Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa odlučila je dopustiti Iranu pristup novcu od nafte koji drži u Kataru za kupnju američkih proizvoda.
Riječ je o iznosu od šest milijardi dolara. To je rezultat prvog kruga pregovora između SAD i Irana nakon produljenja prekida vatre.
Trump je objavio na društvenoj mreži Truth Social kako će odmrznuti novac biti iskorišten za kupnju hrane i medicinskih proizvoda od SAD-a.
“To uključuje kukuruz, pšenicu i soju koju proizvode američki poljoprivrednici. To su stvari koje Iran očajnički treba. Ovo je humanitarna kriza i osjećam potrebu pomoći sada prije no što bude kasno”, napisao je Trump.
Novac će navodno biti odmrzavan u fazama, ovisno o daljnjem napretku u pregovorima.
Dodatnih šest milijardi bi moglo biti odmrznuto na sličan način ako Iran potroši novac koji drži u Kataru i ako se ostvari napredak prema konačnom dogovoru o pitanju nuklearnog programa, kazao je za Financial Times izvor blizak pregovorima.
Nakon prvog kruga pregovora u Švicarskoj američko ministarstvo finanicja je dopustilo Iranu prodaju nafte, a Iran se složio pozvati inspektore Međunarodne agencije za nuklearnu energiju s kojom je prekinuo suradnju nakon izraelsko-američkog napada prošle godine.
Procjenjuje se da Iran posjeduje desetke milijardi dolara od prodaje nafte koji su zamrznuti u bankama u inozemstvu zbog američkih sankcija, što uključuje zemlje kao što su Indija, Irak, Kina i Japan.
Pročitajte još:
Iznos od šest milijardi dolara koji je sada u Kataru prije se nalazio u Južnoj Koreji, no prebačen je iz te zemlje na račun u Dohi nakon što je prethodna administracija Joe Bidena dogovorila s Teheranom razmjenu zatvorenika u rujnu 2023.
Tada je postojala nada da će se ubrzati pregovori o okončanju iranskog nuklearnog programa, no to je propalo nakon napada Hamasa na Izrael početkom listopada 2023. što je dovelo do širih nestabilnosti na Bliskom istoku i jačanja tenzija između Irana i zapadnih zemalja.













