Pekarska obitelj iz Daruvara: Kvalitetu i uloženi trud prepoznaju naši vjerni kupci i suradnici

Pixabay.com
Pekarski proizvodi, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Matea Kolaček Šaravanja vlasnica je pekarskog obrta Imako iz Daruvara. Ona je već četvrta generacija koja se bavi tim poslom u svojoj obitelji, a sve je počelo 1923. godine kada je njen pradjed Josip Kolaček osnovao pekarski obrt, među prvima na području Bjelovarsko bilogorske županije.

Posao je kasnije naslijedio djed Vladimir, a nakon njega je došao njen otac Josip koji je upravljao obrtom od 1988. godine. Krajem 2019. godine otišao je u mirovinu i njoj predao rukovodstvo, a obrt je 2020. registriran pod njenim imenom.

“Završila sam Prehrambeno-biotehnološki fakultet (PBF) u Zagrebu, preddiplomski studij nutricionizma i naknadno upisala diplomski studij upravljanja sigurnošću hrane. Pred kraj studija sam odlučila vratiti se u Daruvar i moje znanje primijeniti u pekarstvu i slastičarstvu”, rekla nam je.

Kaže da vrlo dobro posluju iako je manje posla jer ih trgovački centri cjenovno ograničavaju, osobito u sitnijim pekarskim proizvodima kao što su peciva gdje im oni cjenovno ne mogu konkurirati.

“Uz marljiv trud i rad svih zaposlenika obrta iskreno vjerujem da ćemo zajedničkim naporima doći do novih uspjeha i zadovoljstava u radu u nadolazećim okolnostima”, optimistična je Matea koja tvrdi da joj je ova godina bila odlična.

Smatra da s nekadašnjim zaštićenim cijenama kruha mali poduzetnici danas ne bi mogli opstati, ali rekla je da su sadašnje cijene u redu. Otkrila nam je da u njenom obrtu polubijeli kruh košta 1,50 eura, a bijeli kruh i specijalne vrste kruha koštaju 1,60 eura. Kaže da su kod nje razlike u cijenama minimalne u usporedbi s cijenama koje su bile prije poskupljenja. Ipak, ni njoj nije lako nositi se s većim cijenama plina, struje i ostalog.

“Stalna su poskupljenja ulaznih troškova. Kako će biti nama poduzetnicima u budućnosti teško je reći. Nadam se da će se nešto promijeniti, da će netko početi razmišljati o nama. U početku je bilo dobro, bili su manji doprinosi i porezi na plaće, imali smo zaštićenu cijenu plina, gotovo 40 posto manje nego sada. Država sad sufinancira plin i struju uredbom Vlade tako da bi se moglo reći da su počeli razmišljati o nama. Grad i županija isto daju poticaje za male poduzetnike u svrhu konkurentnosti poduzetništva tako da je to veliki napredak”, kazala je i dodala da je u vrijeme pandemije bilo problema oko nabavke sirovina, ali je sada puno lakše.

Nedostatak radne snage joj je jedan od glavnih problema. U samom obrtu trenutačno ima 26 djelatnika u proizvodnji i prodaji.

Kaže da svakodnevno dostavljaju pekarske i slastičarske proizvode vrtićima, školama i domovima za starije.

“Kvalitetu i uloženi trud prepoznaju naši vjerni kupci i suradnici. Cijenimo suradnju s tvrtkama, poduzećima, udrugama, Savezom Čeha u RH i Gradom Daruvarom te ugostiteljskim obrtima koji koriste naše usluge”, rekla je Matea.

Njen obrt je na našoj listi 99 najuspješnijih mikro poduzeća u 2022. godini u svojoj djelatnosti, a rangiran je prema podacima bonitetne kuće CompanyWall:

99 najuspješnijih mikro poduzeća u djelatnosti proizvodnje pekarskih i brašneno-konditorskih proizvoda, po prihodima
PozicijaNaziv poduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
(dobit prije oporezivanja)
1.SOLIN, pekarsko-trgovački obrt, vl. Esat Zenunaj, Solin, Gašpina mlinica 281.809.2399.977
2.Nolan consulting j.d.o.o.1.026.12946.768
3.PEKARNA VITA d.o.o.988.47663.419
4.ARENA 2008 d. o. o.857.31029.687
5.MM TIM j.d.o.o.828.833172.382
6.Jober grupa d.o.o.808.46311.238
7.PASTRY j.d.o.o.791.74281.131
8.FORTUNA, PEKARSKO-UGOSTITELJSKI OBRT, VL. DINO TOMAC, DELNICE, PROLAZ HRVATSKIH ŠUMA 3766.087221.821
9.LUX-PEK d.o.o.694.317159.628
10.IMAKO, PEKARSKI OBRT, VL. MATEA KOLAČEK ŠARAVANJA, DARUVAR, J. JELAČIĆA 17687.9517.664
11.PEKARSKO-TRGOVAČKI OBRT “LIŠĆEVICA” vl. TANJA GRLAŠ, ČAVLE, ČAVLE 310 B673.55772.354
12.DOLCE MANIA d.o.o.656.8262.328
13.EKOS HOLDING d.o.o.651.81068.232
14.ARANKA d. o. o.646.02521.772
15.TIRIS d. o. o.644.90554.077
16.HADUN d.o.o.638.5952.126
17.PEKARSKI OBRT “KLAS” I TRGOVAČKI OBRT “MINI MARKET ORBIT”, VL. PJETER KAJTAZI, BJELOVAR, A.K.MIOŠIĆA 11638.366110.202
18.TIM ART d.o.o.633.50116.837
19.PEKARA LASIĆ d.o.o.632.83269.905
20.EM – PEK, zajednički obrt za proizvodnju, trgovinu i ugostiteljstvo, vl. Goran Milaković i Ana Kostović, Split, Vukovarska 178616.3912.641
21.THOMY TRGOVINA NA MALO I PEKARA, VLASNICA KATARINA ŠPEHAR, SIBINJ, VINOGRADSKA 32614.2231.834
22.KOD BRAĆE d. o. o.604.28228.411
23.BLACK-HAND d.o.o.600.71920.690
24.KIFLICA d.o.o.596.29313.492
25.PRALAS d.o.o.594.06294.636
26.ARĐENTINA d.o.o.593.1146.879
27.DIDOV SAN j.d.o.o.584.988216.900
28.SLATKE DELICIJE d.o.o.567.1265.891
29.PEK-TONI d.o.o.566.04425.061
30.RETFALA proizvodnja kruha i peciva, vl. Zek Brahaj, Osijek, Kalnička 2565.73131.042
31.PRHKO d.o.o.560.5251.708
32.PEKARA PRIMORJE d. o. o.554.94215.108
33.STOP-VUKOVAR d.o.o.551.75138.514
34.ZATON d.o.o.534.5948.928
35.LP KRUNA d.o.o.533.1477.072
36.TOP PEK d.o.o.529.89418.256
37.KOLONIJA d.o.o.522.66852.328
38.MARTIGORA j.d.o.o.520.83811.799
39.PEKARSKI OBRT PEKARNA ŠALINA, SUVL. ZDENKO ŠALINA I ĐURĐICA ŠALINA, PODGRADINA, ŠALINE 10 D516.25264.401
40.PEKARSKO-TRGOVAČKO-UGOSTITELJSKI OBRT JADRAN , vl. PREN LEKAJ, TUČEPI, KRAJ 14.513.56351.613
41.ŽITO KOLJGJERAJ d.o.o.509.04959.846
42.PEKARA LJUŠAJ d.o.o.497.91346.163
43.SLASTIČARNICA ZAGREB d.o.o.492.45252.631
44.DENI PEK d.o.o.483.58717.076
45.ORANICE ČOČAJ d.o.o.480.14716.494
46.ZEMLJIČ, obrt za proizvodnju, trgovinu i ugostiteljstvo, vl. Branka Kruhan, Bregana Žumberački put 1477.8018.882
47.MOKOŠICA, Pekarski obrt, vl. Zef Prekpalaj, Dubrovnik, Andrije Hebranga 6A477.16269.110
48.KIFLIĆ, d. o. o.475.7333.675
