Miroslav Turković, Korekt d.o.o. – Potrebe tržišta ponekad traže promjenu poslovanja

Promjena poslovanja, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Tvrtka Korekt d.o.o. iz Ogulina u Hrvatskoj posluje 30 godina, od 1994. godine, kada se registrirala za poslove izdavaštva. No, njena neobična priča, jer se kroz revoluciju novih medija i digitalizaciju, te drastične promjene na tržištu, mijenjala kontinuirano, dokaz je zašto je svrstana među najuspješnjje mikro tvrtke.

Miroslav Turković, vlasnik Koretk d.o.o., pravnik po struci, koji se godinama bavio korekturama pravnih tekstova, kaže da je još tih davnih devedesetih uočio jedan specifičan problem u svojoj branši – nepostojanje sistematiziranih pročišćenih tekstova svih zakona Hrvatske, na jednom i to digitalnom mjestu.

„Vlada i Sabor donose mnogo češće izmjene i dopune određenih zakona, nego integralne verzije. Prema nekim procjenama, integralnih, prečišćenih verzija zakona je manje od pet posto. Naravno, svi zakoni i podzakonski akti se objavljuju u službenim glasilima, no kada kao pravnik, uzmete, primjerice, sedam izmjena i dopuna istog zakona, gdje se mijenjala po riječ, ili broj, zaista je teško pratiti što je na snazi, a što više ne. Tako nam se i rodila ideja da krenemo s digitalnom platformom, koja bi sve te zakone, za korisnike, objedinila na jedno mjesto, kao prečišćene verzije tekstova. No, 1994. godine, klasifikacija digitalnog izdavaštva nije postojala, pa smo se klasificirani kao izdavaštvo“, kaže Turković.

Ovaj posao, pomalo neobičan za to vrijeme, ipak je pobudio interes pravnih struktura u Hrvatskoj. Mnogobrojne institucije prepoznale su ovu alatku kao veoma korisnu u svakodnevnom radu te su bili pretplatnici i korisnici ove platforme. Vlasnik tvrtke Korekt prisjeća se i kurioziteta, kada su ga, u vrijeme pretpristupnih pregovora Hrvatske za ulazak u Europsku uniju, kontaktirali iz Europskog parlamenta, te su u to vrijeme duge dvije godine bili jedini iz Hrvatske koji su prodavali i poslovali s Europskim Parlamentom sa svojim zakonskim tekstovima koji su bili dostupni u Luxemburgu i Briselu.

„U vrijeme kada se Hrvatska spremala za ulazak u EU, mi smo u tvrtki dobili e-mail iz Brusselsa. Iskreno, ja sam ga skoro izignorirao, računajući da je u pitanju greška. No, kroz dva dana, upit se ponovio. Kad sam uspostavio komunikaciju, shvatio sam da je riječ o Europskom parlamentu, da žele pretplatu za našu platformu, da bi im bilo lakše pratiti sve promjene koje su uslijedile. Naša suradnja je bila zaista krajnje profesionalna“, kaže Turković.

Kaže i da su kolege iz Crne Gore tražila svojevrsnu licencu, ili odobrenje da se iskoristi koncepcija za njihovu platformu, prepoznavši njen kvalitetu.

No, vrijeme novih tehnologija doveo je do porasta broja konkurenata, nažalost i nelojalne konkurencije, te je posao trebao promjenu. Uvidjevši da alatka koja je nekad bila jedinstvena, postaje svakodnevna, Turković odlučuje promijeniti kut gledanja. Od tvrtke nije odustao, te se preorijentirala na maloprodaju, te turizam i usluge u turizmu.

„Naš fokus djelovanja danas je osim maloprodajne trgovine ipak na turističkoj agenciji. Pokrenuli smo cijeli sustav dolaska i organizacija dolaska i boravka u Ogulinu i okolici“, kaže Turković.

Pandemijsko vrijeme ovoj tvrtki donijelo je iste probleme kao i cijelom turističkom sektoru. Tvrtka Korekt d.o.o. iz Ogulina, bez obzira na sve izazove danas posluje stabilno i solidno, a vlasnik, Miroslav Turković kaže, i da svi potencijalni izazovi, koji mogu doći, zasigurno će biti riješeni. Nije uvijek lako, ističe, ali naš je princip da svatko tko hoće nađe način, a tko neće – nađe izgovor.

