OECD vidi u protekcionizmu rastuću prijetnju globalnom rastu

Freepik.com
Procjene OECD-a, Foto: Freepik.com

Svjetsko bi gospodarstvo trebalo solidno rasti i u iduće dvije godine ako rastući protekcionizam ne poremeti oporavak globalne trgovine, ocjenjuje Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Po procjeni OECD-a, u ovoj godini rast bi na svjetskoj razini trebao iznositi 3,2 posto, a u idućoj i 2026. lagano ubrzati na 3,3 posto kako pad inflacije, rast zaposlenosti i smanjenje kamatnih stopa kompenziraju proračunsko stezanje u nekim državama.

U najnovijim ekonomskim očekivanjima OECD napominje da se iduće godine ipak očekuje rast volumena svjetske trgovine od 3,6 posto unatoč rastućem broju mjera koje ograničavaju uvoz.

“Rastuće trgovinske napetosti i pomaci prema protekcionizmu imaju potencijal poremetiti dobavne lance, povećati cijene za potrošače i negativno utjecati na rast”, navodi OECD u izvješću, prenosi Reuters.

Procjene za globalnu trgovinu zamagljene su izborom Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a budući da on poziva na povećanje carina za neke od glavnih trgovinskih partnera. Za SAD, OECD očekuje usporavanje rasta s 2,8 posto ove godine na 2,4 posto u 2025. i 2,1 posto u 2026. godini.

Za drugo najveće svjetsko gospodarstvo Kinu također se predviđa usporavanje rasta, i to sa 4,9 posto ove godine na 4,7 posto u 2025. i 4,4 posto u 2026. unatoč monetarnom i fiskalnom popuštanju u zadnje vrijeme.

U slučaju eurozone navodi se da bi investicije mogle imati koristi od popuštanja monetarne politike i napetog tržišta rada što potiče osobnu potrošnju. Nakon slabog rasta od 0,8 posto u ovoj godini očekuje se ubrzanje na 1,3 posto u idućoj i 1,5 posto u 2026. godini.

Za Ujedinjeno Kraljevstvo također se vidi rast na 1,7 posto u 2025. nakon očekivanih ovogodišnjih 0,9 posto, no u 2026. onda slijedi lagano usporavanje rasta na 1,3 posto. U Japanu se za ovu godinu predviđa gospodarski pad od 0,3 posto te onda zahvaljujući stimulativnim ekonomskim mjerama rast od 1,5 posto u 2025. i 0,6 posto u 2026. godini.

OECD smatra da bi središnje banke, uslijed usporavanja inflacije, trebale nastaviti s opreznim labavljenjem monetarne politike uz iznimku Japana. Zemlje članice se poziva da odlučno djeluju u stabiliziranju dužničkog opterećenja.

OECD okuplja 38 najrazvijenijih država svijeta, a Hrvatska je sada u postupku pregovora o članstvu nakon podnošenja kandidature prije dvije godine.

Da bi neka zemlja postala punopravna članica OECD-a potrebno je da se objave najmanje dva ekonomska pregleda posvećena zemlji kandidatu, a drugi ekonomski pregled za Hrvatsku treba biti objavljen tijekom 2025. godine.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari