Vujčić je istaknuo razvoj digitalnih valuta centralnih banaka, među kojima i digitalnog eura koji je, kako je naveo, verzija digitalne gotovine koja bi u budućnosti trebala omogućiti jednostavno plaćanje diljem Europe, kod svakog prodavača i na svakom POS uređaju koji podržava europsko platno rješenje.
“Razvoj takvog sustava povezuje se i s jačanjem strateške autonomije Europe u području plaćanja, s obzirom da velik dio današnjih transakcija prolazi kroz američke pružatelje usluga poput Vise i Mastercarda”, rekao je Vujčić.
Na pitanje novinara treba li u turizmu smanjiti cijene za 10 do 20 posto što zagovara ministar Tonči Glavina, Vujčić je rekao da se cijene određuju na tržištu, no kada se govori o konkurentnosti hrvatskog turizma, kako je rekao, definitivno treba voditi računa o cjenovnoj konkurentnosti jer zadnjih nekoliko godina realna potrošnja turista pada i to upozorava da se mora voditi računa o cijenama”.
“Banke su u vrlo dobroj situaciji gledajući zadnjih 10-15 godina budući da je povrat na kapital sada viši nego što je prosječno bio zadnjih deset godina. No, dobra vremena ne traju zauvijek, ciklički rizici nakupljaju se već dulje vrijeme i zato treba biti oprezan”, poručio je guverner Vujčić.
Pročitajte još:
Govoreći o značaju ovog skupa za studente i fakultet, dekan Ticijan Peruško naglasio je kako je riječ o događaju od iznimnog značaja, ne samo za fakultet, nego i za širu gospodarsku i ekonomsku zajednicu.
“Sudjelovanje guvernera središnjih banaka, osoba koje imaju ključnu ulogu u očuvanju monetarne stabilnosti i gospodarskog razvoja, ovom je susretu dalo posebnu težinu. Digitalna imovina više nije samo eksperiment, već važan dio suvremenog financijskog sustava, zbog čega su ovakve rasprave, nova rješenja i ideje utemeljene na znanju, iskustvu i povjerenju iznimno potrebne”, rekao je Peruško.














17 Odgovora
Digitalni novac očito postaje nezaobilazan dio moderne ekonomije
Nadam se da neće novac postati digitalan u skorije vrijeme. 😅
Boris Vujčić je u pravu, gotovina polako postaje nostalgija starijih generacija.
Treba stvoriti povjerenje kod ljudi kad je riječ o takvim stvarima
Ne vjerujem digitalnom novcu.
Lakše pratiti kuda idu novci.
Digitalni novac postaje ključni dio budućeg plaćanja, ali još puno toga treba razjasniti prije šire primjene.
Još uvijek ipak volim novac u rukama.
Sve će jednog dana biti bez gotovine, to je jasno.
Sve je to u skladu s vremenom u kojem živimo.
Ja se slažem s time
Nisam impresioniran
Bas je kljucna
Slažem se
Ma nemoj rec
U jednu ruku je dobro da se kontrolira sumnjiva imovina
Digitalni novac je samo još jedan korak prema njihovoj kontroli