Renodry: Rimska tehnologija građenja kao odgovor na suvremene izazove obnove

Renodry
Andrej Šantić, Foto: Renodry

Vlaga u građevinama jedan je od problema koji, ako se ne riješi na odgovarajući način, može dovesti do ponovljenih sanacija, dodatnih troškova i dugoročnog propadanja objekata. Zato zagrebačka tvrtka Renodry hrvatskom tržištu donosi specijalizirana rješenja za sanaciju vlage i zaštitu građevina.

Unatoč kratkom vremenu poslovanja, tvrtka bilježi snažan rast prihoda, širi mrežu izvođačkih partnera i razvija dostupnost svojih rješenja na regionalnom tržištu, a sada je i na našoj listi 99 najuspješnijih mikro poduzeća u svojoj djelatnosti u Hrvatskoj, prema podacima CompanyWalla.

Andrej Šantić, vlasnik i direktor tvrtke, ispričao je za Financije.hr sve o specifičnostima njihovih tehnologija, izazovima na tržištu sanacije vlage te planovima za daljnji rast.

Možete li nam na početku reći kako i kada je nastala ideja o pokretanju tvrtke? Što ste željeli ponuditi hrvatskom tržištu?

Renodry je osnovan u veljači 2024. godine u Zagrebu, s idejom da hrvatskom tržištu približimo specijalizirana rješenja za sanaciju vlage i dugotrajnu zaštitu građevina. Povezujemo stručno savjetovanje, kvalitetne materijale i pravilnu primjenu, uz podršku vlasnicima, investitorima, projektantima i izvođačima.

Iako je tvrtka relativno mlada, oslanjamo se na iskustvo međunarodne Renodry mreže i našeg dobavljača, njemačke tvrtke IBT Deutschland, čiji smo ekskluzivni zastupnik za područje jugoistočne Europe. Zahvaljujući toj suradnji, hrvatskom tržištu donosimo specifičan program mineralnih materijala baziranih na rimskoj tehnologiji građenja, s desetljećima iskustva njihove primjene.

Želimo da vlasnik i investitor dobiju pouzdanog stručnog partnera, od obnove stambenih i poslovnih objekata do zahtjevnih sanacija spomenika kulture. Posebno nam je važno što je vrijednost naših materijala prepoznala i konzervatorska struka. Njihova paropropusnost, otpornost na soli i kompatibilnost s tradicionalnim mineralnim podlogama važna su svojstva pri odabiru rješenja za očuvanje povijesnih građevina.

Naš pristup i materijali preporučeni su za primjenu u nekoliko velikih projekata sanacije spomenika kulture čija se realizacija očekuje iduće godine. To vidimo kao prepoznavanje njihove tehničke vrijednosti u zahtjevnim uvjetima obnove, ali i kao odgovornost da svim sudionicima projekta pružimo kvalitetnu stručnu podršku. Naša je ambicija da se vrijednost sanacije prepoznaje kroz dugotrajnost rezultata i očuvanje građevine za buduće generacije.

Renodry
Osnovna glazbena škola Rudolfa Matza u Zagrebu – završno stanje saniranog prostora, Foto: Renodry

Koja rješenja i usluge danas čine okosnicu vaše ponude i po čemu se razlikujete od drugih tvrtki koje se bave sanacijom vlage?

Nudimo dijagnostiku i sanaciju vlage, odvlaživanje zidova, hidroizolaciju podruma, podova, terasa i krovova te rješenja za kondenzacijsku vlagu. Ponudu nadopunjuju toplinskoizolacijske i protupožarne žbuke, vodonepropusni beton, protuklizna zaštita, FRCM sustavi konstrukcijskog ojačanja i rješenja za obnovu povijesnih građevina. Klijente pratimo od procjene stanja i odabira sustava do njegove primjene u suradnji s izvođačkim partnerima.

Posebnost našeg pristupa najbolje opisuje jednostavna misao: voda pronalazi put – zato zidu omogućujemo da je otpusti.

Kako vaši sustavi funkcioniraju i koje prednosti donose u sanaciji vlage i obnovi građevina?

Oslanjamo se na tradicionalna načela mineralne gradnje, prilagođena suvremenim zahtjevima obnove. Postojanost rimskih građevina kroz gotovo 2.000 godina pokazuje koliko su sastav materijala i njegovo ponašanje u dodiru s vodom važni za dugovječnost konstrukcije.

Na tim načelima djeluje naš IBT mineralni sustav za odvlaživanje zidova, koji uključuje aerius FP310 i FP340. Njegova kapilarno aktivna i paropropusna struktura odvodi vlagu iz unutrašnjosti zida prema površini, gdje ona isparava. Materijali su pritom trajno otporni na soli, čija kristalizacija često uzrokuje propadanje žbuke i oštećenja vlažnih zidova. Time se omogućuje dugotrajno odvlaživanje uz očuvanje funkcionalnosti sustava.

Renodry
Opatovina, Zagreb – detalj FRCM mrežice ugrađene u mineralni sloj i sidra za povezivanje sustava sa zidom tijekom konstrukcijskog ojačanja, Foto: Renodry

Poseban učinak predstavlja postupno stvaranje sinter-barijere. Taloženjem minerala sužavaju se kapilarni putovi kojima se vlaga podiže kroz zid, što pridonosi dugoročnom ograničavanju njezina ponovnog uspona. Sustav istodobno zadržava sposobnost odvlaživanja i prolaska vodene pare. Zato sanaciju ne svodimo na pronalaženje i zatvaranje jedne točke prodora vode, čiji se put s vremenom može promijeniti, nego djelujemo u tretiranoj zidnoj masi. Procjena objekta i pravilna ugradnja temelj su takvog rezultata.

Takav pristup može zvučati iznenađujuće jednostavno, ali iza njega stoji dugogodišnja praksa. Materijali se u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj i Italiji primjenjuju već kroz tri generacije. Iskustvo njihove višedesetljetne primjene prenosimo na hrvatsko tržište, a za sustave odvlaživanja nudimo funkcionalno jamstvo na 30 godina prema pripadajućim uvjetima.

Izdvojio bih i aerius HighQ-CEM, vezivo za izradu vodonepropusnih betona i estriha rimskih karakteristika, koje povezuje brzo vezivanje s paropropusnošću. Posebno mjesto u našoj ponudi ima integralni sustav aerius FP340 s FRCM ojačanjem, koji omogućuje konstrukcijsko ojačanje u svrhu povećanja potresne otpornosti i na vlažnim zidovima. Njegova je posebnost povezivanje odvlaživanja i ojačanja zida u usklađenom mineralnom sustavu. Time se istodobno pristupa dvama važnim zahtjevima obnove: sanaciji vlage i povećanju sigurnosti konstrukcije.

To je osobito važno u obnovi Zagreba, Petrinje i Siska, gdje se kod dijela potresom oštećenih zgrada susreću i dugogodišnji problemi vlage u podrumskim zidovima. Vlasnicima, investitorima i projektantima takav pristup omogućuje da oba problema obuhvate cjelovitim rješenjem, uz procjenu stanja konstrukcije i projekt ojačanja.

Za nas je prava vrijednost materijala u desetljećima tijekom kojih nastavlja obavljati svoju funkciju.

Renodry
Opatovina, Zagreb – detalj armiranja i sidrenja tijekom izvedbe konstrukcijskog ojačanja zida, Foto: Renodry

Koliko ljudi danas čini vaš tim i kako ste organizirali poslovanje u uvjetima nedostatka kvalificirane radne snage?

Trenutačno imamo dvoje stalno zaposlenih, a s nama surađuje i apsolvent građevine kojeg želimo postupno integrirati u naš stručni tim. Stalno zaposleni čine stručnu jezgru naše tvrtke u kojoj zadržavamo ključna znanja o našim tehnologijama, odabiru sustava i njihovoj pravilnoj primjeni te osiguravamo tehničku podršku projektima.

Poslovanje smo organizirali tako da administrativne, računovodstvene, marketinške i informatičke poslove povjeravamo vanjskim stručnjacima, a izvođenje radova kooperantima. Gradimo mrežu kvalitetnih izvođača diljem Hrvatske kako bismo naše tehnologije i stručnu podršku približili klijentima u različitim dijelovima zemlje.

Tražimo najbolje izvođače jer vrhunski materijal svoju vrijednost ostvaruje tek pravilnom ugradnjom. Naši materijali pripadaju višem cjenovnom razredu i predstavljaju ulaganje u dugotrajnost građevine. Zato inzistiramo na kvalitetnoj pripremi podloge, poštovanju postupka primjene i preciznosti izvedbe. Od kooperanata očekujemo stručnost, pouzdanost i spremnost na usvajanje specifičnih znanja o našim sustavima.

Takav model omogućuje nam jasan pregled troškova, kontrolu fiksnih rashoda i prilagođavanje izvođačkih kapaciteta opsegu i lokaciji projekata. Istodobno se naš interni tim može usredotočiti na tehnologiju, tehničku podršku i odnos s klijentima.

Nedostatak kvalitetnih ljudi svakako je izazov, osobito u izvođenju radova. Naš je odgovor pažljiv odabir suradnika i izgradnja dugoročnih odnosa. Rast želimo temeljiti na mreži stručnih i pouzdanih ljudi koji mogu održati razinu kvalitete koju obećavamo vlasnicima i investitorima.

Renodry
Mineralni materijali aerius HighQ-Cem, EMYS KDS550, FP310 i PANDA AEp028, Foto: Renodry

Kako vam se poslovanje razvijalo od osnutka do danas? Što vam dosadašnji rezultati govore o potražnji za vašim rješenjima?

Od osnivanja bilježimo snažan rast poslovanja. Prošle smo godine prihode više nego ušesterostručili u odnosu na godinu osnivanja, a ove smo godine već početkom listopada ostvarili više nego dvostruke prihode u odnosu na cijelu prošlu godinu. To nam daje snažan poticaj za daljnji razvoj i pokazuje da tržište prepoznaje vrijednost rješenja koja nudimo.

Istodobno širimo dostupnost naših tehnologija i razvijamo partnersku mrežu. Ove smo godine kroz suradnju s lokalnim partnerom ušli i na tržište Srbije, čime postupno jačamo prisutnost u jugoistočnoj Europi.

Posebno nas veseli što se naši materijali sve više prepoznaju i u zahtjevnim projektima obnove. Daljnji rast želimo temeljiti na kvalitetnoj tehničkoj podršci, pouzdanoj isporuci i pravilnoj primjeni naših sustava. Važno nam je da razvoj poslovanja prati jednaka razina odgovornosti prema svakom vlasniku i investitoru.

U kojoj je mjeri rast raznih troškova utjecao na vaše poslovanje i kako nastojite zadržati konkurentnost uz očuvanje kvalitete?

Poseban utjecaj mogao se vidjeti u segmentu transporta i dobave materijala koje primjenjujemo. Nastojimo što je moguće dulje odgađati povećanje cijena prema našim klijentima, pažljivim planiranjem nabave i isporuka te kontrolom troškova poslovanja, uz očuvanje kvalitete materijala i stručne podrške.

Pritom nam se nerijetko obraćaju vlasnici i investitori koji su u posljednjih pet do šest godina već prošli kroz nekoliko bezuspješnih sanacija vlage. Svaki su put ponovno plaćali materijal, radove i završno uređenje, a problem se vraćao. Tome treba dodati izgubljeno vrijeme i razdoblja u kojima prostor nisu mogli normalno koristiti.

Kada se zbroje troškovi ponovljenih radova, naše rješenje dugoročno može biti i najpovoljnije. Zato smatramo da cijenu sanacije treba promatrati kroz godine njezine funkcionalnosti. Vlasniku je najvažnije koliko će ga ukupno stajati da problem doista riješi.

Našim jamstvom klijentima pružamo konkretnu sigurnost za njihovo ulaganje. Naš je cilj jasan: da pravilno izvedena sanacija Renodry sustavom bude posljednja sanacija tog problema s vlagom.

S kojim ste se najvećim izazovima susreli tijekom dosadašnjeg razvoja tvrtke?

Najveći nam je izazov dovoljno brzo proširiti mrežu pouzdanih kooperacijskih partnera diljem Hrvatske. Upiti nam doista dolaze iz svih krajeva zemlje, a broj upita raste brže nego što uspijevamo izgraditi mrežu izvođača koji zadovoljavaju naše zahtjeve kvalitete. Trenutačno smo najviše usmjereni na zagrebačku i varaždinsku regiju te Istru i Kvarner, uz cilj postupnog širenja dostupnosti naših rješenja na cijelu Hrvatsku.

Pronalaženje kvalitetnih partnera zahtijeva vrijeme. Važni su nam stručnost, pouzdanost i spremnost na usvajanje specifičnih znanja o primjeni Renodry tehnologija. Svaki novi kooperant mora moći opravdati povjerenje vlasnika i investitora, pa brzinu širenja moramo uskladiti s kvalitetom izvedbe.

Renodry
RENODRY pasivni sustav protiv kapilarne vlage ugrađen u Domu zdravlja Ogulin, Foto: Renodry

Upravo nas je rast broja upita potaknuo da damo razviti aplikaciju RENOScan, kako bi ljudi mogli brzo dobiti početnu procjenu problema, bez čekanja na dolazak našeg stručnjaka. Na temelju fotografija i osnovnih podataka aplikacija daje preliminarnu procjenu vidljivih znakova vlage i mogućih uzroka te olakšava prvi korak prema sanaciji.

Konačnu dijagnozu i prijedlog rješenja potvrđuje stručnjak nakon pregleda objekta. RENOScan nam omogućuje da klijentima ranije pružimo korisne informacije, a našem timu pomaže u pripremi za daljnju stručnu obradu njihova upita.

Na koje ste projekte dosad posebno ponosni i što oni pokazuju o mogućnostima primjene vaših sustava u različitim vrstama građevina?

Posebno smo ponosni na izvedene projekte koji poboljšavaju svakodnevno korištenje prostora, poput sanacije prizemlja Osnovne glazbene škole Rudolfa Matza u Zagrebu. Ondje su povezani odvlaživanje zidova, paropropusna završna obrada i dodatna ventilacija.

Posebno izdvajamo i ugradnju našeg Renodry pasivnog sustava protiv kapilarne vlage na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te u Domu zdravlja Ogulin, gdje iz tehničkih razloga nije bilo moguće izvoditi građevinske radove. U takvim okolnostima mogućnost primjene sustava bez građevinskih zahvata ima posebnu vrijednost.

Ti projekti pokazuju koliko je važno raspolagati različitim tehnologijama i odabrati pristup prilagođen stanju, namjeni i ograničenjima svakog objekta.

Takvi projekti daju vrlo konkretan smisao našem poslu: očuvati građevinu i omogućiti ljudima da je kvalitetno koriste. Poseban ponos daje nam pomisao da rješenja koja danas ugrađujemo mogu nadživjeti nas i služiti generacijama koje dolaze. Poznajući dugovječnost naših materijala i iskustva njihove višedesetljetne primjene, svoj rad doživljavamo kao doprinos trajnom očuvanju građevina. Upravo to za nas znači naš slogan ‘made for next generations’.

Renodry
RENODRY pasivni sustav protiv kapilarne vlage na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Foto: Renodry

Za kraj, kakvi su vaši planovi za daljnji razvoj tvrtke i na kojim tržištima i segmentima poslovanja vidite najveći potencijal za rast?

Želimo dodatno razvijati Renodry kao stručnog partnera za sanaciju vlage i obnovu zahtjevnih građevina u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi. Ekskluzivna suradnja s IBT Deutschland daje nam jasnu osnovu za taj razvoj i odgovornost da uz materijale pružimo kvalitetnu tehničku podršku.

Jedan od naših ključnih ciljeva jest da šira građevinska struka prepozna vrijednost našeg pristupa kao tehnički utemeljenog i dugotrajnog rješenja za probleme s vlagom. To prepoznavanje želimo graditi kroz rezultate primjene, razmjenu iskustava i otvoren stručni dijalog s projektantima, konzervatorima i izvođačima.

Sudjelujemo i u istraživačkom projektu Europske unije posvećenom materijalima za sanaciju spomenika kulture. Na tu je temu krajem godine u Varaždinu planiran i stručni skup. Takve aktivnosti smatramo važnom prilikom za povezivanje istraživanja s iskustvima s gradilišta te za razgovor o dugotrajnosti i prikladnosti materijala u obnovi povijesnih građevina.

Edukaciju vidimo kao dio našeg poslovanja. Vlasnicima, investitorima i građevinskoj struci želimo približiti pravilan pristup sanaciji vlage te pružiti informacije potrebne za odabir, projektiranje i primjenu naših sustava. Cilj je pravilnim odabirom i primjenom Renodry sustava postići trajno rješenje problema s vlagom te izbjeći ponovne sanacije i dodatne troškove.

Poseban prostor za razvoj vidimo u obnovi kulturne baštine i projektima koji povezuju sanaciju vlage, toplinsku zaštitu i konstrukcijsko ojačanje. Naša je ambicija da dugotrajnost postane jedno od glavnih mjerila vrijednosti sanacije. Rimska tehnologija građenja podsjeća nas koliko je važno razmišljati o vremenu koje dolazi. Upravo tako pristupamo i našem poslovanju – gradimo rješenja za sljedeće generacije.

Najuspješnije tvrtke u posredovanju u trgovini na veliko drvom i građevinskim materijalom u 2025. godini, po prihodima
PozicijaNaziv tvrtkeUkupni prihodiNeto dobitak
1.ACO Građevinski elementi d.o.o.14.600.452,241.252.873,92
2.HAMMER DRVO d.o.o.8.827.236,86104.864,07
3.Ravago Building Solutions Croatia d.o.o.8.094.141,00182.548,00
4.DRVO INTERNATIONAL d.o.o.5.154.315,9450.251,45
5.BATUR PROJEKT d.o.o.4.314.328,10171.572,46
6.DRVO VRBOVEC d.o.o.4.011.129,2315.034,73
7.GROM d.o.o.3.935.022,51471.640,69
8.ZEKIĆ d. o. o.3.928.252,5247.914,11
9.EUROFOREST d.o.o. PODRUŽNICA 1 za trgovinu3.660.733,4273.228,79
10.PEĆO TRGOVINA d.o.o.2.123.234,06235.405,69
11.GALERIJA DIZAJNA d.o.o.1.887.021,94105.745,54
12.VENTANAS d.o.o.1.601.710,7816.656,99
13.OKLANDO d.o.o.1.587.434,85102.226,98
14.Uponor d.o.o.1.481.402,44185.265,97
15.DOMUS d.o.o.1.442.154,638.286,46
16.UNION IMPEX d.o.o.1.414.696,7346.765,20
17.OPUS d.o.o.1.394.389,07213.393,52
18.B-URGENT d.o.o.1.210.106,791.235,65
19.OMNE LIGNUM d.o.o.1.128.135,1021.754,38
20.TRGO MATIĆ d.o.o.1.082.416,3028.633,47
21.FRANKOPROM d.o.o.1.028.501,1521.563,22
22.AMBIENT ZADAR d.o.o.1.017.535,0950.599,94
23.BaumeT CROATIA d.o.o.961.443,47225.542,95
24.CONNECTO d.o.o.894.667,571.984,13
25.FETAMAR d.o.o.887.100,2548.071,81
26.LESPATEX d.o.o.817.450,4215.274,07
27.ZIV IVOŠEVIĆ d.o.o.812.494,5811.992,82
28.R-MAR SOLUTIONS d.o.o.793.058,43312,55
29.INSULA VIRIDIS d.o.o.736.248,80532.756,79
30.DI ZVEKOVAC d.o.o.691.386,63129.145,69
31.TEHNIK ORFEJ j.d.o.o.550.037,12109.875,05
32.RANIJE, d.o.o.474.133,6431.467,88
33.Emausdrvo d.o.o.444.405,7927.170,22
34.BIO-DRVO d.o.o.438.939,8314.945,32
35.GRANDAL GRUPA d.o.o.437.419,02290.709,76
36.MINUS PET SAVJETOVANJE d.o.o.420.054,79419.242,07
37.IDEO d.o.o.409.691,01176.893,84
38.WPC SISTEMI d.o.o.403.588,2611.826,62
39.MELOR d. o. o.314.561,1645.235,23
40.NIVAX d.o.o.310.616,6312.129,42
41.KALAHARI d.o.o.293.840,523.028,02
42.Retop-Mat d.o.o.284.894,057.470,52
43.MB DRVO LOGISTIKA j.d.o.o.283.807,713.901,14
44.UNIKONCEPT d.o.o.273.870,7013.309,31
45.VAEPLAN d.o.o.268.287,9410.956,03
46.B – PROGRES j.d.o.o.253.875,7044.197,53
47.OMGRA d. o. o.252.664,9090.431,30
48.HRAST-DOMLJANOVIĆ d.o.o.236.200,7010.369,36
49.FLAME d. o. o.227.197,85150.932,78
50.INTER CARGO d.o.o.201.377,05174.967,14
51.PENSUM d.o.o.174.423,2217.381,49
52.RAIN Flow Engineering d.o.o.174.105,7435.639,41
53.M.A.ADVISOR & CONSULTING d.o.o.169.485,45127.333,89
54.ARBORprojekt d.o.o.167.306,4255.384,42
55.AZULEJOS d.o.o.165.836,8332.929,51
56.GALIR KAMEN d.o.o.160.661,5910.891,48
57.BUJE DRVO d.o.o.154.194,17127.365,70
58.QUERCUS VRBOVEC d.o.o.150.248,6411.100,82
59.Malenkost d.o.o.147.363,7418.127,17
60.POPONA d.o.o.142.593,3220.901,78
61.STOLARIJA DRAJIĆ j.d.o.o.139.676,291.750,24
62.TILES PRO d.o.o.139.549,6465.458,57
63.SISAK DRVO MS j.d.o.o.138.144,2926.903,56
64.ADAMNIS d.o.o.133.649,9415.861,23
65.Standard Green d.o.o.133.287,5651.850,04
66.VR Art Prom j.d.o.o.131.649,562.084,43
67.TEKUĆE PLUTO d.o.o.113.539,0632.646,67
68.Markus House montažne kuće d.o.o.112.932,9024.390,24
69.UNIBAU j.d.o.o.106.573,823.710,61
70.IGOR HRAST j.d.o.o.103.414,732.551,89
71.KUKALJ d.o.o.100.562,4510.268,54
72.ANCHORA MMP d.o.o.95.906,15887,87
73.RENODRY d.o.o.90.171,641.495,46
74.ARARAT d.o.o.89.176,1224.159,74
75.JOY-CUBE d.o.o.80.880,6166.421,84
76.MI CONSULTING d.o.o.76.643,936.336,62
77.INTER-MONT d.o.o.73.868,591.431,33
78.BAŠIĆ-PROJEKT d.o.o.52.770,001.738,69
79.Zagrebroda trade d.o.o.42.166,3616.729,94
80.DRENSKI USLUGE d.o.o.41.819,3314.715,40
81.ANZI BIOMASSA DI LEGNO E PELLET d.o.o.39.847,011.292,62
82.G.R.K. Trade d.o.o.33.975,5330.332,07
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2025. godinu, u eurima

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Želite u Googleu vidjeti više aktualnih vijesti s portala financije.hr?

Dodajte financije.hr među svoje omiljene izvore u Googleu. Tako ćete naše aktualne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discoveru.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discoveru
Budite u tijeku s najnovijim informacijama