Najuspješnija mikro poduzeća u izdavanju knjiga, periodičnih publikacija i ostalim izdavačkim djelatnostima, po prihodima
PozicijaNaziv poduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
(dobit prije oporezivanja)
1.EUROGRAF d.o.o.1.122.95599.075
2.LUMEN IZDAVAŠTVO d.o.o.549.482143.629
3.LUDENS d.o.o.526.838202.263
4.HENA COM d.o.o.475.02587.064
5.STRIP-AGENT d.o.o.417.934103.335
6.FEROPROMS d.o.o.409.70812.674
7.Amaranthine Books d.o.o.405.83252.366
8.DOTISAK d.o.o.358.74810.463
9.LUSIO d.o.o.335.90741.847
10.HARFA d.o.o.299.00627.284
11.NAKLADA SV. ANTUNA, ZAGREB293.27212.206
12.Vorto Palabra d.o.o.286.46146.099
13.I T G, d.o.o.278.8468.529
14.BUĐENJE d.o.o.272.77460.714
15.“MERIDIJANI”, SAMOBOR270.9055.974
16.NOVA STVARNOST d.o.o.263.7481.782
17.DISPUT d.o.o.257.06436.781
18.JOSIP TURČINOVIĆ, d. o. o.250.7305.840
19.Naklada OceanMore d.o.o.249.39115.341
20.EVENIO d.o.o.241.02437.679
21.ORGANIZATOR d.o.o.237.35932.650
22.TURISTIČKA NAKLADA d.o.o.214.8275.155
23.DESPOT INFINITUS d.o.o.207.88810.951
24.ESKADRILA d.o.o.207.39712.787
25.POETIKA j.d.o.o.200.68978.810
26.Koncept izdavaštvo j.d.o.o.192.38965.675
27.GOLDEN MARKETING-TEHNIČKA KNJIGA d.o.o.190.4145.701
28.Leykam international d.o.o.174.01129.301
29.PETRINE KNJIGE d.o.o.164.738581
30.EXTRADE d. o. o.151.8704.467
31.QUINTESSENCE PUBLISHING EAST d.o.o.151.3838.968
32.Nakladni zavod Globus d.o.o.147.3003.497
33.SREDNJA EUROPA d.o.o.141.178419
34.MEANDAR MEDIA d.o.o.133.98411.806
35.TIM PRESS d.o.o.130.8306.372
36.Izdavačka kuća Poslovna Literatura d.o.o.127.5953.302
37.SONATINA j.d.o.o.127.01035.090
38.KOREKT d.o.o.116.5314.149
39.BOOKGLOBE – STRANA KNJIŽARA d.o.o.114.3611.962
40.ASTROIDA d.o.o.109.7072.041
41.DOMA GRAF d.o.o.95.7578.645
42.ZAGREBAČKA NAKLADA d.o.o.95.70717.508
43.Bodoni d.o.o.85.44416.816
44.ZNAMEN d.o.o.84.8529.123
45.ABISAL d. o. o.77.1507.349
46.MILLENNIUM d.o.o.77.0577.907
47.PRIVLAČICA d.o.o.75.45712.267
48.LEKTIRA d. o. o.65.76412.417
49.NOVELLA LIBERA j.d.o.o.62.32217.215
50.M PLUS d.o.o.58.93542.419
51.PLACEBO, d.o.o.53.05423.614
52.BUDILNIK IZDAVAŠTVO j.d.o.o.47.42311.795
53.LIBER NOSTRA d.o.o.41.14611.189
54.KUGLA d.o.o.38.12517.101
55.NAKLADA KVARNER d. o. o.37.68814.081
56.ACTUS HOMINIS d.o.o.35.6036.831
57.OREHOVEC PRIPREMA d.o.o.31.0609.386
58.ALEGRIA d.o.o.29.67512.770
59.Od slatkoga slađe d.o.o.29.3279.827
60.NAKLADA MARIJA-JURIĆ ZAGORKA, d.o.o.26.0147.553
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u eurima

60 Odgovora

  1. S vremena na vrijeme svratim ovdje da vidim koliko se još komentara može napisati.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari