Cijene nafte rastu zbog pozitivnih podataka iz Kine i neizvjesnog primirja između Izraela i Libanona

Pixabay.com
Naftni tanker, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte su porasle u ponedjeljak, potaknute snažnom industrijskom aktivnošću u Kini, drugom najvećem svjetskom potrošaču nafte, kao i povećanim tenzijama na Bliskom istoku, dok je Izrael nastavio napade na Libanon unatoč dogovoru o primirju.

Terminski ugovori za naftu Brent porasli su za 57 centi, na 72,41 američka dolara po barelu, dok je američka sirova WTI nafta bila na 68,58 dolara po barelu, što je povećanje od 58 centi.

Cijene nafte uspjele su se stabilizirati početkom novog tjedna, uz nastavak rasta kineske proizvodne aktivnosti, što odražava određeni uspjeh nedavnih poticajnih mjera. To pruža blagi optimizam da bi potražnja za naftom iz Kine mogla ostati stabilna“, izjavio je za Reuters Yeap Jun Rong, tržišni strateg iz IG-a.

Privatna anketa pokazala je da je kineska industrijska aktivnost u studenome rasla najbržim tempom u posljednjih pet mjeseci, što je ojačalo optimizam kineskih tvrtki u trenutku kada izabrani američki predsjednik Donald Trump pojačava trgovinske prijetnje.

Ipak, trgovci pomno prate razvoj situacije u Siriji i procjenjuju može li doći do širenja napetosti na cijelu regiju Bliskog istoka, istaknuo je Yeap.

Primirje između Izraela i Libanona stupilo je na snagu u srijedu, ali su obje strane optužile jedna drugu za kršenje dogovora.

Libanonsko ministarstvo zdravstva izjavilo je da je nekoliko osoba ranjeno u dva izraelska zračna napada na jug Libanona. Zračni napadi su se također pojačali u Siriji, gdje je predsjednik Bashar al-Assad obećao uništiti pobunjenike koji su preuzeli kontrolu nad gradom Alepom.

Prošli tjedan, oba ključna naftna indeksa zabilježila su tjedni pad od više od tri posto zbog ublažavanja zabrinutosti oko rizika opskrbe povezanih s izraelsko-hezbolahovim sukobom i predviđanja viška opskrbe u 2025., čak i uz očekivano produljenje smanjenja proizvodnje od strane OPEC+ grupe.

Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici, poznati kao OPEC+, odgodili su svoj sastanak za 5. prosinca i raspravljaju o odgodi povećanja proizvodnje nafte planiranog za siječanj, izjavili su prošlog tjedna izvori iz OPEC-a za Reuters.

Na sastanku ovog tjedna odlučivat će se o politici za prve mjesece 2025. godine.

„Produljenje smanjenja proizvodnje omogućilo bi OPEC+ grupi više vremena za procjenu učinka Trumpovih najava vezanih za tarife i energiju, kao i za analizu odgovora Kine,“ rekao je Tony Sycamore, analitičar tržišta iz IG-a sa sjedištem u Sydneyju.

Budući da se povećanje proizvodnje već široko očekivalo, fokus tržišta mogao bi biti na razini odgode koja bi mogla utjecati na cijene nafte, dodali su analitičari.

Očekuje se da će prosječna cijena Brenta u 2025. godini biti 74,53 dolara po barelu, jer gospodarska slabost u Kini zamagljuje sliku potražnje, dok obilna globalna opskrba nadjačava podršku koja bi mogla doći od očekivane odgode povećanja proizvodnje od strane OPEC+. Ovo je sedmo uzastopno smanjenje konsenzusa za 2025. godinu, a globalni referentni pokazatelj ove je godine prosječno iznosio 80 dolara po barelu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari