Bruto društveni proizvod (BDP) raste već deseti kvartal za redom, što je pokazatelj brzine oporavka gospodarstva, koje je zahvaćeno raznim krizama već više od tri godine, rezultat rada naših gospodarstvenika i radnika, ali i potvrda da su mjere Vlade Hrvatske bile dobre, poručio je predsjednik Vlade RH, Andrej Plenković u uvodu sjednice Vlade Hrvatske.
Komentirajući kretanje inflacije i rast cijena, poručio je da je važno da u ovakvoj krizi svi subjektu budu solidarni.
„Ne čini nam se da je prihvatljivo da se dižu troškovi i cijene bez odgovarajućeg rasta imputa. Na taj način je najveći broj građana i potrošača u gubitku. Trebamo nastaviti sa naporima za smanjenje inflacije do prihvatljive razine. Vidjeli smo i da je inflacija na razini eurozone 5,3 posto i moramo učiniiti dodatne napore da se i u Hrvatskoj smanji“, rekao je Plenković.
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u kolovozu su u odnosu na isti lanjski mjesec u prosjeku više za 7,8 posto, dok su na mjesečnoj razini porasle 0,6 posto, pokazuje prva procjena Državnog zavoda za statistiku. To je, na godišnjoj razini, veća stopa inflacije nego u srpnju, kada je iznosila 7,3 posto, a to je i prvi rast inflacije nakon osam mjeseci pada.
Kako je Plenković istaknuo, to je nešto veći postotak rasta inflacije od prošlog mjeseca.
„Najviše je potaknut rastom cijena hrane, pića, i duhana, kao i usluga. Mi smo kao Vlada limitirali cijene plina, struje i naftnih derivata, te ih činimo najkonkurentnijima u smislu da su najniži od svih drugih zemalja i zato još jednom ponavljamo da je u ovakvoj krizi važno da svi akteri i subjekti djeluju odgovorno i solidarno. I zbog toga trebamo nastaviti sa svim naporima za smanjenje cijena na prihvatljivu razinu”, rekao je Plenković.
I iz Hrvatske narodne banke (HNB) ističu da bi očekivano daljnje usporavanje ukupne inflacije potrošačkih cijena u nastavku 2023. godine i tijekom 2024. trebalo odražavati usporavanje temeljne inflacije i inflacije cijena hrane. Očekuje se da će inflacija cijena energije ostati niska, uz blago izraženi trend rasta.
Pročitajte još:
Rizici za ostvarenje projiciranog kretanja inflacije i dalje su naglašeni, kažu u HNB-u za Financije.hr. Rizici više inflacije uključuju mogući izrazitiji rast cijena energenata i industrijskih sirovina od predviđenog.
Nepovoljne vremenske prilike, te povlačenje Rusije iz Crnomorske inicijative vezane uz izvoz žitarica,
mogli bi pridonijeti povećanju inflacije cijena hrane. Inflacija bi mogla biti viša i u slučaju povećanja inflacijskih očekivanja i izrazitijeg povećanja plaća, te u slučaju da ne dođe do očekivanog smanjenja profitnih marži, koje bi u određenoj mjeri kompenziralo rast plaća.
S druge strane, slabija potražnja i izrazitije prelijevanje pada cijena energenata i drugih sirovina na potrošačke cijene dobara i usluga od trenutačno očekivanog, procjenjuju u HNB-u, rizici su koji bi mogli utjecati da inflacija bude niža od projicirane.
3 Odgovora
zanimljivo…
vrlo…
mmm…