99 najuspješnijih u Hrvatskoj: U godini smanjene profitabilnosti velika poduzeća “gurala” gospodarstvo, INA i dalje prva

Foto: Freepik/Financije.hr

Ukupni i poslovni prihodi prošle su godine porasli u cjelokupnom hrvatskom gospodarstvu, prvenstveno potaknuti velikim rastom cijena. Sukladno tome rasli su i rashodi, tako da po ostvarenim EBITDA maržama i neto dobiti 2022. godina nije bila godina velike profitabilnosti.

Prihodi su najviše porasli u sektoru energetike (64 posto u prosjeku), dok je EBITDA marža ponajviše rasla u sektoru trgovine, IT-a, drvne i prehrambene industrije, te hotelijerstva.

Donekle se takav odnos prenio i na listu 99 najuspješnijih velikih tvrtki portala Financije.hr.

Prošle godine Financijska agencija (FINA) obradila je točno 150.846 godišnjih financijskih izvještaja tvrtki, a zabilježen je njihov godišnji rast od 4,6 posto. Od toga su ukupno 404 velika poduzeća, za 32 tvrtke ili 8,6 posto više nego godinu ranije.

Prema podacima FINA-e, u 2022. godini 404 velika poduzetnika imala su 269.667 zaposlenih (udio 27,1 posto) koji su ostvarili ukupne prihode od 492,4 milijarde kuna (udio 44,8 posto), ukupne rashode u iznosu od 469,6 milijardi kuna (udio 45,2 posto), i 17,4 milijarde kuna neto dobiti (udio 37,1 posto).

To odražava važnost velikih tvrtki, posebno u relativno malom gospodarstvu poput Hrvatske – takvih je malo, ali je njihov doprinos ukupnom rezultatu izniman, kako u financijskom smislu, tako i u zapošljavanju.

INA, koja je ujedno i prvoplasirana na našoj listi najuspješnijih velikih tvrtki za prošlu godinu, imala je najveće prihode i dobit, unatoč preuzimanju OMV-a Slovenija, a posebno – aferi s preprodajom plina koja je rezultirala uhićenjem ravnatelja i financijskim troškovima. INA je imala 4,6 milijardi eura prihoda i 243,75 milijuna eura dobiti.

Najveći poslodavac bio je Konzum plus koji je imao prosječno 10.726 zaposlenih, dok je najveću dodanu vrijednost po zaposlenom imalo Prvo plinarsko društvo. Među 99 najuspješnijih najveći rast prihoda imala je tvrtka AGS Hrvatska, s čak 135,22 posto na godišnjoj razini.

Najuspješnijih 99 velikih tvrtki u Hrvatskoj u 2022. godini ostvarilo je 38.830.646.038 eura ukupnog prihoda, uz prosječan godišnji rast od oko 30 posto. Te su tvrtke zajedno ostvarile neto dobit od 1.930.941.555 eura, dok je dodana vrijednost po zaposlenom iznosila 36.970 eura, za ukupno 142.186 zaposlenih.

Kako je rečeno, po konačnim rezultatima prednjače predstavnici energetike, dok po brojnosti na ljestvici apsolutno odskaču poduzeća koja se bave trgovinom. Kada je riječ o proizvođačima, slika je uistinu šarolika i dodatno govori o poslovnoj uspješnosti, ali i potražnji u određenim tržišnim nišama – tu su mljekare, proizvođači sladoleda, alata, cementa, piva, ulja i masti, papira… Od ostalih gospodarskih grana treba izdvojiti predstavnike transportne industrije i hotelijerstva.

Metodologija

Prema važećem Zakonu o računovodstvu, veliki poduzetnici su pravne osobe koje prelaze granične pokazatelje na dan bilance uz najmanje dva od tri uvjeta: da imaju ukupnu imovinu veću od 20.000.000 eura, da imaju prihode veće od 40.000.000 eura ili da imaju prosječan broj zaposlenih tijekom poslovne godine veći od 250.

Također, kako bi ušle u izračun ljestvice 99 najuspješnijih portala Financije.hr, domaće velike tvrtke dvije godine zaredom moraju ispunjavati te uvjete, te ne biti u stečaju ili predstečajnom postupku ili likvidaciji. Osim toga, ako tvrtka ima neto dug (razlika između kratkoročnih obveza i kratkotrajne imovine) koji premašuje peterostruku vrijednost EBITDA-e, tada se ne može rangirati kao uspješna, jer to znači da je prezadužena i postoji velika je vjerojatnost da će pasti u blokadu i imati problema s likvidnošću.

Ljestvica 99 najuspješnijih velikih tvrtki u Hrvatskoj uključuje ključne parametre poslovanja, izračunate na temelju podataka iz godišnjih financijskih izvještaja tvrtki kojima raspolaže analitički partner CompanyWall. Ti parametri su ukupni prihodi, neto dobit, dodana vrijednost po zaposlenom, indeks rasta prihoda u 2022. u odnosu na 2021., EBITDA u 2022. u odnosu na 2021. te navedeni kriterij zaduženosti. Pobrojani parametri zatim su uključeni u jedinstvenu matematičku formulu, gdje je svakom od njih dodijeljena različita težinska vrijednost prema važnosti. Primjerice, najjači ponder imao je kriterij dodane vrijednosti po zaposleniku, zatim dobit i rast dobiti, a zatim prihodi i rast prihoda.

U nastavku pogledajte ljestvicu 99 najuspješnijih velikih tvrtki u Hrvatskoj prema podacima iz godišnjih financijskih izvješća za 2022.

99 najuspješnijih velikih poduzeća u Hrvatskoj
PozicijaNaziv poduzećaUkupni prihodiIndeks godišnjeg rasta prihodaNeto dobitDodana vrijednost po zaposlenom
1.INA, d.d.4.653.332.2161,57243.759.55479.143
2.PRVO PLINARSKO DRUŠTVO d.o.o.4.368.079.5621,5638.849.586996.143
3.KONZUM plus d.o.o.1.596.578.3541,1217.667.0611.647
4.HEP-Proizvodnja d.o.o.1.510.631.2752,19571.301293
5.MET Croatia Energy Trade d.o.o.1.280.560.4503,852.761.645197.260
6.LIDL HRVATSKA d.o.o. k.d.1.070.541.6471,2251.949.85315.531
7.HT d.d.829.582.2071,0292.218.46223.774
8.PLODINE d. d.789.933.5471,1532.764.7257.671
9.PLIVA HRVATSKA d.o.o.657.800.2821,05110.893.64540.680
10.KAUFLAND HRVATSKA k.d.647.083.2211,148.852.7213.060
11.MEDIKA, d.d.610.034.3321,1511.830.51622.322
12.ORBICO d.o.o.569.037.4171,1219.160.57917.435
13.HEP-Operator distribucijskog sustava d.o.o.567.598.5451,096.538.697952
14.TOMMY d.o.o.546.445.6231,1417.824.3674.152
15.PHILIP MORRIS ZAGREB d.o.o.548.058.4771,176.089.34147.573
16.A1 Hrvatska d.o.o.476.306.9481,0337.516.24819.530
17.GEN-I Hrvatska d.o.o.500.484.8462,10514.78736.771
18.VINDIJA d.d. Varaždin456.814.1511,072.459.8452.023
19.H Š d.o.o.410.207.6711,2032.192.8373.918
20.Valamar Riviera d.d.331.190.5961,4774.415.60019.619
21.PEVEX d.d.386.085.3701,1534.831.84716.361
22.ŽITO d.o.o.391.987.4481,2119.258.05332.808
23.PORSCHE CROATIA d.o.o.364.556.0071,0722.851.138202.222
24.Hrvatske autoceste d.o.o.380.668.2641,176.581.3352.527
25.PODRAVKA d.d.331.125.1661,0926.289.5748.069
26.PHOENIX Farmacija d.o.o.362.871.5921,091.645.2174.399
27.AGS HRVATSKA d.o.o.355.198.7882,351.443.23415.354
28.DUKAT d.d.334.647.3371,1812.401.34310.050
29.TANKERSKA PLOVIDBA d.d.191.816.9322,38105.053.479402.504
30.OKTAL PHARMA d.o.o.338.251.8801,128.207.08418.484
31.MEDICAL INTERTRADE d.o.o.326.923.2461,026.441.40212.883
32.M SAN GRUPA d.o.o.329.701.5991,15351.1761.388
33.ATLANTIC TRADE d.o.o.278.233.1750,8430.211.17135.543
34.PLAVA LAGUNA d. d.222.256.4461,6762.474.59733.038
35.dm-drogerie markt d.o.o.299.111.3701,138.842.1304.803
36.CE-ZA-R d.o.o.278.592.9921,2021.007.56464.440
37.MESNA INDUSTRIJA BRAĆA PIVAC d.o.o.290.664.0091,289.661.9867.348
38.PIK VRBOVEC plus d.o.o.286.483.0911,186.468.5403.572
39.TISAK plus d.o.o.279.525.5501,053.568.4621.312
40.KONČAR – Distributivni i specijalni transformatori d.d. za proizvodnju251.029.8531,3322.296.21230.669
41.MÜLLER TRGOVINA ZAGREB d.o.o.246.821.3221,0718.465.53712.451
42.SUPER SPORT d.o.o.162.206.9461,2874.338.85172.314
43.TIFON d.o.o.266.511.7161,292.536.0264.497
44.ERICSSON NIKOLA TESLA d.d.234.556.2461,1319.579.1047.281
45.KTC d.d.250.091.1001,117.206.3044.939
46.P P K d.d.247.353.5351,397.610.43412.579
47.BELJE plus d.o.o.235.744.1201,1314.972.4229.124
48.MAISTRA d. d.200.247.8411,2737.725.48018.322
49.PORSCHE INTER AUTO d.o.o.246.659.4471,193.320.9038.603
50.BAUHAUS-ZAGREB, k.d.223.704.0471,1717.095.62121.531
51.LUKOIL Croatia d.o.o.245.008.7131,43273.693668
52.HP d.d.242.579.0541,03994.305105
53.Telemach Hrvatska d.o.o.224.341.2471,1610.329.87416.319
54.DS Smith Belišće Croatia d.o.o.188.298.4911,1132.604.56672.778
55.Vetropack Straža d.d.183.928.9321,3123.272.12334.528
56.ZAGREBAČKA PIVOVARA d.o.o.168.598.8041,0726.467.45143.318
57.KOKA d.d.202.827.4221,103.322.7952.147
58.HS PRODUKT d.o.o.146.691.6751,0340.297.77521.736
59.ZVIJEZDA plus d.o.o.195.722.4131,356.932.44916.235
60.KAMGRAD d.o.o.194.686.4350,846.695.6909.073
61.COCA-COLA HBC HRVATSKA d.o.o.180.149.4351,2311.064.93423.796
62.STRABAG d.o.o.184.327.9901,375.661.5276.235
63.JAMNICA plus d.o.o.172.488.5441,1413.294.87814.009
64.FIBIS d.o.o.188.938.6051,16310.0981.261
65.ITX Hrvatska d.o.o.179.618.8241,274.958.0784.578
66.ZAGREBAČKI ELEKTRIČNI TRAMVAJ d.o.o.182.343.1861,0935.0439
67.JANAF, d.d.119.046.3821,1340.717.20298.828
68.LESNINA H. d. o. o.162.379.6071,157.838.2818.501
69.AGRONOM d. o. o.167.047.5301,634.232.45711.227
70.E.ON Plin d.o.o.152.264.9122,4413.809.0700
71.CEMEX Hrvatska d.d.157.033.5851,3410.115.86221.991
72.Hospira Zagreb d.o.o.108.603.0521,1541.818.09083.972
73.TDR d. o. o.149.227.2291,2013.572.37919.361
74.LEDO plus d.o.o.157.113.1721,137.974.1818.289
75.Star Import d.o.o.161.199.3571,494.912.09355.192
76.NARODNI TRGOVAČKI LANAC d.o.o.159.853.7231,075.223.0233.731
77.AWT INTERNATIONAL d.o.o.154.108.4921,048.880.60417.551
78.ŽITNI TERMINAL d.o.o.164.373.9761,581.525.92737.218
79.OMCO CROATIA d.o.o.129.130.2211,1923.553.61030.951
80.JADROLINIJA160.726.6091,322.501.3301.384
81.FERO-TERM d.o.o.135.116.9881,2516.342.13026.231
82.KONČAR-ENERGETSKI TRANSFORMATORI, d.o.o.156.197.2351,232.337.3174.478
83.INTER CARS d.o.o.154.427.5761,242.301.6936.429
84.HEP-PLIN d.o.o.152.840.7592,112.893.24810.407
85.JT International Zagreb d.o.o.155.324.1681,16480.78819.232
86.Globalna hrana d.o.o.139.009.7441,3610.574.2936.588
87.ALCA ZAGREB d.o.o.149.974.4401,202.914.7812.456
88.TRGOVINA KRK d. d.143.461.1792,085.586.0773.353
89.VERTIV CROATIA d.o.o.135.590.4441,4210.065.86419.893
90.ROTO DINAMIC d.o.o.138.728.7061,386.237.2179.422
91.KRAŠ d.d.142.541.8511,113.170.9271.776
92.ENNA Fruit d.o.o.143.238.5641,211.716.3565.466
93.NEXE d.d.119.847.7141,2817.152.57633.049
94.ERSTE CARD CLUB d.o.o111.343.0801,0421.993.91191.261
95.L’OREAL ADRIA d.o.o.129.763.8751,179.314.17248.011
96.SANCTA DOMENICA d.o.o.134.023.7361,114.530.14828.672
97.STROJOPROMET d.o.o.132.392.0861,275.412.10925.529
98.HEINEKEN HRVATSKA d.o.o.124.480.9151,4410.442.24830.533
99.FLIBA, d.o.o.135.757.5561,052.718.7123.390
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2022. godinu, u eurima

11 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari