Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi porasli, nastavljajući pozitivni trend osmi tjedan zaredom, jer ulagači očekuju da će iduće godine američka središnja banka smanjiti kamatne stope.
Dow Jones ostao je gotovo nepromijenjen na rekordnih 37.306 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,45 posto, na 4.740 bodova, a Nasdaq indeks 0,62 posto, na 14.905 bodova.
Među najvećim su dobitnicama jučer bile dionice u energetskom sektoru, što se zahvaljuje znatnom rastu cijena nafte.
Na najvećoj svjetskoj burzi i dalje vlada dobro raspoloženje jer nakon prošlotjednih poruka čelnika Feda ulagači vjeruju da je ciklus zaoštravanja monetarne politike završen i da iduće godine slijedi smanjenje kamatnih stopa, s obzirom da inflacijski pritisci postupno popuštaju.
Nakon poruka čelnika Feda, na tržištu se procjenjuje da postoji više od 60 posto izgleda da će središnja banka, nakon više od godinu i pol dana zaoštravanja monetarne politike, već u ožujku početi smanjivati kamate.
Naravno, navodi Hina, postoje velike razlike između procjena čelnika Feda i najoptimističnijih analitičara na Wall Streetu, pa tako prvi procjenjuju da je u idućoj godini moguće smanjenje kamata u tri navrata, a drugi čak u šest navrata.
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u utorak pale jer ulagače nije impresionirao jučerašnji rast Wall Streeta, dok je Nikkei indeks porastao jer je japanska središnja banka zadržala izuzetno poticajnu monetarnu politiku.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko sedam sati u minusu 0,1 posto, oslabivši drugi dan zaredom.
Pročitajte još:
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1,2 posto, dok su cijene dionica u Australiji porasle 0,8 posto. U Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale su, pak, između 0,1 i 0,8 posto.
Na većini azijskih burzi trguje se oprezno jer nema vijesti koje bi potaknule ulagače dok se kinesko, najveće gospodarstvo u regiji ne oporavlja tako brzo kao što se očekivalo.
2 Odgovora
Top.
Zanimljivo.