49.“SIGNALPRINT” trgovina, usluge, proizvodnja, Tihomir Borovčak, Zabok, Naselje Borovčaki 8472.44714.505
50.DARDA j.d.o.o.463.5518.906
51.TRIO PANIS d.o.o.463.2104.017
52.APEX FACTOR j.d.o.o.460.80129.846
53.PEKARNICA ARENA, obrt za proizvodnju, trgovinu i ugostiteljstvo vl. NEDŽAT SAMAHODAJ, ZAGREB, TRG IVANA KUKULJEVIĆA 10447.64780.637
54.PEKARA RIJEKA d. o. o.437.78682.117
55.Obrt za proizvodnju kruha i peciva “MRVISA” vl. Sandra Žužić, Rovinj, Hermana Dalmatina 2.432.33420.082
56.AGRODEMAL d.o.o.431.5321.428
57.DOMAĆA PEKA j.d.o.o.425.87549.696
58.BOTINEC, pekarsko trgovački obrt, vl. MARIJAN LEKAJ, Zagreb, Botinec, Pavla Šegote 1424.15919.212
59.KLAS 2013 d.o.o.422.9619.370
60.PLOŠNJAK d.d.421.53827.219
61.PEC-PEKARA, Zoran Janeski, Markovac Našički, F.Strapača 3413.537127
62.BONACA DUGI OTOK d.o.o.412.2746.082
63.PEKARNICA “TINA” VL. JERONIM PREKLUSHAJ, SESVETE, MATOŠEVA 15.410.7139.193
64.GRGIĆ d.o.o.407.0884.860
65.ARTAN – PEK d.o.o.395.3374.613
66.MARIJANA d.o.o.390.11935.584
67.PEKARA SUKOŠAN d.o.o.388.60559.734
68.P.P. PEKARA,obrt za pekarsku,trgovačku i ugostiteljsku djelatnost,vl.Mario Priščan,Konjščina,Varaždinska 28388.2627.445
69.RAZVOJNE STRATEGIJE d.o.o.385.22311.967
70.KONTINENTAL d.o.o.383.6837.373
71.DE NOVO d.o.o.383.15076.697
72.DEJO-PEK d.o.o.381.029101.357
73.PEKARSKI OBRT “TRNOVEC”, AMBROZ PECOLAJ, TRNOVEC, LUDBREŠKA 20380.3893.095
74.RAKOVAC d.o.o.377.6878.226
75.PEKARA LI, obrt proizvodnju i trgovinu, vl. Vjekoslav Milanović-Litre, GLAVICE – GLAVICE 1371.63523.028
76.DELICIAE TINA d.o.o.371.23618.839
77.PEKARNA SV. NEDELJA, Pekarski obrt i trgovina, vl. ENDJEL KERHANAJ, SVETA NEDELJA, SVETONEDJELJSKA 24366.05711.882
78.KAILA d.o.o.365.54115.340
79.PEKARSKO-TRGOVAČKI OBRT “MARTIN”, VILSON PECOLLAJ, HRAŠĆICA, KRALJA TOMISLAVA 24.354.0815.490
80.ROBIN PEKARA d.o.o.350.664237.419
81.KLAS DUBROVNIK d.o.o.349.69423.117
82.PEKARNA RUSICA, OBRT ZA PROIZVODNJU KRUHA I PECIVA, TRGOVINU I UGOSTITELJSTVO, VL. VLLAZNIM MORINA, ZAGREB, PRILAZ V. BRAJKOVIĆA 1348.73235.848
83.RI-PEK d.o.o.348.21413.451
84.ĆENAJ d.o.o.347.90220.274
85.DAN I NOĆ d.o.o.347.1546.589
86.PANINO HVAR d.o.o.344.95977.947
87.TENŽERA, d.o.o.344.83317.780
88.NINAJ PEK d. o. o.344.03229.468
89.PEKARA PECO d.o.o.336.29238.637
90.PEKARNA SPAQI d.o.o.335.31118.595
91.LUSHAJ, d.o.o.327.350103.303
92.GERGURI-TUŠ d.o.o.309.61325.178
93.PNISHI d.o.o.305.60845.697
94.CRNIKULA d.o.o.285.65877.522
95.SLATKE BOJE d.o.o.281.38836.649
96.BONI j. d. o. o.279.98763.146
97.KOLAČIĆI d.o.o.278.97149.907
98.SESVETSKA LEPINJA d.o.o.275.76319.491
99.JOŽA-PEK d.o.o.267.68247.246
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u eurima

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Komentari