Cijene nafte porasle su u ponedjeljak jer su najveći izvoznici Saudijska Arabija i Rusija rekli da će se držati dodatnih dobrovoljnih smanjenja proizvodnje nafte do kraja godine, održavajući opskrbu ograničenom, dok su ulagači pazili na strože američke sankcije za iransku naftu.
Fjučersi nafte Brent porasli su 55 centi, ili 0,65 posto, te iznose 85,44 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta West Texas Intermediate (WTI) bila na 81,14 dolara po barelu, što je rast od 63 centa, ili 0,78 posto.
Saudijska Arabija je potvrdila da će nastaviti s dodatnim dobrovoljnim smanjenjem proizvodnje od milijun barela dnevno u prosincu, kako bi zadržala proizvodnju na oko devet milijuna barela dnevno, rekao je izvor u ministarstvu energetike u izjavi za Reuters. Saudijska odluka bila je u skladu s očekivanjima analitičara.
Rusija je također najavila da će nastaviti s dodatnim dobrovoljnim smanjenjem opskrbe od 300.000 barela dnevno iz izvoza sirove nafte i naftnih derivata do kraja prosinca.
Analitičari ING-a navode u bilješci da će tržište nafte biti u suficitu u prvom kvartalu sljedeće godine, što bi, kako ocjenjuju, moglo biti dovoljno da uvjeri Saudijce i Ruse da nastave sa rezovima.
I ugovori za Brent i WTI zabilježili su drugi uzastopni tjedni pad prošlog tjedna, izgubivši oko šest posto, podsjeća Reuters, jer je geopolitička premija rizika smanjena dok su se američki diplomati sastajali s regionalnim čelnicima kako bi ograničili rizik da rat između Izraela i Hamasa izazove širi sukob na Bliskom istoku.
“Tržište ne cijeni previše geopolitički rizik na sadašnjim razinama, tako da to ostaje ključni rizik”, rekao je Suvro Sarkar, analitičar DBS-a sa sjedištem u Singapuru.
Ovaj tjedan ulagači gledaju na gospodarstvene podatke iz Kine nakon što je drugi najveći svjetski potrošač nafte prošlog tjedna objavio razočaravajuće tvorničke podatke iz listopada.
U Sjedinjenim Državama broj naftnih platformi prošlog je tjedna pao za osam, na 496, što je najmanje od siječnja 2022. godine, objavila je tvrtka za energetske usluge Baker Hughes u svom tjednom izvješću u petak.
Pročitajte još:
Potkraj tjedna je i Zastupnički dom američkog Kongresa usvojio prijedlog zakona o jačanju sankcija iranskoj nafti, koji bi nametnuo mjere stranim lukama i rafinerijama koje prerađuju naftu izvezenu iz Irana ako bude potpisan.
Sarkar iz DBS-a rekao je da analitičari još uvijek promatraju hoće li potencijalni zakon utjecati na iranski izvoz nafte. Takve sankcije često dolaze s izuzećima od nacionalne sigurnosti, a Kina bi i dalje mogla nastaviti uvoziti iransku naftu.