Nakon više od šest desetljeća izuzetno uspješnog vođenja konglomerata Berkshire Hathaway, Warren Buffett — legendarni investitor i jedan od najutjecajnijih ljudi u svijetu financija — službeno je najavio da se povlači s pozicije izvršnog direktora do kraja 2025. godine.
Objava, nakon petosatnog razdoblja pitanja i odgovora na sastanku dioničara tvrtke u subotu 3. svibnja 2025. godine, došla je kao veliko iznenađenje, posebno jer je 94-godišnji Buffett prethodno rekao da ne planira ići u mirovinu. Buffett je rekao da će u nedjelju preporučiti upravi Berkshire Hathawaya da ga zamijeni potpredsjednik Greg Abel.
„Mislim da je došlo vrijeme da Greg postane glavni izvršni direktor tvrtke na kraju godine“, rekao je Buffett.
Ova najava označava kraj jedne povijesne ere u svijetu korporativnog upravljanja i investicijskog odlučivanja.
Kada je Buffett 1965. godine preuzeo tada posrnulu tekstilnu tvrtku Berkshire Hathaway, malo tko je mogao predvidjeti da će upravo iz nje izrasti jedan od najmoćnijih i najraznolikijih poslovnih konglomerata u svijetu. Danas, Berkshire upravlja portfeljem od gotovo 200 kompanija — uključujući poznata imena poput Geico, BNSF Railway, Dairy Queen, Duracell i See’s Candies — kao i investicijama u dionice Applea, Coca-Cole, American Expressa i mnogih drugih.
Tvrtka se često uspoređuje s investicijskim fondom – 1965. do 2023. cijena dionica imala je negativne rezultate u samo jedanaest godina. U kolovozu 2024. Berkshire Hathaway postao je osma američka javna tvrtka i prva netehnološka tvrtka čija je tržišna kapitalizacija procijenjena na preko bilijun dolara na popisu javnih korporacija.
Berkshire Hathaway zauzima peto mjesto na Fortune 500 ljestvici najvećih američkih korporacija po ukupnim prihodima i deveto mjesto na Fortune Global 500. Jedna je i od deset najvećih komponenti S&P 500 i nalazi se na popisu najvećih poslodavaca u Sjedinjenim Državama. Njegove dionice klase A imaju najvišu cijenu po dionici od bilo koje javne tvrtke na svijetu, dosegnuvši 700.000 američkih dolara u kolovozu 2024., jer se upravni odbor povijesno protivio podjeli dionica.

Ukupna tržišna vrijednost Berkshire Hathawaya premašuje 1,16 bilijuna dolara odnosno 1,08 bilijuna eura, a sama kompanija raspolaže s više od 168 milijardi dolara u gotovini. Takva fiskalna snaga, poduprta filozofijom dugoročnog ulaganja i izbjegavanja burzovne histerije, učinila je Buffetta sinonimom za discipliniran, racionalan pristup tržištu kapitala.
Buffettova investicijska filozofija ostala je jednostavna, ali briljantna: kupi kvalitetna poduzeća po fer cijeni i drži ih dugoročno. Za razliku od mnogih koji pokušavaju “tajmirati” tržište, Buffett je uvijek naglašavao važnost razumijevanja poslovnog modela i vodstva poduzeća u koje se ulaže. Njegova izjava da “tržište na kratki rok funkcionira kao glasačka mašina, a na dugi rok kao vaga” postala je svojevrsni manifest konzervativnog, ali mudrog investiranja.
Unatoč bogatstvu koje se mjeri u stotinama milijardi dolara, Buffett je poznat po nevjerojatno skromnom načinu života. Još uvijek živi u istoj kući u Omahi koju je kupio 1958. godine za 31.500 dolara. Vozi skroman automobil, jede u lokalnim zalogajnicama i većinu vremena provodi čitajući — svakodnevno nekoliko stotina stranica, kako sam često ističe.
Odlazak Buffetta nije iznenađenje, ali je bez sumnje emotivan trenutak za mnoge u poslovnom svijetu. Bill Gates, dugogodišnji prijatelj i suradnik Buffetta u filantropskim inicijativama, izjavio je da je riječ o “najuspješnijem investitoru svih vremena”. Jamie Dimon iz JPMorgana pohvalio je Buffettovu ulogu kao “moralnog kompasa američkog kapitalizma”.

Možda najvažniji aspekt Buffettove ostavštine nije vezan uz njegovu sposobnost ostvarivanja prinosa, već uz njegovu filozofiju života i rada. U vremenu kratkoročnih ciljeva, brzih zarada i investicijskih moda, Buffett je bio oličenje dosljednosti, razuma i etike. Njegova poznata izjava da “traješ reputaciju 20 godina, a možeš je izgubiti u pet minuta” postala je smjernica mnogima izvan poslovnog svijeta.
Njegova predanost filantropiji, posebice kroz Giving Pledge inicijativu, u kojoj se obvezao donirati više od 99 posto svog bogatstva, učinila ga je ne samo simbolom financijske uspješnosti, nego i odgovornog kapitalizma.
Tko je Greg Abel?
Buffett je jasno dao do znanja da će njegov nasljednik biti Kanađanin Greg Abel, dosadašnji potpredsjednik zadužen za neosiguravateljske operacije tvrtke. Abel je godinama bio Buffettov imenovani nasljednik i već upravlja svim Berkshireovim poslovima koji nisu osiguranje. No, pretpostavljalo se da neće preuzeti vodstvo tvrtkom sve do Buffettove smrti.
Buffett je pak vijest objavio na kraju skupštine, bez ikakvih pitanja o tome. Rekao je da su jedini članovi uprave koji su znali da će se to dogoditi bili njegovo dvoje djece, Howard i Susie Buffett.
Nije bilo upozorenja za Abela, koji je sjedio pored Buffetta na pozornici. Sat vremena kasnije, vratio se na skupštinu dioničara, navodi Euronews, kako bi odgovorio na vijest, ovaj put bez Buffetta na pozornici.
„Samo želim reći da ne mogu biti ponizniji i počašćeniji što sam dio Berkshirea u budućnosti“, rekao je Abel.

Prema nekim analitičarima, nekoliko investitora vjeruje da će Abel dobro voditi Berkshire, ali ostaje za vidjeti koliko će biti dobar u ulaganju Berkshireovog novca.
Abel je s Berkshireom od 1992. godine, a poznat je kao diskretan, ali vrlo učinkovit lider. Njegovo upravljanje energetskim poslovanjem tvrtke Berkshire Hathaway Energy steklo je povjerenje ne samo Buffetta, već i široke poslovne zajednice. Za razliku od Buffetta, Abel je više “izvršni tip”, ali operativno izuzetno sposoban. Buffett mu ostavlja ogromnu odgovornost: očuvati investicijsku filozofiju koja je desetljećima donosila natprosječne prinose.
Abel je započeo karijeru kao ovlašteni računovođa u tvrtki PricewaterhouseCoopers u njihovom uredu u San Franciscu. Godine 1992. pridružio se CalEnergyju, proizvođaču geotermalne električne energije. Godine 1999. CalEnergy je preuzeo MidAmerican Energy, prisvojivši njegovo ime, a Berkshire Hathaway je kasnije te godine stekao kontrolni udio. Abel je postao izvršni direktor MidAmericana 2008., a tvrtka je 2014. preimenovana u Berkshire Hathaway Energy.
U siječnju 2018. Abel je imenovan potpredsjednikom Berkshire Hathawaya za operacije koje nisu osiguranje i imenovan je u upravni odbor Berkshirea.
Abel je također potpredsjednik Edison Electric Institutea i direktor tvrtki AEGIS Limited, Kraft Heinz, Nuclear Electric Insurance Limited, Hockey Canada Foundation, Mid-Iowa Council Boy Scouts of America i American Football Coaches Foundation. Bio je član upravnog odbora Sveučilišta Duke i Sveučilišta Drake.
Pročitajte još:
Zanimljivo, dionice Berkshire Hathawaya zabilježile su blagi rast nakon objave vijesti, što mnogi analitičari tumače kao potvrdu povjerenja tržišta u prijenos vodstva i stabilnost tvrtke.
Odlazak Warrena Buffetta iz aktivnog poslovnog svijeta označava završetak jedne epohe — ali i početak nove, u kojoj njegova filozofija ostaje temelj, a izazovi pred Berkshireom, i pred tržištem u cjelini, nikada nisu bili kompleksniji. Ostaje pitanje: može li ijedan nasljednik biti novi Buffett?