EK: Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu pogoršana i u listopadu

Freepik.com
Gospodasrski podaci EK, Foto: Freepik.com/Ilustracija

Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu pogoršana su i u listopadu budući da je suzdržanost u maloprodaji i među potrošačima prevagnula nad optimizmom u građevinskom sektoru, pokazalo je mjesečno istraživanje Europske komisije.

Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj smanjen je u listopadu za 1,2 boda u odnosu na rujan, na 106 bodova. Najviše su u mjesecu na izmaku pogoršana očekivanja menadžera u maloprodaji, prema padu odgovarajućeg indeksa za 1,8 bodova pod pritiskom prognoza o lošijem poslovanju u idućim mjesecima.

Pogoršano je i raspoloženje potrošača, navodi Hina, uz pad indeksa za 1,4 boda. Ispitanici predviđaju znatno lošiju financijsku situaciju kućanstava u idućih 12 mjeseci no što je pokazalo rujansko istraživanje. U industriji i u uslužnom sektoru raspoloženje je bilo gotovo nepromijenjeno u odnosu na rujan.

Poboljšanje je bilježio samo građevinski sektor, iskazano u povećanju indeksa gotovo za puni bod. Menadžeri očekuju znatno bolje cijene i primjećuju povoljniji trend u poslovanju nego u prethodnim mjesecima.

Menadžeri u gospodarstvu u cjelini očekuju jači tempo zapošljavanja u idućim mjesecima, prema rastu indeksa EEI za 2,2 boda u odnosu na rujan. Neizvjesnost u poslovanju ublažena je po njihovoj ocjeni u odnosu na rujan, prema padu indeksa za 1,1 bod.

Pad u eurozoni i EU

Indeks ESI za 20 članica eurozone smanjen je u listopadu za 0,7 bodova u odnosu na prethodni mjesec, na 95,6 bodova. Na istom gubitku bio je i na razini EU, kliznuvši na 96 bodova.

Pad odražava zamjetno pogoršano ozračje u industriji, koje je prevagnulo nad optimističnijim raspoloženjem među poslovnim čelnicima u maloprodaji i u građevinskom sektoru i među potrošačima. U uslugama pak nije zabilježena promjena u odnosu na rujan, pokazuju tablice iz mjesečnog izvješća EK.

I indeks koji mjeri očekivanja vezana uz zapošljavanje (EEI) zadržao se, više-manje, na rujanskoj razini i na oba je područja blizu ili na razini dugoročnog prosjeka. Neizvjesnost u poslovanju izraženija je pak nego u rujnu, uz rast EUI-ja za otprilike 1,4 boda.

U skupini vodećih gospodarstava daleko je najviše pogoršano raspoloženje u Španjolskoj, iskazano padom ESI-ja za čak 4,8 bodova u odnosu na rujan, uz napomenu da su istraživanja u sektoru usluga i maloprodaje i među potrošačima privremeno obustavljena.

U stopu ju slijedi Francuska, s padom ESI-ja za 4,7 bodova. U Italiji raspoloženje je tek blago pogoršano, prema padu indeksa za 0,5 bodova.

Njemačka je pak iskakala poboljšanim ozračjem, prema rastu indeksa za 0,8 bodova u odnosu na rujan.

Među velikim gospodarstvima izvan eurozone Poljska se izdvajala valom pesimizma, iskazanom u padu indeksa za 3,6 bodova.

6 Odgovora

  1. Ma kako je to moguće? Pa stalno slušam kako hrvatsko gospodarstvo nezaustavljivo raste…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari