Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi snažno porasli, nakon oštrog pada prošloga tjedna, dok ulagači čekaju nove gospodarske podatke i poslovne rezultate kompanija, kao i poruke američke središnje banke.
Dow Jones ojačao je 1,58 posto, na 32.928 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,20 posto, na 4.166 bodova, a Nasdaq indeks 1,16 posto, na 12.789 bodova.
Među najvećim su dobitnicama, piše Hina, jučer bile dionice tehnoloških divova, kao što su Microsoft, Amazon i Apple. Taj je sektor prošloga tjedna bio pod pritiskom, pa su S&P 500 i Nasdaq indeks izgubili više od dva posto.
Bila je to posljedica rasta prinosa na državne obveznice jer je sve jasnije da bi zbog stabilnog, pa i ubrzanog rasta gospodarstva kamatne stope američke središnje banke mogle ostati povišene dulje razdoblje nego što se očekivalo. Tim više ako izvješće, koje će biti objavljeno u petak, pokaže da je tržište rada i u listopadu bilo snažno i da su plaće porasle više od očekivanja.
U utorak, pak, počinje dvodnevna sjednica čelnika Feda, a očekuje se da će kamate ostati nepromijenjene u rasponu od 5,25 do 5,50 posto.
S druge strane, podršku tržištu pružaju poslovni rezultati. Dosad je više od 250 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo kvartalna izvješća, pri čemu ih je oko 78 posto ostvarilo veću dobit nego što su analitičari očekivali.
Ulagače na azijskim burzama razočarale vijesti iz Kine i Japana
Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica pale jer su ulagače razočarali slabi pokazatelji iz kineskog gospodarstva i jer je japanska središnja banka poduzela korake prema normalizaciji monetarne politike.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko sedam sati u minusu 0,7 posto, nedaleko najniže razine u gotovo godinu dana.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, a blago su porasle i cijene dionica u Australiji. U Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale su, pak, između 0,2 i 1,7 posto.
Pročitajte još:
Pad kineskih burzi posljedica je podatka o neočekivanom padu industrijske aktivnosti, što ukazuje na slabosti drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Ulagači su oprezni i zbog odluke japanske središnje banke o popuštanju kontrole nad krivuljom prinosa.