“Desetogodišnji plan razvoja distribucijske mreže”, koji operator distribucijskog sustava (HEP-ODS) svake godine podnosi Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji, konzervativan je i neće moći pratiti energetsku tranziciju, smatraju u udruženju Obnovljivi izvori energije Hrvatske.
Stoga su predložili nekoliko izmjena koje se tiču kućanstava, elektromobilnosti, kapaciteta mreže, fleksibilnosti i smanjenja gubitaka.
Po pitanju uvođenja mjerenja potrošnje električne energije za kategoriju kupaca Kućanstvo, postojećim propisima HEP ODS je u narednih šest godina mora opremiti velik broj OMM brojilima s daljinskim očitanjem (minimalno 80 posto), što je veliki financijski i organizacijski izazov zbog čega se predlaže da se navedeno sufinancira EU sredstvima.
Kako je razvoj tržišta opskrbe, agregiranja i energetskih zajednica građana u porastu uz očekivano znatno priključenje sunčanih elektrana na privatnim kućama i ustanovama, potrebno je znatno ubrzati uvođenje brojila s daljinskim očitanjem za kućanstva.
Što se tiče elektromobilnosti, HEP ODS u poslovnim ciljevima za 10G razdoblje očekuje značajniju elektrifikaciju prometa te izgradnju punionica za električna vozila.
Očekivani snažni rast broja obnovljivih izvora energije i infrastrukture za elektromobilnost dodatno usložnjava planiranje razvoja mreže te povećava rizik operatora pri planiranju i vođenju sustava.
U Zakonu o tržištu električne energije, a sukladno direktivama EU, stvoreni su zakonski preduvjeti za pružanje usluga fleksibilnosti koje bi HEP-ODS-u mogle pomoći u smanjenju rizika pri planiranju i vođenju sustava.
OIEH, ističu u priopćenju, zato predlaže razvoj novih tipskih rješenja za priključenje infrastrukture za elektromobilnost (susretna postrojenja, distributivne TS) kao i inovativna rješenja za priključenja punionica električnih vozila u postojećim višestambenim i poslovnim građevinama.
Vezano uz kapacitet mreže, dali su prijedlog da se financiranje povećanja kapaciteta mreže omogući i iz drugih izvora financiranja, a ne isključivo iz naknade za priključenje.
Dodatno, potrebno je investirati u informacijski sustav za dinamičko praćenje tokova snaga i energija kako bi HEP-ODS u realnom vremenu raspolagao podacima o raspoloživosti mreže. Ujedno, OIEH smatra kako investitorima treba omogućiti opciju primjene operativnog ograničenja korištenja priključne snage.
Smatraju i da pitanje operativnog uvođenja usluga fleksibilnosti sustava nije egzaktno i dinamički definirano u Desetogodišnjem planu iako su stvorene zakonske pretpostavke i činjenice da trenutno imamo četiri registrirana agregatora na tržištu Hrvatske.
“Predlažemo da se u najkraćem mogućem roku implementiraju adekvatni mehanizmi za pružanje usluga fleksibilnosti”, kazali su iz OIEH-a te dodali kako treba izgraditi skladišta električne energije u elektro distribucijskoj mreži ili novih tehničkih rješenja na način da im se omogući prioritetno priključenje na mrežu.
Pročitajte još:
Zaključno, iz predloženog plana nije jasno koliko će se godišnje umanjivati gubici te na koje načine i s kojim naprednim alatima će se postići zadani ciljevi.
Kako je smanjenje gubitaka električne energije u mreži HEP ODS-a najvažniji poslovni cilj dugi niz godina, OIEH predlaže osiguranje odgovarajućih alata za optimizaciju tehničkih i netehničkih gubitaka u distribucijskoj mreži.
10 Odgovora
Naravno da nece mocipratiti…
A bas steta
Tesko je sve to upratit!
Dobro je za znati.
Sve u zeleno
Vidjet ćemo hoće li na kraju doći do smanjenja gubitka električne energije, to i je primaran cilj.
Šteta
Uh
Ma meni to nema smisla
Dobro je