Europska komisija odobrila je francuski plan o pet milijardi eura potpore izvoznicima vina i žestica u SAD kroz reosiguranje izvoznih kredita, istaknuvši da je spremna prihvatiti i slične zahtjeve drugih zemalja članica s obzirom na “moguću nestašicu izvoznih kredita na razini Unije”.
Francuska vlada želi izvoznicima omogućiti da proizvode isporuče u SAD uz podršku mehanizma reosiguranja, nudeći preko državne investicijske banke BPIFrance osiguravateljima kratkoročna jamstva u vrijednosti pet milijardi eura za police zaštite od trgovinskih i političkih rizika.
Pariz je mjere uveo 8. svibnja, a namjerava ih ukinuti 8. srpnja.
Cilj je, piše Hina, pomoći im da proizvode izvezu u SAD prije nego što na snagu stupe najavljene carine, navela je Europska komisija u priopćenju objavljenom u četvrtak, odobrivši francuski plan na temelju propisa o državnoj potpori.
Francuski izvoznici trenutno ne mogu osigurati isporuke u SAD zbog manjka polica osiguranja izvoznih kredita u Europskoj uniji, ističe Bruxelles u obrazloženju odluke.
Banka Cap Francexport zato je dobila zeleno svjetlo da na popis zemalja pokrivenih programom kreditiranja izvoza uvrsti i SAD.
“Komisija je brzo odgovorila na zahtjev Francuske da joj se odobri program reosiguranja izvoza. S obzirom na moguću nestašicu kredita za izvozne poslove sa SAD-om u tom razdoblju Komisija će isti pristup primijeniti i na sve slične buduće slučajeve koje prijave zemlje članice”, naglasila je potpredsjednica EK Teresa Ribera.
SAD je francuskim vinarima i proizvođačima žestica najveće tržište, s vrijednošću isporuka u 2024. godini od 3,8 milijardi eura.
Početkom travnja američki predsjednik Donald Trump najavio je “recipročne” carine trgovinskim partnerima s kojima SAD kroz dulje vremensko razdoblje bilježi manjak u robnoj razmjeni. Uvoz iz EU trebao bi podlijegati carinama od 20 posto. Trump je naknadno obustavio naplatu carina na 90 dana kako bi osigurao dovoljno vremena za pregovore.
Komisija je pak u četvrtak najavila da bi mogla uzvratiti carinama na uvoz robe iz SAD-a u vrijednosti 95 milijardi eura.
Prošle godine, Sjedinjene Države bile su glavni uvoznik alkoholnih pića iz Europske unije. U SAD je izvezeno pića u vrijednosti 8,9 milijardi eura, što predstavlja 30 posto ukupnog iznosa. Više od polovice te vrijednosti, odnosno 4,9 milijardi eura, odnosi se na izvoz vina, a dodatnih 2,9 milijardi na žestoka pića i likere.
Ukupno je EU u 2024. godini izvezla alkoholnih pića u vrijednosti 29,8 milijardi eura. Izvoz su u najvećoj mjeri činila vina od svježeg grožđa, uključujući i ojačana vina, koja su činila 56,2 posto (16,8 milijardi eura) ukupnog izvoza alkoholnih pića. Drugu najveću kategoriju činili su žestoka pića i likeri, s udjelom od 29,7 posto (8,9 milijardi eura), a slijedilo je pivo s 11,5 posto (3,4 milijarde eura); cider, perry, medovina, saké i druga fermentirana pića s 1,7 posto (0,5 milijardi eura); te vermut i druga vina aromatizirana biljkama ili začinima, s 1,0 posto (0,3 milijarde eura).
Pročitajte još:
Francuska je daleko najveći izvoznik alkoholnih pića iz EU u zemlje izvan EU u 2024. godini, s ukupnim izvozom od 12,1 milijardu eura, što predstavlja 41 posto ukupnog izvoza. Ova je zemlja najviše izvozila vino (66,7 posto ili 8,1 milijardu eura) te žestoka pića i likere (31,8 posto ili 3,8 milijardi eura).
Jedan odgovor
Molim vas, bez toga ne može nitko