Hrvatske autoceste (HAC) četvrtu godinu zaredom pridružile su se europskoj kampanji podizanja svijesti o radnicima koji svakodnevno brinu o sigurnosti vozača na autocestama s ciljem skretanja pozornosti na one čije je radno mjesto cesta: ophodare, vatrogasce, djelatnike naplate i ostale koji rade u zahtjevnim i rizičnim uvjetima kako bi promet tekao sigurno i nesmetano.
Riječ je o inicijativi Europskog udruženja ASECAP, čiji je HAC punopravni član, a koja se provodi istoga dana na mreži autocesta diljem Europe, izvijestili su iz HAC-a.
HAC je u sklopu toga jučer provodio aktivnosti informiranja i osvještavanja korisnika na prodajnim mjestima HAC-a, gdje se vozačima dijelio promotivni materijal i informativni letci.
Kampanja se na europskoj razini provodila od 10 do 14 sati, a zajedničkim djelovanjem želi se skrenuti pozornost na rizike kojima su izloženi radnici na terenu, prenosi Hina.
On(a)Radi #JaPazim je slogan te kampanje, koji poziva sve vozače za povećanjem opreza prilikom nailaska na radnike i ophodarska vozila, da smanje brzinu te da budu svjesni kako sekunda nepažnje može imati tragične posljedice.
Pročitajte još:
Zajednička europska inicijativa želi ukazati na ozbiljan problem ugrožavanja sigurnosti radnika koji rade na održavanju autocesta, a koji se svakodnevno suočavaju s opasnostima zbog nepažnje i neprilagođene vožnje pojedinih sudionika u prometu.
Iz HAC-a navode da su od 2019. godine do danas na autocestama pod njihovim upravljanjem zabilježene 24 nesreće u kojima su vozila naletjela na radnike. U tim je događajima ozlijeđeno 40 radnika, dok je pet radnika smrtno stradalo.













