Tvrtka Vermilion Zagreb Exploration, u vlasništvu kanadskog Vermilion Energyja, obavijestila je Agenciju za ugljikovodike o komercijalnom otkriću nafte i plina na istražnoj bušotini Zbjegovača-1 Istok (Zbj-1IS), koja se nalazi u sklopu istražnog prostora SAVA-07, desetak kilometara istočno od Kutine.
Istražni prostor SAVA-07 površine je 2.032 četvorna kilometra i prostire se većim dijelom preko Sisačko-moslavačke i Bjelovarsko-bilogorske županije te manjim dijelom ulazi u Požeško-slavonsku županiju, ističe se u priopćenju Agencije za ugljikovodike.
Izrada istražne bušotine Zbjegovača-1 Istok započela je 15. siječnja 2024., a 10. veljače je dosegnuta konačna dubina bušotine od 2.370,6 metara. Bušotina je, stoji u priopćenju, ispunila očekivanja jer su probušene predviđene naslage i otkrivena zasićenje ugljikovodicima u nekoliko intervala. Uslijedilo je ispitivanje bušotine na dotok, a analiza pridobivenih rezultata pokazala je da se radi o zasićenju ugljikovodicima u tri intervala.
Podsjetimo, tvrtka Vermilion Zagreb Exploration je u ožujku 2020. godine s Vladom RH potpisala Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika za istražni prostor SAVA-07. U ožujku ove godine kao partner na projektu im se pridružila INA, te su dvije tvrtke potpisale sporazum o suradnji prema kojemu će Vermilion zadržati 60 posto udjela i ulogu operatora, a INA će imati 40 posto udjela. Blizina postojeće Inine infrastrukture za proizvodnju nafte i plina smanjuje ulaganje u infrastrukturu što posljedično omogućuje brže puštanje u proizvodnju.
Brži početak proizvodnje, navodi se, u interesu je svih uključenih – i investitora i države. Država će ostvariti dodatne prihode podjelom proizvodnje ugljikovodika, odnosno regionalne i lokalne zajednice koja će uprihoditi naknade za pridobivene količine ugljikovodika te naknade za zauzetost površine, a koje investitor plaća tijekom cijelog životnog vijeka polja.
Inače, Republika Hrvatska novim je ugovorima vezanim uz tu vrstu djelatnosti zaštitila svoje interese, piše Hina. Za razliku od nekadašnjih koncesijskih ugovora gdje naftna kompanija nakon plaćene naknade za pridobivene ugljikovodike (tzv. royalty u iznosu 10 posto vrijednosti ugljikovodika) raspolaže sa svim ugljikovodicima, novi ugovori o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika Hrvatskoj donose puno više. Nakon što investitor podmiri naknadu za pridobivene ugljikovodike u iznosu 10 posto vrijednosti ugljikovodika, preostali ugljikovodici dijele se između RH i investitora, i to nakon povrata odobrenih troškova investitoru vezanih uz istraživanje ugljikovodika.
Pročitajte još:
Prema proizvodnim profilima početak proizvodnje planiran je tijekom 2025. godine i to u trajanju od 20 godina. Ukupne rezerve novootkrivenih ugljikovodika iznose 4,4 milijuna boe (milijuni ekvivalenta barela nafte) što polje Zbjegovača stavlja u top pet eksploatacijskih polja ugljikovodika prema 2P rezervama u Hrvatskoj.
Predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan istaknuo je kako ovim otkrićem Hrvatska, osim očekivanog novčanog priljeva, osigurava energetsku sigurnost i smanjuje ovisnost o uvozu energenata.
11 Odgovora
Bravo
Bravo za Kutinu!
Da istina
Ima kod nas posvuda tih nalazista odnosno lezista
Zanimljivo za pročitati.
Zanimljivo u svakom slucaju
Super
Ok
Lijepo
super
Super vjest