Središnja banka Turske podigla je svoju glavnu kamatnu stopu na 40 posto, u sklopu usklađene kampanje za borbu protiv rastuće inflacije u zemlji. Porast je, u odnosu na prethodnu stopu od 35 posto, znatno veći od očekivanog.
No, turska središnja banka sugerira da se stope približavaju razini potrebnoj za početak snižavanja inflacije, pojašnjava britanski BBC.
Inflacija – koja mjeri stopu rasta cijena – dosegnula je 61,36 posto u listopadu i predviđa se da će dalje rasti, te dosegnuti vrhunac u svibnju sljedeće godine, kada se procjenjuje da bi mogla iznositi između 70 i 75 posto.
Dok su središnje banke na globalnoj razini podigle kamatne stope u pokušaju usporavanja rasta cijena, predsjednik Recep Tayyip Erdogan prethodno se opirao ekonomskoj ortodoksnosti, tvrdeći da će više stope uzrokovati rast cijena.
Međutim, nakon reizbora u svibnju, njegov stav se promijenio.
Središnjoj banci, koju odnedavno vodi guvernerka, Hafize Gaye Erkan, bivša bankarica s Wall Streeta, dopušteno je povećati kamatne stope – kako bi pokušala povećati troškove posuđivanja i usporiti rast cijena – s 8,5 na 40 posto.
“Tempo stezanja monetarne politike usporit će se i ciklus stezanja bit će dovršen u kratkom razdoblju. Kamatne stope ostat će na ovim razinama koliko je potrebno da se osigura održiva stabilnost cijena”, priopćila je središnja banka, prenosi BBC.
Pročitajte još:
Prethodna politika središnje banke smanjenja kamatnih stopa unatoč visokoj inflaciji izazvala je valutnu krizu 2021. To je dovelo do toga da je vlada uvela shemu za zaštitu depozita u lirama od deprecijacije valute. Iako je tursko gospodarstvo dramatično poraslo u prvim godinama vodstva predsjednika Erdogana, podsjeća BBC, posljednjih godina ima problema.