Cijene hrane blago su porasle u travnju budući da je poskupljenje mesa, biljnih ulja i žitarica prevagnulo nad pojeftinjenjem šećera, mlijeka i mliječnih proizvoda, izvijestila je u petak Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
Indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao je u travnju za 0,3 boda u odnosu na revidiranu vrijednost za ožujak i iznosio je u prosjeku 119,1 bod. To znači, pojašnjava Hina, da su na mjesečnoj razini cijene porasle za 0,3 posto.
U ožujku košarica osnovnih prehrambenih proizvoda poskupjela je na mjesečnoj razini prvi puta od rujna 2023. godine, i to za 1,2 posto, pokazuju podaci FAO-a. Na godišnjoj razini, odnosno u usporedbi s travnjem lani, niže su za 9,6 posto.
Najviše je u travnju na mjesečnoj razini poskupjelo meso, za 1,6 posto u odnosu na ožujak, odražavajući više cijene mesa peradi, govedine i ovčetine.
Blago su poskupjele i žitarice i biljna ulja, za 0,3 posto u odnosu na ožujak. Cijene pšenice stabilizirale su se u travnju budući da je jaka konkurencija glavnih izvoznika ublažila zabrinutost zbog nepovoljnih uvjeta uzgoja u pojedinim dijelovima Europske unije, Rusije i SAD-a.
Poskupio je i kukuruz jer se snažna potražnja poklopila s logističkim problemima u Ukrajini zbog oštećene infrastrukture, uz zabrinutost za brazilsku proizvodnju.
Riža je pak pojeftinila za 1,8 posto, uglavnom zahvaljujući dobroj žetvi indice.
Pročitajte još:
Šećer je pak pojeftinio za 4,4 posto u odnosu na ožujak uglavnom zahvaljujući poboljšanim izgledima za proizvodnju u Indiji i na Tajlandu i boljim vremenskim uvjetima u Brazilu. U odnosu na travanj prošle godine cijene su mu niže za 14,7 posto.
Mliječni proizvodi pojeftinili su za 0,3 posto u odnosu na ožujak, odražavajući slabu uvoznu potražnju za obranim mlijekom u prahu. Maslac je, pak, poskupio zbog kontinuirano snažne uvozne potražnje.
5 Odgovora
Bit cemo vegetarijanci
Uzas dokad vise.
Hc
Osjetimo poskupljenje.
Nista cudno!