Hrvatska farmaceutska industrija, uz regulatornu podršku, može zauzeti važno mjesto na europskoj razini i pružiti veću sigurnost u opskrbi lijekovima, istaknuto je na konferenciji posvećenoj održivosti domaće industrije generičkih i biosličnih lijekova.
„Proizvođači lijekova pokretač su gospodarstva i vodeća izvozna grana u Hrvatskoj, 70 posto proizvodnje namijenjeno je izvozu“, istaknula je Ana Gongola, predsjednica Udruge proizvođača lijekova Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), koja je organizirala konferenciju o održivosti opskrbe tržišta lijekovima i domaće farmaceutske proizvodnje, u kontekstu izmjena europske regulative.
Glavna direktorica HUP-a Irena Weber istaknula je da farmaceutska industrija ostvaruje “iznimno visoku dodanu vrijednost, zapošljava tisuće ljudi i otvara mnoga radna mjesta, podiže plaće, ulaže u istraživanje i razvoj”.
Pozvala je stoga odgovorne aktere na hrvatskoj društvenoj i političkoj sceni da posvete punu pažnju domaćoj farmaceutskoj industriji.
„Hrvatska može postati centar europske farmaceutske proizvodnje, znanja, izvrsnosti i dati svoj doprinos ne samo gospodarskom razvoju Hrvatske i Europske unije, nego i snažan doprinos nacionalnoj sigurnosti“, poručila je Weber na konferenciji koja je okupila stručnjake, članove diplomatskog zbora, predstavnike javnoga zdravstva, udruga pacijenata i proizvođača.
Adrian van den Hoven, glavni direktor europske udruge proizvođača generičkih i biosličnih lijekova Medicines for Europe, govoreći o promjenama u europskoj farmaceutskoj regulativi, istaknuo je da se stvari u EU sada pokreću.
„Razmatra se uvođenje kriterija za sigurnost opskrbe u nabavi lijekova. EU također razmatra politiku zajedničkog ulaganja s farmaceutskom industrijom u proizvodnju ključnih lijekova i aktivnih farmaceutskih sastojaka u Europi. Za to je nužan pravni akt sličan onom za proizvodnju mikročipova“, rekao je van den Hoven, prenosi Hina.
Dodao je i da je zbog konsolidacije industrije 26 posto generičkih lijekova povučeno iz barem jedne države članice EU. Ocijenio je i da je situacija bitno gora za kritične antibiotike i onkološke lijekove jer se većina tržišta EU oslanja na manje od tri dobavljača, te da Medicines for Europe radi na tome da se to unaprijedi.
Pročitajte još:
HUP-ova udruga okuplja desetak proizvođača generičkih i biosličnih lijekova u Hrvatskoj, među kojima su Pliva-Teva, Belupo, Sandoz, Krka, JGL i drugi. Te tvrtke zapošljavaju oko 6.000 radnika, ukupan im je godišnji prihod prošle godine iznosio oko 1,5 milijardi eura, a ukupni udio u BDP-u oko dva posto.
Tvrtke okupljene u HUP-ovoj Udruzi proizvođača lijekova u proteklih su nekoliko godina uložile više od 150 milijuna eura u napredne tehnologije, istraživanja i razvoj koji su ključni za inovacije i razvoj novih lijekova s krajnjim ciljem povećanja dostupnosti terapija.
PLIVA HRVATSKA d.o.o.
Prilaz baruna Filipovića 25, 10000, Zagreb, Hrvatska
657.800.282,44 (2022)
2.726 (2022)
JGL d. d.
Svilno 20, 51000, Rijeka, Hrvatska
115.074.237,97 (2022)
674 (2022)
5 Odgovora
Super!
Bjež’te od toga…
Super
zanimljivo
Super