Zbog sve većeg obima posla, porasta količine informacija i zahtjevnosti radnih zadataka, produktivnost na radnom mjestu danas je jedna od glavnih tema na tržištu rada. Je li točna tvrdnja da smo u danu produktivni svega četiri do pet sati, pokušao je saznati MojPosao portal (koji posluje unutar Alma Career grupacije) u istraživanju provedenom na preko 800 ispitanika.
Nešto manje od polovice ispitanika, odnosno 47 posto, priznalo je kako su na poslu najčešće produktivni manje od šest sati u danu, 37 posto je izjavilo da im produktivnost traje šest do osam sati dnevno, a čak 16 posto ispitanika produktivno je i više od osam sati.
Najviše vremena tijekom dana zaposlenicima odlazi na druženje s kolegama, u prosjeku 43 minute, zatim na surfanje internetom 29 minuta te dopisivanje s prijateljima i obitelji za što potroše 21 minutu.
Druženje s kolegama, unatoč uvriježenom mišljenju, ne odvija se vani, po kafićima barem ne u većini slučajeva. Tek svaki četvrti ispitanik, točnije njih 24 posto, s kolegama odlazi na kavu.
Nadalje, 63 posto istaknulo je kako aktivnosti nevezane za posao ne utječu na njihovu produktivnost.
Pročitajte još:
Svaki četvrti ispitanik (26 posto) naveo je kako takve aktivnosti povećavaju njihovu produktivnost, dok ih je 11 posto priznalo da im takve “smetnje” smanjuju produktivnost tijekom radnog dana.
Rast produktivnosti, ističe se u priopćenju, poslodavci bi kod ispitanika mogli postići višim plaćama (69 posto) ili zanimljivijim radnim zadacima (45 posto).
3 Odgovora
To je pitanje koncentracije i psihobiologije
Radni dan od 6 sati bi bio sasvim prihvatljiv
Za kakvu placu radimo to je jos i dobro