Vlada Republike Hrvatske usvojila je Nacrt prijedloga zakona o Središnjem registru stanovništva, kojim se ustrojava elektronički vođen administrativni registar u kojem će se upisivati podaci o hrvatskim državljanima s prebivalištem u Hrvatskoj i podaci o strancima koji imaju prebivalište ili boravak u Hrvatskoj.
Osim njih, kako je obrazložio ministar financija, Marko Primorac, u registar će se upisivati i podaci o hrvatskim državljanima s prebivalištem izvan Hrvatske, kako bi po prvi puta bila ustrojena i evidencija o naših državljana izvan zemlje.
„Glede upisanih osoba, prikupljat će se 11 skupina podataka, i to OIB i osobno ime, podaci o osobi koji uključuju podatke o rođenju, državljanstvu, braku ili životnom partnerstvu, roditeljima i djeci, podaci o osobama kojima je imenovan skrbnik, prebivalištu i boravištu, invaliditetu, obrazovanju, osnovi osiguranja, zaposlenju te podaci o stambenoj jedinici i kvaliteti stanovanja“, rekao je ministar Primorac.
Građani će moći isključivo na temelju dobrovoljnih izjava u registar upisivati i četiri skupine osobnih podataka odnosno podatke o izvanbračnoj zajednici i o neformalnom životnom partnerstvu, o vjeri i materinskom jeziku te podatke o nacionalnosti i kontrolne podatke.
„Ovim registrom ukida se potreba za klasičnim popisom stanovništva, te će se poboljšati određivanja mjera socijalne politike, poboljšat će se i radna evidencija u cilju lakšeg otkrivanja prekršitelja ili neprijavljivanja radnika. Evidencija će ubrzati i provedbu ostavinskih postupaka, poboljšat će se analize tržišta rada te čimbenici koji prate procese zapošljavanja, te poboljšati oblikovanje politika regionalnog i lokalnog razvoja. Građani će stalno imati uvid u svoje podatke iz registra a postupno usklađivanje trajat će tijekom 2025. godine dok se puna primjena registra očekuje od 1. lipnja 2026. godine“, rekao je ministar financija RH.
Osnivanje registra predstavlja veliki i zahtjevan reformski iskorak a s obzirom na velike zahtjeve koji su postavljeni, u ministarstvu financija osnovana je i radna skupina u koji su uključene 33 institucije.
Vlada RH je usvojila i Nacrt prijedloga od zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Financijskom inspektoratu Republike Hrvatske, koji je prošao prvo čitanje u Saboru.
„Ovim zakonom dopunjuju se nadležnosti inspektorata, posebnu u područjima ovrhe na novčanim sredstvima kao i u području djelatnosti kupoprodaje i servisiranja potraživanja. Precizira se i suradnja ovog inspektorata s drugim međunarodnim institucijama u pogledu podataka koji se razmjenjuju, te se usklađuje s uvođenjem eura“, rekao je ministar Primorac.
Pročitajte još:
Predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković, najavio je i pomoć općini Bošnjaci, koja je pretrpjela velike štete od tuče.
„Županija je proglasila elementarnu nepogodu i nakon što se sve procedure i procjene završe, Vlada će pomoći građanima Bošnjaka, čija je imovina stradala u ovom velikom nevremenu i biće im pružena financijska pomoć“, rekao je Plenković.
Jedan odgovor
Pa to im je duznost!