Štrajk u Boeingu “mogao bi potrajati neko vrijeme” jer su radnici uvjereni da mogu dobiti veća povećanja plaća i poboljšani mirovinski plan, izjavio je sindikalni vođa Jon Holden u intervjuu za National Public Radio (NPR).
Više od 30.000 članova Međunarodnog udruženja strojobravara i radnika u zrakoplovstvu (IAM), koji proizvode najprodavaniji Boeingov model 737 MAX i druge avione u Seattleu i Portlandu, započelo je štrajk u petak nakon što su velikom većinom glasova odbacili novi ugovor.
Boeing i sindikalni pregovarači trebali bi se vratiti za pregovarački stol sljedeći tjedan, u razgovorima pod nadzorom američkih saveznim posrednika, nakon što je više od 94% radnika glasalo za odbijanje početne ponude ugovora koju je Holden podržao.
Holden je rekao da su prioriteti za njegove članove veće povećanje plaća i vraćanje mirovinskog plana s definiranim koristima koji je IAM izgubio tijekom prethodnih pregovora s Boeingom prije deset godina.
“Imamo najviše utjecaja i moći u najpovoljnijem trenutku u našoj povijesti i naši članovi očekuju da to iskoristimo,” rekao je Holden za NPR.
Početni dogovor uključivao je povećanje plaća od 25 posto raspoređeno na četiri godine i obvezu Boeinga da svoj sljedeći komercijalni zrakoplov gradi u regiji Seattlea, ako program zrakoplova bude pokrenut unutar četverogodišnjeg razdoblja ugovora.
Članovi sindikata, izražavajući frustraciju zbog godina stagnacije plaća i rastućih troškova života, izjavili su da bi ukidanje bonusa za uspješnost u Boeingovoj ponudi smanjilo polovicu ukupnog povećanja plaća.
Pročitajte još:
Dionice tog proizvođača zrakoplova pale su za 3,7 posto u petak, a tijekom ove godine gotovo 40 posto, smanjujući tržišnu vrijednost tvrtke za otprilike 58 milijardi dolara.
Dugotrajan štrajk mogao bi dodatno ugroziti Boeingove financije koje su već opterećene dugom od 60 milijardi dolara. Dugotrajna obustava proizvodnje zrakoplova također bi negativno utjecala na zrakoplovne kompanije koje koriste Boeingove avione i dobavljače koji proizvode dijelove.
2 Odgovora
Dabog da štrajkaju još 3000 godina
I neka