Europski patentni ured (EPO) je objavio da je u 2024. zaprimio 199.264 patentne prijave što je otprilike na razini prethodne godine, a iz Hrvatske je došla 41 prijava ili 11 manje no u 2023.
EPO, koji ima 39 država članica, primio je 199.452 patentne prijave u 2023. Prijave EPO-u podnose poduzeća i pojedinci izumitelji iz cijelog svijeta.
Zemlje članice EPO-a činile su 43 posto prijava, a ostatak je došao izvan Europe.
Na vrhu je ostao SAD iz kojega je došlo gotovo 48 tisuća prijava. Druga je Njemačka s 25.041 prijavom te treći Japan s 21.062 patentne prijave.
Švicarska je pak na vrhu po broju prijava po glavi stanovnika brojkom od 1.112 na milijun stanovnika. Ističu se dalje skandinavske zemlje jer je na drugom mjestu Švedska s brojkom 468 te Finska sa 428 i Danska sa 426 patentnih prijava na milijun stanovnika.
Računalna tehnologija po prvi put je došla na mjesto vodećeg područja po broju patentnih prijava, a bilo ih je 16.815. Slijede električni strojevi, uređaji i energija sa 16.142 prijave i tu je bio ostvaren najveći godišnji rast od 8,9 posto.
Područje digitalnih komunikacija je na trećem mjestu s 15.983 prijave uz godišnji pad od 6,3 posto.
Kao i obično, značajan broj prijava dolazi od velikih tvrtki. U 2024. na čelu je bio južnokorejski Samsung s 5.107 prijava ispred kineskog Huaweija sa 4.322 patentne prijave. Tek na šestom, sedmom i osmom mjestu su europske tvrtke Siemens, BASF i Ericsson.
Prošle godine 22 posto prijava došlo je od pojedinačnih izumitelja ili malih i srednjih poduzeća, navodi Hina, te sedam posto od sveučilišta ili javnih istraživačkih organizacija.
Pročitajte još:
U 25 posto svih patentnih prijava EPO-u iz Europe navedena je barem jedna izumiteljica. Među zemljama s više od dvije tisuće prijava u tome je na vrhu Španjolska s udjelom od 42 posto ispred Belgije s 32 posto i Francuske s 31 posto prijavljenih patenata u kojima su sudjelovale žene.
“Unatoč političkoj i ekonomskoj neizvjesnosti, europska poduzeća i izumitelji su u prošloj godini podnijeli više patentnih prijava, naglašavajući time svoju tehnološku moć i kontinuirano ulaganje u istraživanje i razvoj. Podaci EPO-a o patentima jasan su putokaz prioriteta industrije, politike i ulaganja. Kao što upozoravaju izvješća Draghija i Lette, da bi ostala konkurentna na globalnoj razini Europa mora poboljšati svoj inovacijski ekosustav i učiniti više kako bi pomogla izumiteljima da povećaju i komercijaliziraju svoje izume, osobito u kritičnim područjima kao što su zelene tehnologije, umjetna inteligencija i poluvodiči”, rekao je u priopćenju predsjednik EPO-a António Campinos.
4 Odgovora
Jako skromna brojka kod nas
Lijepo je vidjeti da i mi imamo neke patente i da su prijavljeni. Nadajmo se u budućnosti vise patenata od strane RH.
Nismo baš neki izumitelji…
Nije baš neka brojka