Cijene stalno variraju pa je potrebno prodati robu što prije

Pixabay.com
Žito, Foto: Pixabay.com

Prošle godine Filip Lovrić-Jovanović osnovao je svoju firmu Trigo d.o.o. u Komletincima, mjestu kod grada Otoka u Vukovarsko-srijemskoj županiji. To je trgovina na veliko žitaricama, sirovim duhanom, sjemenjem i stočnom hranom.

“Imali smo skladište i onda smo odlučili napraviti vagu, a kad smo napravili vagu onda smo krenuli u otkup. Planirali smo to par godina i tako je sve počelo. Htjeli smo ući u taj posao jer smo vidjeli potencijal u njemu”, rekao nam je.

Sve je počelo s OPG-om koji ima njegova obitelj i na kojem se proizvodi dosta toga što on prodaje. Obiteljski posao mu je pomogao da dođe na ideju za otvaranje svoje tvrtke, a sada otkupljuje i od drugih te prodaje dalje. Uglavnom su mu dobavljači OPG-ovi koji su u krugu od 20 kilometara.

“Poslovanje nam je od početka bilo dobro. Bude nekad problema s cijenama, ali ja sam zadovoljan poslom”, kazao je Lovrić-Jovanović.

Najveći problem su mu cijene koje stalno variraju pa roba zna izgubiti vrijednost dok je u skladištu.

“Ako si kupio nešto danas onda je to najbolje prodati isti dan, bez obzira radi li se o pšenici, kukuruzu, ječmu ili soji, jer sutra se već mijenja cijena. Nekad smo mogli ostaviti pšenicu do prvog mjeseca i znali smo da ćemo zaraditi nešto na tome, a sada ostaviš pšenicu i ne znaš hoćeš li zaraditi i kakva će cijena biti za tri mjeseca. Uvijek je to raslo, a sad je sve nesigurno”, objasnio nam je.

Kaže da je ova godina za njega nije bila loša jer ima novu taktiku za borbu s nestabilnim cijenama. Obično isti dan prodaje robu koju dobije kako se ne bi stvarao gubitak jer već sljedeći dan može pasti cijena.

“Uglavnom je bilo dobro i ja sam zadovoljan. Puno više robe je otkupljeno nego prošle godine”, rekao je Lovrić-Jovanović.

Plan mu je da sljedeće godine sagradi još jedno skladište kako bi imao više prostora, ali smatra da je potrebno oprezno ulagati s obzirom na pomenutu situaciju. Ne želi biti primoran dizati kredite pa će ulagati novac koji ima kako bi proširio svoje poslovanje. Sada ima jedno skladište i betoniran prostor na kojem se istovara određena roba.

Uglavnom sve sam radi, ali mu ponekad pomaže i njegov otac jer ima puno posla. Trguje s ljudima od kojih i nabavlja robu, a ovisno o ponudi, roba može završiti u hrvatskoj tvrtki ili ići van Hrvatske.

Njegova tvrtka je na našoj listi najuspješnijih mikro poduzeća u Hrvatskoj u 2022. godini. Rangirana je u svojoj djelatnosti, prema podacima i proračunima bonitetne kuće CompanyWall.

Najuspješnija mikro poduzeća u djelatnosti trgovine na veliko poljoprivrednim sirovinama i živom stokom
PozicijaNaziv poduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja (dobit prije oporezivanja)
1.GREEN SPOT d. o. o.5.237.70329.007
2.NIDERA d.o.o.2.149.352229.144
3.ALFARE d.o.o.1.943.91411.213
4.AGRO ILIĆ d.o.o.1.854.143203.743
5.POSAVINA AGRO MAX d.o.o.1.786.46570.028
6.REJA-AGRO d.o.o.1.325.19512.708
7.AGRO MLADOST d.o.o.1.242.54310.263
8.INTERAGRICO d.o.o.1.237.19449.743
9.BER-SIL d. o. o.1.202.7938.331
10.REGINA d.o.o.1.016.39214.106
11.DIKSON TRGOVINA d.o.o.903.35224.452
12.ŽITO d.o.o.893.64730.380
13.APOLOG d.o.o.787.10875.819
14.AGRO HORVAT d.o.o.722.64120.070
15.AGROCORN INT d.o.o.634.63762.777
16.AGRO TIM HALEC d.o.o.590.78111.707
17.ADRIAFLORA d.o.o.552.88678.719
18.ŠMIDT AGRO d.o.o.512.95925.524
19.MONITUS AGRO d.o.o.476.46017.276
20.FERA d.o.o.467.34659.412
21.TRIGO d.o.o.447.55315.129
22.AGRO UROD d.o.o.435.1438.532
23.POLJOPRIVREDNA ZADRUGA GAR-AGRO392.37110.601
24.AGROPOSAVINA d.o.o.379.69357.814
25.SJEMENARNA RI d. o. o.365.382197
26.POLJO M j.d.o.o.347.91647.596
27.HOSTONSKI d.o.o.290.28912.322
28.AGRO-KON d. o. o.280.77223.146
29.MINERAL PROMET d.o.o.203.28453.344
30.PANAGRA d.o.o.187.9665.045
31.VRBOVNIK d.o.o.185.983219
32.BIONOVA 2020 j.d.o.o.144.19026.943
33.AGROCENTAR, d. o. o.71.5706.009
34.TURFGRASS Pro care d.o.o.49.1726.985
35.S&I COMMERCE, d.o.o.35.81210.575
36.FURTHER FOODS d.o.o.30.10917.726
37.AGRO ŽITO ZELINA j.d.o.o.25.69824.889
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u eurima

7 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari