Hrvatska ima veliki potencijal za sunčane elektrane koji uopće ne koristi i nedostaje joj političke volje za razvoj ove vrste kapaciteta, rekao je za Financije.hr Dries Acke iz krovne organizacije za energiju sunca Solar Power Europe.
„Hrvatska je zaista u proteklom periodu napravila značajne iskorake kada je riječ o obnovljivim izvorima energije općenito, no ono što je nama interesantno jeste da Hrvatska ima ogroman sunčani potencijal, ali ipak u ovom segmentu nema mnogo infrastrukture koja bi ga i iskoristila“, rekao je Acke.
Na pitanje zašto je tako, Acke odgovara da je po njemu jedini razlog nedostatak političke volje da se ovi kapaciteti iskoriste.
„Europska unija se unazad nekoliko godina, a posebno od sukoba Rusije i Ukrajine, zaista fokusirala na obnovljive izvore energije, ali mi svi u EU još uvijek učimo cijeli ovaj proces. I zaista se i sama legislativa poboljšala u posljednjih nekoliko godina, koja ojačava sektor obnovljivih izvora energije. Imali smo već države koje su kasnile možda za ostatkom EU u ovom sektoru, ali kada su odlučile to promijeniti, tranzicija je išla brzo. Vjerujemo da i Hrvatska, kad se odluči, može jednako brzo napraviti ove iskorake u smjeru sunčanih elektrana“, ocjenjuje Acke.
Bolja situacija u sektoru obnovljivih izvora energije je kod vjetroelektrana, gdje Hrvatska bilježi dobre rezultate, ocijenio je Guy Brindley iz organizacije Wind Europa.
„Vjetropotencijal Hrvatska jako dobro koristi prema našim podacima i vjerujemo da će se taj sektor dodatno nastaviti razvijati“, ističe Brindley.
Na današnjoj konferenciji biće govora i o PPA ugovorima, odnosno ugovorima za otkup električne energije, koji su u 2023. godini zabilježili porast od 40 posto u odnosu na godinu prije s ostvarenih 10,4 GW novih kapaciteta obnovljive energije, što ukazuje na sve veći zamah potražnje za obnovljivim izvorima energije među europskim tvrtkama.
Sektore najvećih korporativnih kupaca obnovljive energije u Europi u 2023. predvodila je teška industrija, zatim ICT, maloprodaja, telekomunikacije te inženjerstvo i tehnologija. Španjolska i Njemačka i dalje su predvodnice, zajedno čineći približno 50 posto ukupno potpisanih PPA ugovora u 2023.
Hrvatska se, s Bugarskom, Austrijom i Rumunjskom, na PPA tržište uključila tijekom 2022. godine, a prošle godine pridružile su im se Mađarska, Slovenija i Portugal.
Energetski intenzivna industrija i poduzetništvo aktivno istražuju načine dekarbonizacije i elektrifikacije za vlastite potrebe stoga imaju snažnu potrebu za kupnjom zelene energije prema unaprijed dogovorenoj cijeni, što PPA ugovori pružaju.
Pročitajte još:
PPA ugovor funkcionira tako da tvrtke koje su veliki potrošači električne energije potpisuju s proizvođačima obnovljive energije dugogodišnje ugovore o kupnji električne energije po unaprijed dogovorenim cijenama. To proizvođačima energije iz obnovljivih izvora omogućava sigurnu prodaju proizvedene električne energije, a kupcima sigurnu opskrbu zelenom energijom po dogovorenoj cijeni.
Današnju konferenciju koju organiziraju Obnovljivi izvori energije Hrvatska (OIEH), a čiji su Financije.hr i medijski partner, otvorit će direktorica OIEH-a Maja Pokrovac.
3 Odgovora
Samo joj fale ljudi koji je cijene da bi pametno iskoristili potencijal
Tako je!
Ništa živo ne znamo iskoristit.