Europske banke odobrile su sektoru komercijalnih nekretnina, koji se susreće s brojnim problemima, oko 1,4 bilijuna eura zajmova. Naplata ovih zajmova sada bi mogla postati novo opterećenje za sektor, u uvjetima snažnog pada cijena poslovnih prostora.
U Njemačkoj su cijene poslovnih nekretnina u prošloj godini tako pale za 10,2 posto, prema izvješću bankarskog udruženja VDP. Sličan pad u prosjeku bilježi i eurozona, piše Hina pozivajući se na podatke Europske središnje banke (ESB).
“Promjena trenda u kretanju cijena nekretnina još se ne nazire, unatoč učestalim špekulacijama u javnosti. Kako stvari sada stoje, situacija će biti teška i u 2024.”, rekao je izvršni direktor VDP-a Jens Tolckmitt.
Sektor nekretnina čini otprilike petinu njemačkog bruto domaćeg proizvoda i doživljavao je procvat u razdoblju niskih kamatnih stopa. No, ESB je kamate podigala u više navrata od srpnja 2022. do rujna 2023., za 4,5 postotnih bodova kako bi obuzdala inflaciju.
Viši troškovi financiranja i gradnje zadali su probleme nekretninskim i građevinskim tvrtkama pa je austrijska grupa Signa objavila stečaj, a ESB prati moguće probleme u naplati kredita.
Njemački zajmodavci odobrili su sektoru komercijalnih nekretnina 285 milijardi eura zajmova, odnosno oko petinu ukupnog kreditnog plasmana sektoru, od 1,4 bilijuna eura.
Među tamošnjim bankama, najviše neotplaćenih zajmova u sektoru komercijalnih nekretnina bilježi Deutsche Bank.
Pročitajte još:
Vrh ljestvice europskih banaka po kreditima sektoru komercijalnih nekretnina, pak, dijele francuski BNP Paribas i nizozemski Rabobank.
Podignute kamatne stope zadale su probleme i sektoru komercijalnih nekretnina u SAD-u, povrh teškoća s refinanciranjem i slabije popunjenosti uredskih prostora, što je potaknulo bojazan od globalne krize.
7 Odgovora
Odlično.
Ogroman novac posuđen rizičnom klijenatu.
Svasta!
Odlično
Dobra vijest
Tko hoće neka izvoli
Nemam komentara