Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvek Aktivan

Neophodni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Oglašavački kolačići koriste se za pružanje prilagođenih oglasa posjetiteljima na temelju stranica koje ste prethodno posjetili i za analizu učinkovitosti oglasnih kampanja.

ANTENAL d.o.o.11979216514

Turska središnja banka podigla glavnu kamatnu stopu na 40 posto

Pixabay.com
Turska lira, Foto: Pixabay.com

Središnja banka Turske podigla je svoju glavnu kamatnu stopu na 40 posto, u sklopu usklađene kampanje za borbu protiv rastuće inflacije u zemlji. Porast je, u odnosu na prethodnu stopu od 35 posto, znatno veći od očekivanog.

No, turska središnja banka sugerira da se stope približavaju razini potrebnoj za početak snižavanja inflacije, pojašnjava britanski BBC.

MITRA TRADE d.o.o.20749795112

Inflacija – koja mjeri stopu rasta cijena – dosegnula je 61,36 posto u listopadu i predviđa se da će dalje rasti, te dosegnuti vrhunac u svibnju sljedeće godine, kada se procjenjuje da bi mogla iznositi između 70 i 75 posto.

Dok su središnje banke na globalnoj razini podigle kamatne stope u pokušaju usporavanja rasta cijena, predsjednik Recep Tayyip Erdogan prethodno se opirao ekonomskoj ortodoksnosti, tvrdeći da će više stope uzrokovati rast cijena.

Međutim, nakon reizbora u svibnju, njegov stav se promijenio.

Središnjoj banci, koju odnedavno vodi guvernerka, Hafize Gaye Erkan, bivša bankarica s Wall Streeta, dopušteno je povećati kamatne stope – kako bi pokušala povećati troškove posuđivanja i usporiti rast cijena – s 8,5 na 40 posto.

“Tempo stezanja monetarne politike usporit će se i ciklus stezanja bit će dovršen u kratkom razdoblju. Kamatne stope ostat će na ovim razinama koliko je potrebno da se osigura održiva stabilnost cijena”, priopćila je središnja banka, prenosi BBC.

Prethodna politika središnje banke smanjenja kamatnih stopa unatoč visokoj inflaciji izazvala je valutnu krizu 2021. To je dovelo do toga da je vlada uvela shemu za zaštitu depozita u lirama od deprecijacije valute. Iako je tursko gospodarstvo dramatično poraslo u prvim godinama vodstva predsjednika Erdogana, podsjeća BBC, posljednjih godina ima problema.

GP KARLOVIĆ d.o.o.-71834516685

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

LJEKARNE GRBAVAC-92971109251

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…
CompanyWall - Vaš financijski asistent

Komentari

Proizvodni, trgovački i ugostiteljski obrt "KARLO", vl. STJEPAN ORTOVIĆ38778698267