Veliki pad prihoda ASML-a zbog ograničavanja izvoza u Kinu

Upravna zgrada ASML-a u Veldhovenu, Foto: Wikimedia Commons

Nizozemski proizvođač strojeva za čipove ASML izvijestio je u srijedu o velikom padu prihoda i dobiti u drugom tromjesečju, istaknuvši neizvjesnost na tržištu zbog nepovoljnog “makrookruženja”.

U razdoblju od travnja do lipnja ASML-ov prihod pao je za 9,5 posto, na 6,2 milijarde eura.

Neto dobit, piše Hina, manja je za 19 posto i iznosi 1,6 milijardi eura.

Kina je činila gotovo polovinu prihoda, ali nizozemska vlada ograničila je izvoz najsuvremenije opreme za proizvodnju čipova u Kinu, pridruživši se SAD-u koji je ograničenje trgovine obrazložio dvojnom namjenom i mogućom prijetnjom za nacionalnu sigurnost.

SAD je tako 2022. domaćim proizvođačima poput Nvidije i Lam Researcha ograničio izvoz čipova i strojeva za njihovu proizvodnju u Kinu, nakon čega je Washington odlučio mobilizirati i saveznike te je Japan prošlog srpnja također učinio isto. Glavni su japanski proizvođači Nikon i Tokyo Electron.

Nizozemska je pak na poticaj SAD-a zabranila izvoz najsuvremenijih DUV strojeva koje proizvodi ASML. Washington je od njih zatražio da zabrani i servisiranje strojeva.

ASML je vodeći proizvođač strojeva za proizvodnju čipova u svijetu i dominira tržištem litografskih sustava, složenih alata koji koriste lasere za proizvodnju sićušnih sklopova računalnih čipova.

SAD se sprema dodatno postrožiti trgovinske propise, izvijestio je Bloomberg u utorak. Washington u razgovorima u četiri oka upozorava saveznike, uključujući Nizozemsku i Japan, da bi mogao zabraniti i prodaju proizvoda koji su proizvedeni u inozemstvu, ako su proizvođači koristili američku tehnologiju.

Mjera bi obuhvatila i tvrtke poput japanskog Tokyo Electrona i nizozemskog ASML Holdinga, dodaje Bloomberg News, pozivajući se na izvore upoznate s raspravama.

Kineske kompanije okrenule su se u takvim uvjetima kupnji strojeva za proizvodnju čipova starije generacije koji se koriste u automobilima i industriji, podsjeća Reuters.

ASML je u drugom tromjesečju prodao 100 litografskih sustava, za 11,5 posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Neto vrijednost rezervacija poskočila je pak za 23,8 posto, na 5,57 milijardi eura, pokazuje poslovno izvješće.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari