Najviši antimonopolski dužnosnici Ministarstva pravosuđa SAD-a odlučili su zatražiti od suda da prisili Google da proda svoj preglednik Chrome, što bi predstavljalo povijesni udarac jednoj od najvećih svjetskih tehnoloških kompanija.
Američko ministarstvo pravosuđa zatražit će od suca, koji je u kolovozu presudio da je Google nezakonito monopolizirao tržište internetskog pretraživanja, da zahtijeva provedbu odgovarajućih mjera vezanih uz umjetnu inteligenciju i operativni sustav Android za pametne telefone.
Antimonopolski službenici, zajedno s nekoliko država koje su se pridružile slučaju, također planiraju u srijedu preporučiti saveznom sucu da nametne uvjete licenciranja podataka.
Ako prihvati te prijedloge, piše Reuters, oni imaju potencijal preoblikovati tržište online pretraživanja i rastuću industriju umjetne inteligencije.
Slučaj je pokrenut za vrijeme prve Trumpove administracije i nastavljen za vrijeme predsjednika Joea Bidena. To je najagresivniji pokušaj obuzdavanja neke tehnološke tvrtke otkako je Washington prije dva desetljeća neuspješno pokušao razbiti Microsoft.
Posjedovanje najpopularnijeg web preglednika na svijetu ključno je za Googleov oglasni posao. Tvrtka može vidjeti aktivnosti prijavljenih korisnika i koristiti te podatke za učinkovitije ciljanje promocija, koje generiraju većinu njezinih prihoda.
Pročitajte još:
Google također koristi Chrome za usmjeravanje korisnika na svoj vodeći AI proizvod, Gemini, koji ima potencijal razviti se od chatbota do digitalnog asistenta koji prati korisnike diljem weba.
Googleov potpredsjednik za regulatorna pitanja rekao je da Ministarstvo pravosuđa “nastavlja gurati radikalnu agendu koja nadilazi pravna pitanja u ovom slučaju”.
2 Odgovora
Ma sta to njima znaci…
Google bi mogao upasti u velike probleme