Matija Barić, Petkrov: Zadovoljstvo naših kupaca najveći je pokazatelj uspješnosti

EURO palete, Foto: Promo

Tvrtka Petkrov d.o.o. osnovana je 2018. godine, no njihova je priča započela puno ranije. Naime, od 1997. do 2018. poslovali su kao Petkrov obrt i glavna im je djelatnost bila proizvodnja crijepa za kuće, a danas je to prodaja, otkup i popravak paleta.

Sjedište firme je u Ozlju gdje su ured i skladišta za popravak paleta, dok se njihova poslovnica za otkup paleta nalazi u Zagrebu, točnije na Žitnjaku.

“Zanimljivost je da smo u počecima osnivanja firme bili u stalnoj potrazi za paletama i nismo ih mogli lako nabavljati, a bile su neophodan dio za slaganje crijepa zbog transporta. Taj sastavni dio poslovanja je nakon nekoliko godina prerastao u pravi biznis sa paletama”, objašnjava Matija Barić, voditelj prodaje Petkrova.

Petkrov je, ističe Barić, obiteljska firma koju vodi već treća generacija te se može pohvaliti brojnim zadovoljnim kupcima. Imaju nešto više od 20 zaposlenih, no trenutno se nalaze u fazi postupnog širenja poslovanja.

“U ponudi imamo standardne EURO palete 120×80, jednokratne palete 120×80 i industrijske palete 120×100. Uz standardne dodatno u ponudi imamo i razne vrste paleta koje su van standarda te palete koje izrađujemo po mjeri, prema potrebama naših kupaca. Najviše poslujemo sa paletama standardnih dimenzija – EURO palete”, ističe Barić.

Standardne palete ne proizvode već ih popravljaju s obzirom da su ovlašteni popravljači EURO paleta. Da bi ih krenuli popravljati, palete moraju ispunjavati neke uvjete, odnosno ne smiju imati trulih dasaka i jako oštećenih elemenata, a moraju imati dovoljan broj ispravnih elemenata.

One po mjeri rade samostalno, pri čemu potrebne materijale nabavljaju kako od hrvatskih tako i od inozemnih dobavljača.

Raspolažu također i s osam kamiona za prijevoze za vlastite potrebe, ali i za međunarodni transport.

“Palete prodajemo unutar Hrvatske i po cijeloj Europi. Glavna vrsta s kojom se odvija čitavo poslovanje su euro palete koje su najzastupljenije na tržištu i gotovo ih sve firme koriste u svome poslovanju. Najviše poslujemo sa prehrambenim firmama i firmama koje se općenito bave proizvodnjom hrvatskih brendova”, kazao je Matija Barić.

Posljednje pitanje koje smo mu postavili odnosilo se na planove za budućnost, i kratkoročne i srednjoročne.

“Konstantno širenje poslovanja zahtijeva i povećanje skladišnih i transportnih kapaciteta. Kroz ovu godinu svakako želimo povećati svoje skladišne kapacitete i osigurati dovoljne količine paleta za sve naše kupce. Cilj nam je izbjeći situacije koje su se događale prijašnjih godina kada je bila nestašica paleta. Zadovoljstvo naših kupaca najveći je pokazatelj uspješnosti”.

U nastavku pogledajte rangiranje najuspješnijih hrvatskih tvrtki u djelatnosti proizvodnje proizvoda od drva, pluta, slame i pletarskih materijala. U državi posluje nekoliko stotina ovih tvrtki, a na listi koju smo dobili od bonitetne kuće CompanyWall listirane su samo one koje su poslovale u plusu, te nisu prezadužene (5 x EBITDA):

