Njemačka softverska tvrtka, SAP, pristala je platiti oko 222 milijuna dolara zbog optužbi da su podmićivali državne dužnosnike u sedam zemalja, objavile su američke vlasti.
Tvrtka je vodeći svjetski dobavljač softvera za planiranje poslovnih resursa (ERP), ali i mnogih drugih. Njen softver koristi se i u Hrvatskoj, a jedna od funkcija tog softvera je obračun plaća.
Američko ministarstvo pravosuđa priopćilo je da je SAP sklopio trogodišnji sporazum o odgođenom kaznenom progonu kako bi riješio kaznene optužbe da je podmićivao dužnosnike u Indoneziji i Južnoafričkoj Republici jer je htio dobiti ugovore za poslove u tim zemljama, prenosi Reuters. SAP je također postigao nagodbu s Komisijom za vrijednosne papire i burzu SAD-a kako bi riješio optužbe za slične navode o podmićivanju u Azerbajdžanu, Gani, Keniji, Malaviju i Tanzaniji.
Tvrtka je “prihvatila odgovornost za koruptivne radnje koje štete poštenim tvrtkama uključenim u globalnu trgovinu”, rekla je američka tužiteljica Jessica Aber.
SAP će platiti 118,8 milijuna dolara kazne, a bit će im oduzeta i imovina u vrijednosti 103,4 milijuna dolara, priopćilo je Ministarstvo pravosuđa. Vlasti su objavile da je navodno podmićivanje trajalo od 2013. do 2022. godine i uključivalo krivotvorenje SAP-ovih dokumenata te zapisa kako bi se mito činilo legitimnim poslovnim troškovima.
Iz tvrtke su rekli da su prije više od pet godina prestali surađivati s onima koji su odgovorni za spomenute aktivnosti.
Pročitajte još:
Prema Komisiji za vrijednosne papire i burzu SAD-a, SAP South Africa je 2015. godine platio putovanja vladinim dužnosnicima u New York, uključujući obroke i izlete na golf, kako bi dobio ugovor vrijedan 13,2 milijuna dolara s gradom Johannesburgom. To je samo jedan od primjera podmićivanja.
Ministarstvo pravosuđa SAD-a priopćilo je da je SAP počeo surađivati s vlastima odmah nakon što su se optužbe pojavile u južnoafričkim medijima 2017. godine. Kaznene optužbe u SAD-u bit će odbačene nakon tri godine, ako SAP ispoštuje sporazum o odgođenom kaznenom progonu.
5 Odgovora
Ima se može se.
Da nisu krivi nebi ni platili
Nitko danas ne radi pošteno
Divno.
Čuj to, drzavni dužnosnici koji su primili mito, ma nemoguce