Indeks slobodnih radnih mjesta – OVI, za rujan porastao je za 7,2 posto na godišnjoj razini, što je najveća stopa rasta od ožujka ove godine, a rast je zabilježen i na mjesečnoj razini, to jest u odnosu na kolovoz ove godine, za 4,6 posto, objavio je Ekonomski institut Zagreb (EIZ).
Kako je istaknuto u objavi na internetskoj stranici EIZ-a, treće tromjesečje je tako u odnosu na isto razdoblje prošle godine završilo u plusu od 3,2 posto, ali u odnosu na drugo tromjesečje zabilježen je pad desezonirane vrijednosti od 4,1 posto, koji je u odnosu na 2022. godinu, kada je pad iznosio pet posto, bio ipak nešto umjereniji.
“Nastavi li se sličan trend do kraja godine, za očekivati je da će potražnja za radom i u ovoj godini ostvariti pozitivnu stopu rasta, ali značajno manje vrijednosti u odnosu na prethodnu godinu”, ocijenili su EIZ-ovi analitičari.
U odnosu na rujan prošle godine, zanimanja prodavača, učitelja, konobara i skladištara ostala su među najtraženijim, a kuhari su zauzeli poziciju petog najtraženijeg zanimanja.
Najveći pad na rang ljestvici najtraženijih zanimanja ponovo su imali programeri, s 15. na 23. mjesto, a najveći rast inženjeri strojarstva, koji su s 24. mjesta godinu dana ranije skočili na 16. najtraženije zanimanje u rujnu 2023.
Najveći doprinos stopi rasta oglasa dali su oglasi za učitelje, skladištare i konobare, dok su najveći negativan doprinos imali knjigovođe, programeri i informatičari, izvijestili su iz EIZ-a.
Udio oglasa u kojima se tražila srednja kvalifikacija ostao je gotovo nepromijenjen u godinu dana i iznosio je 60,1 posto, ali se udio oglasa s niskom kvalifikacijom povećao na 15,4 posto, a s visokom smanjio na 24,6 posto.
Sve četiri regije u rujnu su zabilježile povećanje broja oglasa na godišnjoj razini – sjeverni Jadran za 15,2 posto, središnja Hrvatska za 6,6 posto, južni Jadran za 4,3 posto, dok je istočna Hrvatska imala najnižu stopu rasta, od 2,7 posto.
Među pet najtraženijih zanimanja u svim regijama su imali prodavači, učitelji i konobari, a sve, osim istočne regije, tražili su i skladištare. Sjeverni i južni Jadran u velikom broju su tražili i kuhare, dok su se u pet najtraženijih zanimanja u središnjoj Hrvatskoj našli i referenti, a u istočnoj Hrvatskoj vozači i građevinski radnici, primjetili su EIZ-ovi analitičari.
Pročitajte još:
Podsjećamo, OVI – Online Vacancy Indeks, mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu u suradnji s portalom MojPosao, a svrha mu je pružanje pravovremenih informacija o trenutnom stanju potražnje za radom.
Izrađuje se jednostavnim prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava.
23 Odgovora
Više ne govore svima dobro poznatu rečenicu “Ako ti nećeš radit, ima tko će”.
Ne govore, šalju mailove.
Što misliš kako jedan Nepalac reagira kad dobije ovakav mail?
Posjeti neki šoping sajt i naruči onlajn mnoge komade odjeće.
Dostava putem HP-a.
Treba platiti radnika, ima dosta vrijednih i kompetentnih ljudi, samo ih treba pošteno platiti
Radne snage ima samo ih treba i kvalitetno platiti.
Svi bi htjeli plaću, ne moze tako
Treba radnika samo platiti pa ce se raditi.
Radnika ima ali su im plače problem.
Za onoga koji hoće raditi posla ima uvijek i svugdje.
Posla ima uvijek, samo treba raditi a i platiti radnika.
Radnici ne mogu reci da ne mogu birati više .Koliko para toliko muzike.
Ma, radne snage ima, ali, place su male.
Kolo srece se okrece, sad radnici biraju poslove, a ne poslodavci radnika.. mozda ce nas kroz koju godinu i cijeniti.. ako i jedan dobar radnik ostane
Slažem se
Posla je uvijek bilo i biti će za one koji žele raditi
Odlično!
Svi traže posao i mole Boga da ga ne nađu.
Svi bi radili, a, nitko radio ne bi!
Tko želi taj i nađe način. Ovo je sve pre apsurdno postalo uz toliko alata danas dostupni mi u sve većem kaosu da ne naučimo nešto novo. Sramota.
Tako je, gotova je sezona i sada sezonci moraju nekako prezimiti.
Dosli mali ljudi na svoje ❤️