Isporuke pšenice kroz Sueski kanal smanjene su zbog krize u Crvenom moru, utvrdila je Svjetska trgovinska organizacija (WTO), istaknuvši nagli pad isporuka u prvoj polovini siječnja.
U prosincu je na alternativne rute preusmjereno oko osam posto pošiljki pšenice iz Europske unije, Rusije i Ukrajine, izvijestio je WTO, u odnosu na samo tri posto u pretkriznom razdoblju. U prvoj polovini siječnja alternativne rute, prema istim podacima, korištene su za oko 42 posto svjetske pšenice.
Hrvatska ove rute za opskrbu pšenicom praktično ni ne koristi te ovaj poremećaj u opskrbi za sada nema utjecaj na nas, a tranzit preko Crvenog mora problem je za distribuciju drugih vrsta roba, kaže za Financije.hr Nada Barišić, direktorica Žitozajednice, koja okuplja gotovo 70 posto domaće mlinsko-pekarske industrije.
„Hrvatska ima izuzetno stabilno tržište, u smislu količina, i imamo robe skoro i duplo više nego što su naše potrebe. Ove rute, preko Crvenog mora, koje su sada veoma nesigurne, mi praktički ne koristimo. Naša roba ide preko pomorskih ruta, preko Italije, a kopnenim putem generalno izvozimo nešto manje, tako da našem sektoru ruta kroz Crveno more nije presudna“, kaže Barišić.
Ističe i da za sada nema većih promjena ni u cijeni pšenice, kao što je to bilo tijekom 2022. i 2023. odnosno početkom sukoba između Rusije i Ukrajine, te zbog ove situacije u Hrvatskoj ne bi trebalo da dođe do povećanja cijena kruha i pekarskih proizvoda.
„Za sada su agri robe još uvijek u stabilizaciji. Nemamo onih poremećaja koje smo imali u vrijeme kada je počeo ukrajinski rat. To tržište nama je puno bliže i tada smo imali veće poremećaje, koji su nam se odrazili i na cijene, i to na globalnoj razini. Sada vidimo da te agri robe još uvijek imaju stabilnu cijenu i nema poremećaja u tom smislu“ ističe Barišić.
U narednom periodu, ipak, može doći do većih poremećaja u cijenama na globalnoj razini no Hrvatska ima dovoljno pšenice te poremećaja, barem u ovom sektoru, ne bi trebalo biti niti u narednom periodu.
Pročitajte još:
Prosječna cijena kruha, prema zvaničnim podacima Državnog zavoda za statistiku, u prosincu 2023, iznosila je 1,41 euro, dok je kilogram pšeničnog brašna iznosio 0,74 eura.
34 Odgovora
Ma Hrvatska nema nikakvih problema🤣🤣
Čekamo da kruh bude 50 kn
Jeste mislili 50€ ili 6,63€?
Sad ima sad nema
Naša Vlada ionako sve probleme rješava na vrijeme i neće nikad dozvoliti da Hrvatska ima problema u opskrbi pšenice bilo to na crvenom ili crnom moru.
Tako je
Nema problema dok nam ga ne krenu krast
Kako je, Slavoniju iskorištavamo točno onoliko koliko trebamo
Bude to rjesila nasa vlada.
Poskupit će kruh još više…
Nemojte ga kupovati a ni jesti. Ne vidim problem.
Tako je,dijeta lagana
Pa najbolje da gladujem.
Hvala Bogu na Plenkoviću i našoj vladi, uz njih samo nam je nebo granica, a uskoro i cijena kruha
Ma naša vlada nas stoji, ne trebamo se mi brinuti
Kod nas je uvijek sve super
Gospodjo Nina konacno se i ja s Vama slazem!
Drago mi je zbog vas.
Vas se piše velikim slovom.
Nema veze, samo sam spomenula.
Normalno je ako ste ljuti.
hahaha.
Potencijal nam je ogroman, šteta što ne koristimo ni trecinu
Nema problema ali zato svu psenicu uvoze
Nema problema u opskrbi, a ostali ljetos bez pola usjeva u Slavoniji
A tko ce nego slavonija
Sve je to lijepo napisano
Ma nema problema u Hrvatskoj.
Ma jok.
Da je vlast sposobna,hranili bi mi čitavu Europu.
Gospodjo Natasa to je tocno!
Bitno da nema problema…
Hrvatska za svoje potrebe proizvodi dovoljno i ima za izvoz.
Super
Kruh ce postat jos spuzvastiji i prazniji
Pečem doma sama kruh. I slance. Po receptima Sašina kuhinja.