Australski zaposlenici sada imaju pravo ignorirati poslovne pozive nakon radnog vremena

Pixabay.com
Poslovni poziv, ilustracija, Foto: Poxabay.com

Šalje li vam šef poruke tijekom vikenda ili poslovne e-mailove nakon što ste već otišli kući? Australski zaposlenici sada mogu ignorirati ta i druga uplitanja u privatni život zbog novog zakona o “pravu na isključenje”.

Novo pravilo, koje je stupilo na snagu u ponedjeljak, znači da zaposlenici u većini slučajeva ne mogu biti kažnjeni ako odbiju pročitati poruke ili odgovoriti na pozive svojih poslodavaca izvan radnog vremena. Oni koji podržavaju taj zakon kažu da daje radnicima samopouzdanje da se suprotstave stalnoj invaziji na njihove osobne živote putem poslovnih e-mailova, poruka i poziva, trenda koji se ubrzao otkako je pandemija poremetila podjelu između kuće i posla.

“Prije nego što smo imali digitalnu tehnologiju toga nije bilo, ljudi bi odlazili kući na kraju smjene i ne bi bilo kontakta dok se ne bi vratili sljedeći dan. Sada je globalno uobičajeno primati e-mailove, poruke i telefonske pozive izvan radnog vremena, čak i kada ste na odmoru”, rekao je John Hopkins, izvanredni profesor na Tehnološkom sveučilištu Swinburne.

Australci su u prosjeku imali 281 sat neplaćenog prekovremenog rada u 2023. godini, pokazuje istraživanje Australskog instituta, koji je novčanu vrijednost rada procijenio na 130 milijardi australskih dolara (78,55 milijardi eura). Australija je sada u skupini od dvadesetak zemalja, uglavnom u Europi i Latinskoj Americi, koje imaju slične zakone, prenosi Reuters.

Francuska je uvela ova pravila u 2017., a godinu dana kasnije kaznila je tvrtku za deratizaciju Rentokil Initial sa 60.000 eura jer je od zaposlenika zahtijevala da uvijek ima uključen telefon.

Kako bi se zadovoljili hitni slučajevi i poslovi s nepravilnim radnim vremenom, pravilo još uvijek dopušta poslodavcima da kontaktiraju svoje radnike, koji mogu odbiti odgovoriti samo ako je to razumno učiniti. Utvrđivanje je li odbijanje bilo razumno, odnosno dozvoljeno, bit će na australskom industrijskom sucu i Povjerenstvu za pošten rad (FWC), koje mora uzeti u obzir ulogu zaposlenika u tvrtki, osobne okolnosti te kako i zašto je došlo do kontakta.

FWC ima ovlasti izdati im naredbu da prekinu kršiti zakon, ako to ne učine može ih novčano kazniti, zaposlenike do 11.480 eura, a tvrtke do 56.800 eura. Međutim, Australian Industry Group, grupa poslodavaca, kaže da će dvosmislenost zakona o tome kako se pravilo primjenjuje stvoriti zabunu za poslodavce i radnike. Poslovi će postati manje fleksibilni i time će usporiti gospodarstvo, dodali su.

“Zakoni su došli iznenada, uvedeni su uz minimalne konzultacije o njihovom praktičnom učinku i ostavili su malo vremena poslodavcima da se pripreme”, rekla je skupina u četvrtak.

Predsjednica Australskog vijeća sindikata Michele O’Neil rekla je da upozorenje ugrađeno u zakon znači da se neće miješati u razumne zahtjeve. Umjesto toga, spriječit će kažnjavanje radnika zbog loše uprave. Za primjer je navela neidentificiranog radnika koji je završio smjenu u ponoć, da bi mu četiri sata kasnije poslali poruku i rekli da se vrati na posao i ostane do šest ujutro.

“Zdrav razum se više ne koristi. Mislimo da će ovo natjerati šefove da zastanu i razmisle trebaju li stvarno poslati poruku ili e-mail”, kazala je.

5 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!