Najuspješnija poduzeća u proizvodnji proizvoda od drva, pluta, slame i pletarskih materijala
PozicijaNaziv poduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
(dobit prije oporezivanja)
1.BIO PELETI ENERGIJA d.o.o.10.554.1561.732.284
2.TOMA PALETE d.o.o.10.429.3931.994.836
3.K.M.D. SERVIS d.o.o.9.163.248989.364
4.PETKROV d.o.o.5.789.872607.721
5.KOŠĆAL d.o.o.5.338.100902.053
6.ZOKI PAL d.o.o.3.904.156718.687
7.JERBIĆ, obrt za šumarstvo, vl. Goran Jerbić, Virovitica, Poduzetnička zona Antunovac 173.762.467338.094
8.EURO JANKOVIĆ JJ d.o.o.3.414.1818.956
9.DRVOMETALIJA d.o.o.3.363.179640.494
10.AGROPROMET d.o.o.2.698.86936.569
11.LIGNUM – LOGISTIK d.o.o.2.400.68860.321
12.EUROPAL VRBOVSKO d. o. o.2.323.804199.228
13.PILANA IVOLI, OBRT ZA PROIZVODNJU PILJENE GRAĐE I IMPREGNACIJU DRVA, VL. MARINO FOŠKO, PAZIN, IVOLI 115 A1.581.030197.059
14.ĆULE TRANS d. o. o.1.461.58282.663
15.“PTP DADO” OBRT ZA PROIZVODNJU AMBALAŽE OD DRVA, VL. DRAŽEN CINDRIĆ, IVANSKA, I. MAŽURANIĆA 911.376.965141.356
16.DRVOAMBALAŽA-EKO d.o.o1.354.504325.568
17.OBRT ZA PRERADU DRVETA “ROMIL”, VL. MIROSLAV ŠPOLJARIĆ, BJELOVAR, M.KRLEŽE 1061.285.671236.470
18.BOŽIĆ, PROIZVODNO-TRGOVAČKI I USLUŽNI OBRT, MILAN BOŽIĆ, ODRA SISAČKA, ODRA-CESTA 187/A1.285.29863.584
19.LUKA PALETE d.o.o.1.168.021215.023
20.TIMBER-EXPORT j.d.o.o.1.082.73628.129
21.“HABUZIN”, PRIJEVOZ, USLUGE I TRGOVINA, STJEPAN HABUZIN, LOVREČAN 241.043.16290.356
22.BREŽANA MM d.o.o.1.032.70843.109
23.AGROPAK d.o.o.1.002.7748.572
24.KATALENČICA d.o.o.993.444203.855
25.PROIZVODNJA DRVNE AMBALAŽE I DRVOTOKARIJA, SLIŠURIĆ, vl. BRANKO SLIŠURIĆ, REŠETARI, KRALJA TOMISLAVA 29978.575129.355
26.DJM d.o.o.951.947322.994
27.KOLEKS, obrt za proizvodnju drvene ambalaže, vl. Ksenija Kolarević, Molve Grede, Molve Grede 65A950.70624.681
28.DRVOPROMET DUMIĆ, obrt za proizvodnju i trgovinu vl. Nenad Dumić, Haganj 128840.281101.478
29.MELIUS PROMET d.o.o.826.61224.474
30.ICE EUROTRANSPORT d.o.o.813.40450.714
31.TKD CERTUS d.o.o.786.73389.849
32.EURO JANKOVIĆ d.o.o.690.829267.681
33.STOLARSKA RADIONICA “PAVLINIĆ”, VL. NIKOLINA ZORKO PAVLINIĆ, GORNJA GRAČENICA, ZAGREBAČKA 76614.83930.769
34.TEHNO KOZLINA d.o.o.548.739114.918
35.DRVOAMBALAŽA, obrt za proizvodnju i trgovinu drvenom ambalažom, Matko Koprivnjak, Sveti Križ Začretje, Petra Đurkina 6519.934275.426
36.Sokol energije d.o.o.466.36421.871
37.KIP d.o.o.460.59490.061
38.DRVOTOK j.d.o.o.431.96157.068
39.PILANA GRGIČIN j.d.o.o.286.062183
40.DRVOPRERADA ” KOVAČIĆ ” IVICA KOVAČIĆ, DINJEVAC, S. RADIĆA 17271.68837.609
41.W-BOX j.d.o.o.271.5421.154
42.VITOCOMMERCE d.o.o.247.39517.843
43.JO BI j.d.o.o.240.040132.605
44.LIVADA j.d.o.o.158.91718.378
45.ŽIM d.o.o.144.91029.265
46.NEO FERRUM d.o.o.84.73716.154
47.PALETE-MD j.d.o.o.74.56819.586
48.API COMMERC j.d.o.o.57.78723.702
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u eurima

72 Odgovora

  1. Da je više ovakvih kao što ste Vi, svima bi nam bilo bolje u državi. Samo nastavite tim tempom.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari