Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava (UMFO) i Zagrebačka burza organizirale su regionalnu financijsku konferenciju “Izazov promjene” u Rovinju na kojoj je prvi dan bilo više od 500 sudionika iz domaće i međunarodne financijske zajednice. Konferencija je počela u četvrtak, a traje dva dana.
Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić rekao je na konferenciji da se u Hrvatskoj nastavlja dugoročni trend rasta zaposlenosti, pri čemu od sedam do osam posto ukupne zaposlenosti otpada na strane radnike.
“Iako se trendovi rasta zaposlenosti i pada nezaposlenosti nastavljaju, stopa aktivnosti participacije na tržištu rada aktivnog stanovništva je 70 posto, što je ispod europskog prosjeka od 75 posto. Očekivano trajanje života kontinuirano raste i rezultira vrlo nepovoljnom promjenom starosne strukture stanovništva. Pretpostavke su da će se u idućih 20-ak godina broj stanovništva u radnoj dobi smanjiti za oko 400.000 osoba, a taj gubitak se ne može nadomjestiti iz neaktivnog stanovništva ili demografskim pronatalitetnim politikama. On se može nadoknaditi jedino povećanjem daljnje migracije, aktiviranjem umirovljenika, produljenjem radne dobi ili automatizacijom i robotizacijom”, naglasio je.
Predsjednik Upravnog vijeća Hanfe Ante Žigman komentirao je dosadašnja kretanja na financijskim tržištima.
“Ove godine ostvaren je rast i iznad očekivanja. Rasle su sve klase financijske imovine, a posebno je bio jak oporavak na američkim dioničkim tržištima. Pritom je uslijedio i oporavak prinosa obveznih mirovinskih fondova i investicijskih fondova. Najbolje prinose očekivano su ove godine ostvarili fondovi A kategorije za 13,2 posto i time pobijedili inflaciju”, izjavio je.
“Očekujemo da će i fondovi B kategorija biti barem ili iznad razine inflacije oko 7,5 posto, a fondovi C kategorije također su dočekali oporavak od 1,9 posto. To sve pokazuje da je oporavak tržišta na vidiku”, dodao je.
Pročitajte još:
No, smatra da ipak trebamo biti oprezni jer rast kamatnih stopa, nastavak inflacije, recesija i ratovi povećavaju pojedine sistemske rizike zbog čega svi europski regulatori, pa i oni u Hrvatskoj, posebno prate stanje financijskog sektora.
Na okruglom stolu pod nazivom “Suvremeni trendovi u razvoju europskih mirovinskih fondova” zaključeno je da je zajednički cilj svih dionika mirovinskog sustava afirmiranje dobrovoljne mirovinska štednje i uključivanje što većeg broja osoba u treći mirovinski stup.
Jedan odgovor
Naš mirovinski sustav će biti neodrživ bez migranata