EU planira strože mjere za oduzimanje vozačke dozvole, novi zakon u najavi

Freepik.com/pvproductions
Vožnja, ilustracija, Foto: Freepik.com/pvproductions

Ministri prometa Europske unije slažu se da bi zabrana vožnje zbog oduzimanja vozačke dozvole trebala vrijediti na razini cijele Unije, a sve radi veće sigurnosti na cestama. Sadašnja praksa u ovim situacijama u većini slučajeva je omogućavala da u nekoj drugoj članici EU možete voziti.

Novi zakon, kada bude donesen, trebao bi poboljšati sigurnost na europskim cestama. Vozači kojima je u jednoj državi članici oduzeta vozačka dozvola zbog teških povreda pravila cestovnog prometa, neće smjeti na ceste diljem EU, rekao je Balint Nagy, mađarski ministar prometa.

Ipak, postojale bi iznimke. Država koja izdaje vozačku dozvolu nije obavezna provesti zabranu vožnje na razini cijele Unije ako prekršaj nije dovoljno težak prema nacionalnim zakonima te zemlje.

„Smatram da su pravna uređenja država članica različita, nisu čak ni za isti prekršaj propisane iste kazne. I moje je mišljene da bi Europska komisija trebala ići prvo u smjeru ujednačavanja najtežih prekršaja i donošenja podjednakih kazni u smislu oduzimanja vozačkih dozvola“, rekao je za HRT izvanredni profesor dr. sc. Marko Ševrović, s Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

O provedbi ovog prijedloga tek treba raspravljati u Europskom parlamentu. Izglasa li se ovakvo pravilo, zemlje članice imat će dvije godine za donošenje novog zakona.

„To je posebno važno za Njemačku kao veliku tranzitnu zemlju. Ako je nekomu vozačka dozvola oduzeta u jednoj od država članica Europske unije zbog ozbiljnog kršenja prometnih propisa, tada mu ne bi trebalo biti dopušteno voziti nigdje“, rekao je Volker Wissing, savezni ministar za digitalna pitanja i promet Njemačke.

Samo ove godine u Hrvatskoj je oduzeto više od 3200 vozačkih dozvola.

„Ako gledamo našu autocestu A3, jako puno nesreća izazivaju državljani drugih zemalja. D8 imali smo također nekoliko high level slučajeva gdje su se takve situacije dogodile, gdje su zazvali strani državljani. Znači mi moramo na neki način omogućiti da strane državljane kažnjavamo jednako strogo, jednako brzo i efikasno kao i svoje domaće državljane. Mislim da Hrvatska tu ima jako velik interes“, kazao je Ševrović.

Svake godine više od 20 tisuća ljudi u Europskoj uniji pogine u prometu.

4 Odgovora

    1. S obzirom na to koliko se nesreća događa zbog neodgovornih vozača, ovo je odličan prijedlog! Ali da slažem se, prvo treba ujednačiti kazne. Nema smisla da se u jednoj zemlji kazna čini ‘teška’, a u drugoj to isto ne vrijedi.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari