Geopolitičke napetosti počinju utjecati i na svjetsku trgovinu, upozorila je Svjetska trgovinska organizacija (WTO), upozorivši na slabiji rast razmjene među “hipotetskim geopolitičkim blokovima”. Zemlje su jednostrano uvele brojna trgovinska ograničenja, primjećuje WTO, istaknuvši i sve rašireniju sklonost suradnji s ograničenom skupinom prijateljskih zemalja i „smanjivanje rizika“.
WTO-ovi izračuni pokazuju, kako prenosi Hina, i da je od početka ruske invazije na Ukrajinu robna razmjena između dva hipotetska geopolitička bloka – bazirana na paradigmi glasanja u Glavnoj skupštini UN-a – porasla četiri do šest posto slabije nego trgovina unutar tih blokova.
U zadnjem glasovanju u Ujedinjenim narodima (UN) o rezoluciji koja je pozivala Rusiju da povuče oružane postrojbe iz Ukrajine, 141 članica glasala je za, a 32 su bile suzdržane, uključujući Kinu, Indiju i Južnoafričku Republiku.
Kada se izuzmu brojke za Rusiju i Ukrajinu, slična podjela mogla se uočiti i u izravnim inozemnim ulaganjima.
U trgovini SAD-a i Kine, prenosi Hina, promjena se očituje i u povećanoj razmjeni proizvoda koji ne podliježu carinama i oštrom padu u kategoriji proizvoda koji podliježu ograničenjima, poput lijekova i poluvodiča.
„Američko-kineska priča jako je važna u tim podacima, ali nije ograničena na njih”, rekao je glavni ekonomist WTO-a Ralph Ossa.
Pročitajte još:
Ukupna trgovinska razmjena ponovo je porasla, a razmjena između SAD-a i Kine čak je dosegnula rekordnu razinu u 2022. godini, te je WTO ustvrdio da se najgore prognoze o nestašicama i oštrom rastu cijena hrane nisu obistinile.
Izvješće WTO-a pokazuje i nagli rast trgovine digitalnim uslugama i zelenim proizvodima, uz opetovani apel da se prevlada podjela.
“Povratak globalizaciji” nudi rješenje za aktualne probleme sigurnosti, siromaštva i klimatskih promjena, poručuju iz WTO-a.